Zprávy | Z archivu rubriky


266. pražské derby v 9. kole první fotbalové ligy prohrála Sparta se Slavií 0:2. Branky vstřelili Daniel Pudil a Zdeněk Šenkeřík. Ve 44. minutě ukázal rozhodčí Libor Kovařík červenou kartu sparťanskému hráči Pavlu Horváthovi za oplácení. Fotbalisté Slavie zvítězili na stadionu Sparty po 14 letech. Po výhře v pražském derby se vrátili do čela tabulky první ligy. Na prvním místě mají dvoubodový náskok před Teplicemi. Sparta zůstala čtvrtá, na Slavii ztrácí již šest bodů.

Představenstvo jabloneckého fotbalového klubu se rozhodlo odvolat trenéra Luboše Kozla, pod jehož vedením tým vyhrál pouze jeden z devíti dosud odehraných ligových zápasů. Informoval o tom šéf klubu Miroslav Pelta. Nový kouč zatím jmenován nebyl, přípravou týmu byl pověřen dosavadní asistent Jozef Weber. Ten mužstvo povede i do středečního pohárového zápasu ve Frýdku-Místku.

Výsledky 9. kola extraligy ledního hokeje: Liberec - Litvínov 5:2, Kladno - Znojmo 4:2, Plzeň - Pardubice 2:0, Zlín - Slavia Praha 2:7, Ústí nad Labem - Karlovy Vary 2:1 po samostatných nájezdech a Sparta Praha - České Budějovice 1:4.

Karvinští házenkáři neuspěli ani ve druhém utkání Ligy mistrů, v Paříži v neděli podlehli místnímu Ivry 22:32. Baník podobně jako proti Barceloně soupeři konkuroval pouze v první části zápasu, pak se mu ale domácí gólově odpoutali. Další zápas sehraje Karviná ve čtvrtek v Moskvě proti ruské Astrachani.

Ve Vídni se v pondělí sešli na sympoziu vědci z různých zemí, kteří sdílejí kritické postoje českého prezidenta Václava Klause k převládajícím názorům na klimatické změny ve světě. Klaus, který je na soukromé návštěvě Vídně, se sympozia rovněž účastnil a vystoupil v Hayekově institutu s projevem na téma Klimatické změny a udržitelný rozvoj. Zatímco většina expertů poukazuje na citelné oteplování naší planety, které je podle nich do značné míry způsobeno nezodpovědným chováním člověka, Klaus považuje zvýšení globálních teplot v historickém porovnání za velmi malé a jeho dopady na naši společnost za zanedbatelné.

Někteří z přítomných vědců, kteří se ještě před zahájením sympozia zúčastnili tiskové konference, kritizovali závěry Mezivládního panelu pro klimatické změny (IPCC). Fred Singer z Virginské univerzity pak výslovně připomněl návrh českého prezidenta, který nedávno na zasedání VS OSN vyzval k tomu, aby vývoj klimatu nebyl studován jen v rámci IPCC, ale i v další nezávislé skupině. Právě tento přístup považují účastníci sympozia za klíčový, protože podle jejich názoru jsou závěry IPCC nesprávné. Singer například zdůraznil, že tříletý výzkum skupiny, kterou vede, dospěl na základě v podstatě stejných faktů jako IPCC k odlišným a někdy zcela protichůdným závěrům. Zejména pak konstatuje, že nynější změny klimatu nejsou důsledkem činnosti člověka, ale vlivu přírodních faktorů.