Zprávy | Z archivu rubriky


Ve Vídni se v pondělí sešli na sympoziu vědci z různých zemí, kteří sdílejí kritické postoje českého prezidenta Václava Klause k převládajícím názorům na klimatické změny ve světě. Klaus, který je na soukromé návštěvě Vídně, se sympozia rovněž účastnil a vystoupil v Hayekově institutu s projevem na téma Klimatické změny a udržitelný rozvoj. Zatímco většina expertů poukazuje na citelné oteplování naší planety, které je podle nich do značné míry způsobeno nezodpovědným chováním člověka, Klaus považuje zvýšení globálních teplot v historickém porovnání za velmi malé a jeho dopady na naši společnost za zanedbatelné.

Někteří z přítomných vědců, kteří se ještě před zahájením sympozia zúčastnili tiskové konference, kritizovali závěry Mezivládního panelu pro klimatické změny (IPCC). Fred Singer z Virginské univerzity pak výslovně připomněl návrh českého prezidenta, který nedávno na zasedání VS OSN vyzval k tomu, aby vývoj klimatu nebyl studován jen v rámci IPCC, ale i v další nezávislé skupině. Právě tento přístup považují účastníci sympozia za klíčový, protože podle jejich názoru jsou závěry IPCC nesprávné. Singer například zdůraznil, že tříletý výzkum skupiny, kterou vede, dospěl na základě v podstatě stejných faktů jako IPCC k odlišným a někdy zcela protichůdným závěrům. Zejména pak konstatuje, že nynější změny klimatu nejsou důsledkem činnosti člověka, ale vlivu přírodních faktorů.

Z ekonomického odboru Bezpečnostní informační služby (BIS) údajně unikly tajné informace, a to včetně seznamu spolupracujících osob. Data se pak objevila mezi podnikateli. Informoval o tom zpravodajský server Aktuálně.cz. "Informace, kterými služba disponuje, jsou pod její kontrolou," řekl k tomu ČTK mluvčí služby Jan Šubert. Jakékoli další vyjádření odmítl poskytnout. Jako reakci na zveřejněné zprávy ředitel služby Jiří Lang požádal o jednání sněmovní komise pro kontrolu BIS. Zde chce odpovědět na otázky, které mohou poslanci mít. "Především chceme zjistit, zda došlo jen k ohrožení informací, nebo zda skutečně byly vyzrazeny a poskytnuty třetím osobám," řekl ČTK předseda komise Jeroným Tejc (ČSSD). Z nyní dostupných zpráv je podle něj zřejmé, že přinejmenším byly utajované informace ohroženy. Komise se bude zajímat také o to, jaká opatření udělala BIS poté, co se o riziku ztráty informací dozvěděla. Jednání sněmovní komise Tejc svolá zřejmě na středu příštího týdne.

Ekonomický odbor BIS se věnuje ochraně ekonomických zájmů státu. Řeší mimo jiné bezpečnostní otázky privatizací, prověřuje jednotlivé uchazeče o státní zakázky či monitoruje aktivity finančních skupin. Kdo má únik informací z BIS na svědomí, zatím není jasné; jisté je jen to, že to byl někdo ze služby, napsal server. Ztracená data má BIS zálohovaná, a nejde tedy o nenávratnou ztrátu.

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v září zrychlilo na 2,8 procenta ze 2,4 procenta v srpnu. Oznámil to Český statistický úřad. Proti předchozímu měsíci se ceny snížily o 0,3 procenta. Meziroční zrychlení inflace se projevilo v růstu cen za bydlení, tabákové výrobky a potraviny. Česká národní banka očekávala meziroční inflaci o 0,1 procentního bodu vyšší. Zářijová inflace podle oslovených analytiků naznačuje, že ve zbytku roku ceny výrazně porostou. Již v říjnu by se podle ekonomů měla inflace vyšplhat nad tři procenta, a na začátku příštího roku dokonce na pět procent. V příštím roce růst cen způsobený i zvyšováním regulovaných cen a nepřímých daní zřejmě centrální banku donutí zvýšit úrokové sazby, shodují se analytici. Letos se tak pravděpodobně nestane, také díky posilující koruně.

Podle centrální banky způsobila rozdíl jejího odhadu od zveřejněných údajů opět nižší korigovaná inflace bez pohonných hmot, i když oproti srpnu se tato odchylka zmírnila; v předchozích dvou měsících činila 0,2 procentního bodu. Naopak vyšší ve srovnání s odhady ČNB byl zejména růst cen potravin a dopadu změny nepřímých daní na ceny cigaret. "Mírně vyšší oproti prognóze byly rovněž ceny pohonných hmot," uvedl ředitel sekce měnové a statistiky ČNB Tomáš Holub. To, že inflace za předpoklady ČNB stále zaostává, je podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka důležité. "A to do vývoje cen již letos výrazně zasáhly vyšší tabákové daně a zvyšování regulovaných cen. Vzhledem k posílení kurzu koruny v předchozích týdnech se zdá být změna úrokových sazeb do konce letošního roku poměrně málo pravděpodobná," uvedl. Daňová reforma a zdražení energií podle Marka vynese inflaci na počátku příštího roku až na pět procent.