Zprávy | Z archivu rubriky


Velkou pardubickou steeplechase vyhrála sedmiletá bělka Sixteen v sedle s žokejem Dušanem Andrésem. V cílové rovině 117. ročníku slavného překážkového dostihu předčila loňského vítěze Decent Fellowa a svoji premiéru ve slavném závodě proměnila ve vítězství. Poprvé ve Velké pardubické triumfoval také Andrés, který už dokázal vyhrát i rovinové České derby.

Startovní listinu potkaly ještě před začátkem vrcholu dnešního odpoledne tři změny. Do Pardubic nepřijel kůň Honor a 117. ročník Velké pardubické přišel také o dva favorizované žokeje. Josefu Bartošovi se rozplynul sen o obhajobě loňského prvenství, když v jednom z rámcových dostihů spadl, zranil se a nakonec ho musel v sedle Decent Fellowa nahradit Tomáš Hurt. Stejný osud potkal také Paula Andrewa Johnsona, místo nějž vyrazil do závodu s jedním ze spolufavoritů Cieszymirem Marek Stromský. Nezvykle prořídlé pole 14 koní přesto nabídlo několika desítkám tisíc diváků v hledišti vzrušující podívanou. Razantně vpřed vypálili dvojnásobný vítěz Maskul a Cieszymir, jenže oběma se stal osudným hned čtvrtý skok, proslulý Taxisův příkop. Cieszymir své zranění z Taxisu nepřežil.

Nakonec v závodě zůstalo už jen 11 koní. Žokej Hurt jako by byl s Decent Fellowem dokonale sžitý a stále udával tempo. Měl náskok přibližně dvou délek a zdálo se, že Decent Fellowa vede za obhajobou triumfu. Dopředu se začala tlačit Eliška Přemyslovna s Pavlem Kašným, ale Decent Fellow dál bezpečně vedl. Ve chvíli, kdy koně točili do cílové rovinky, ovšem znatelně zrychlila sedmiletá klisna Sixteen. Před posledním skokem oba vedoucí koně cválali už bok po boku a před zraky čtyřnásobného vítěze Velké pardubické Petera Gehma a britské princezny Anny svedli úchvatný souboj o vítězství. Decent Fellow se snažil zachytit tempo Sixteen, jenže na mohutný nástup své soupeřky nestačil. Jedna ze spolufavoritek nakonec zvítězila s náskokem přibližně pěti délek a potvrdila skvělou formu z posledních týdnů. Poprvé v historii si navíc pro prémii pro vítěze doběhla bílá klisna. Vedle Andrése, který po mnoha pokusech konečně dosáhl na nejvyšší stupínek, mohl slavit i trenér vítězky Josef Váňa, jeho syn navíc ostrým finišem poskočil na páté místo. Letošní ročník se nesl rovněž ve znamení 70. výročí triumfu Laty Brandisové, doposud jediné ženské vítězky prestižního dostihu.

Vítězi letošního 117. ročníku dostihu Velká pardubická se letos dostalo blahopřání britské princezny Anny. Podle představitelů pardubického Dostihového spolku byla návštěva princezny jednou z nejváženějších v jeho historii. Návštěvou Pardubic dcera královny Alžběty II. zahájila svůj třídenní pracovní pobyt v České republice. Na závodiště princezna dorazila v doprovodu manželky prezidenta Václava Klause Livie. Od pardubického primátora Jaroslava Demla princezna dostala jako dárek tmavě zelený vltavín vybroušený do tvaru koňské hlavy s diamantem vsazeným na místě uzdy. Šperk je zavěšený na zlatém řetízku. Z Pardubic, které jsou známé jako město perníku, si princezna odvezla také perníkovou klenotnici v podobě pohádkové chaloupky.

Vrchol dostihové sezony Velká pardubická není jen významnou sportovní událostí, ale také společenskou akcí republikového významu. Vedle příznivců dostihů a koní akce přitahuje i politiky a byznysmeny. V posledních letech se dostih stává přehlídkou nejnovějších trendů v dámských kloboucích. Neodmyslitelnou součástí dostihů jsou i velké fronty před sázkovými kancelářemi. Letos si sázkaři přišli na své, protože hlavní dostih vyhrál jeden z největších favoritů, kůň Sixteen, na něhož byl kurz čtyři ku jedné. Kdo tak na něj vsadil 1000 korun, vyhrál 4000 korun.