Zprávy | Z archivu rubriky


Česká republika bude na nadcházejícím summitu EU v Lisabonu hájit takové znění reformní smlouvy, které zaručí možnost přenést pravomoci nejen do Bruselu, ale i zpět na členské státy. Mandát vlády je jasný - prosazovat naplnění mandátu, na němž se lídři sedmadvacítky dohodli letos v červnu, řekl premiér a šéf české delegace Mirek Topolánek. "Není to žádná revoluce, není to žádná revolta, jedeme se tam dohodnout," uvedl Topolánek. Česko podle něj nemá ambice měnit dohodnuté principy. "Což samozřejmě znamená, že budeme velmi žárlivě a pečlivě střežit, jestli se konečné znění reformní smlouvy neodchyluje od mandátu červnové rady," prohlásil. Poukázal na to, že od té doby v otázce takzvané oboustranné flexibility, které Češi do mandátu prosadili, nastal určitý posun. "Budeme velmi bojovat o to, aby dikce našeho návrhu byla v reformní smlouvě zachována," zdůraznil český premiér.

Vicepremiér Alexandr Vondra o pozicích vlády před summitem v Lisabonu informoval sněmovní výbor pro evropské záležitosti. Předseda výboru Ondřej Liška ČTK řekl, že se vláda drží mandátu vyjednaného v koalici a její postoj se dá označit za prointegrační. Vyjasnit se podle něj ještě musí, jaká bude konkrétní podoba českého návrhu možnost přenosu kompetencí nejen z národních států do Bruselu, ale i obráceně. Šéfové států a vlád členských zemí EU mají ve čtvrtek a v pátek v portugalské metropoli rozhodnout o konečné podobě nové smlouvy, která má přinést reformy unijních institucí.

Úterní neúspěch České republiky při kandidatuře do Rady bezpečnosti OSN měl ve středu dohru v Poslanecké sněmovně. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg poslancům řekl, že neúspěšná kandidatura je prohrou, za kterou bere odpovědnost. Jeho vystoupení spustilo debatu, v níž si opozice a vláda vzájemně vyčítaly chyby v zahraniční politice a neschopnost domluvit se spolu na jednotné diplomacii. Česká republika se kandidatury do Rady bezpečnosti OSN vzdala po neúspěšných dvou kolech voleb. Místo nestálého člena Rady bezpečnosti pak získalo ve třetím kole hlasování Chorvatsko, které kandidovalo proti České republice. Neúspěch při volbách je pro českou diplomacii jistým překvapením, protože Česká republika byla považována za mírného favorita.

Podle Schwarzenberga Chorvatsku pomohlo, že do RB OSN kandidovalo poprvé a je na mezinárodní scéně novou tváří. ČR podle něj naopak znevýhodnil fakt, že bude v roce 2009 předsedat Evropské unii. Mnoho států OSN má podle něj pocit, že pozice EU je díky stálým členům, Francii a Británii, v RB OSN již dost silná. Podíl na diplomatickém neúspěchu podle Schwarzenberga nese současná vláda i bývalý kabinet vedený ČSSD. Premiér Mirek Topolánek řekl, že vláda provede analýzu, proč kandidatura nevyšla, a v příštích týdnech je připraven předložit poslancům ucelenou zprávu. Hlavní příčiny neúspěchu zhodnotil podobně jako Schwarzenberg. Svou roli podle premiéra mohl sehrát i nekompromisní postoj české diplomacie v otázce lidských práv. Mohlo to ovlivnit rozhodování států, jako jsou Írán, Severní Korea nebo Bělorusko, ale také vlivných velmocí, jako jsou Čína a Rusko, řekl.