Zprávy | Z archivu rubriky


Američané chtějí, aby se Rusové zapojili do budování protiraketové obrany USA, veškeré kroky v jednání s Ruskem bude americká strana konzultovat s Českou republikou, uvedl v Praze americký ministr zahraničí Robert Gates po jednání s premiérem Mirkem Topolánkem. USA navrhly ve snaze uklidnit ruské obavy, aby některé části jejich protiraketového "deštníku" nebyly v plné pohotovosti. Podle tohoto návrhu by štít byl plně aktivován, jen když by byla zaznamenána hrozba.

Sérii jednání o záměru USA postavit v ČR část protiraketové základny zahájil v úterý v Praze americký ministr obrany Robert Gates schůzkami s prezidentem Václavem Klausem a poté se svojí českou kolegyní Vlastou Parkanovou. Klaus jednal o protiraketové základně s Gatesem v březnu ve Washingtonu. Setkal se zde také s viceprezidentem Richardem Cheneym. Oba českou stranu ujistili, že o plánu umístit radar na českém území jednají s Ruskem. Právě Moskva proti záměru hlasitě protestuje. Rusové označují umístění americké protiraketové základny ve střední Evropě za hrozbu pro vlastní bezpečnost a strategickou rovnováhu ve světě.

Americký ministr obrany je v ČR týden před dalším kolem vyjednávání české a americké delegace o smlouvách, které mají plánovanou stavbu radaru umožnit. Zástupci obou států totiž již několik měsíců dolaďují podmínky stavby radaru v Česku. Podle ministerstev obrany a zahraničí vyjednávání o dvou smlouvách pokročila, i když se experti obou zemí zatím neshodli na znění všech bodů. Česko již kvůli radaru navštívilo několik vrcholných amerických představitelů. V červnu zde byl prezident George Bush. Uvedl mimo jiné, že si uvědomuje, jak důležité bude pro radarovou stanici získat českou veřejnost - radar ale podle průzkumů veřejného mínění většina Čechů odmítá.

Některé pražské nemocnice a další zdravotnická zařízení dosud fungující samostatně chce ministerstvo zdravotnictví sloučit do větších celků. Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek o svých plánech s pražskými, ale i brněnskými nemocnicemi hovořil s poslanci zelených a KDU-ČSL. Konkrétní změny však neupřesnil. Podle něj to ani nejde, protože expertní komise ještě neuzavřely svou práci. Jednání ukázalo, že někteří koaliční poslanci mají k úmyslům ministerstva výhrady. Zeleným se například nezamlouvá návrh, aby se pražský Ústav hematologie a krevní transfúze sloučil s Všeobecnou fakultní nemocnicí. Změny ministerstvo zdravotnictví plánuje i v Brně. Počítá s tím, že se pět brněnských nemocnic sloučí do dvou, případně do jednoho holdingu. Nemocnice se zároveň mají přeměnit na akciové společnosti. Fakultní nemocnice U svaté Anny, v jejímž areálu má vzniknout Mezinárodní centrum klinického výzkumu, má být v jednom holdingu s Masarykovým onkologickým ústavem. Druhým subjektem by měla být nynější Fakultní nemocnice Brno, jejíž součástí bude dnešní Úrazová nemocnice a také dětská nemocnice. Poslanec a místopředseda zelených Ondřej Liška míní, že takové významné novinky musí provázet jejich obhajoba před veřejností. "Není možné takovéto kroky realizovat naráz, bez přípravy. Je potřeba o tom přesvědčovat neustále jak veřejnost, tak odbornou veřejnost. Tenhle vzkaz od nás pan ministr slyšel," uvedl. Předsedkyně poslanců KDU-ČSL Michaela Šojdrová, že lidovci podle ní chápou snahu ministra o účelnější financování zdravotnictví, chtějí ale mít jistotu, že změny nepoškodí pacienty.

K odstranění zákonů o vyvlastňování a vyhánění vyzvala předsedkyně německého Svazu vyhnanců Erika Steinbachová na slavnostním shromáždění k 50. výročí založení tohoto vyhnaneckého sdružení. Vyzvala rovněž k dialogu mezi německými politiky a jejich partnery z ostatních evropských zemí o této stránce evropských poválečných dějin. Německá kancléřka Angela Merkelová před vyhnanci v projevu ujistila, že cílem spolkové vlády je hledat na dané téma "přiměřený" dialog se sousedními zeměmi. Steinbachová, která je členkou Křesťanskodemokratické unie kancléřky Merkelové, ocenila přítomného bavorského premiéra Günthera Becksteina, že vyhledává kontakty s českými politiky. Zároveň uvedla, že i v sousedních zemích jsou patrné snahy zabývat se problematikou vyhnanců. "V Evropské unii bohužel stále platí zákony o vyhánění a zbavování práv, což koliduje s pojetím základních hodnot. Na to se nesmí zapomínat a na tom se musí intenzivně pracovat," řekla Steinbachová.

Angela Merkelová prohlásila, že osud vyhnaných Němců je součástí německé identity a kulturní dědictví bývalých východních částí Německa je součástí německé kultury. Zdůraznila však také, že nelze přehlížet zločiny národního socialismu a zaměňovat příčiny a následky, a upozornila, že cílem spolkové vlády je hledání dialogu se sousedy. Podle Merkelové má dnes Německo bohaté vztahy s Polskem a Českem a kulturní dědictví v oblastech dříve obývaných Němci v těchto zemích se dnes už vnímá jako společné evropské dědictví.