Zprávy | Z archivu rubriky


Návštěvníci chystané výstavy o Albrechtovi z Valdštejna budou moci využít mimořádných prohlídek Valdštejnského paláce, který je sídlem Senátu. Dostanou se při nich i do prostor, které běžně nejsou veřejnosti přístupné. Patří k nim grotta - umělá jeskyně v přízemí paláce, nebo Chodba Argonautů, která je bohatě zdobená freskami o výpravě za zlatým rounem. Prohlídky se budou konat po pět dnů během tříměsíčního trvání výstavy o Valdštejnovi, a to poslední pondělí v listopadu, v lednu a v únoru a také o Štědrém dnu a na Nový rok. Zájemci se na prohlídku budou muset objednat. Přihlásit se ale budou moci pouze ti, kteří zavítají i na samotnou výstavu ve Valdštejnské jízdárně. Kancelář Senátu k ní chystá doprovodnou expozici v samotném paláci, která bude zaměřena na Valdštejnovou dobu. Přiblíží ji tři desítky dobových předmětů z depozitářů Senátu, Národního muzea a Vojenského historického ústavu, tedy organizátorů výstavy. Představí obrazy, nábytek či zbraně. Vlastní výstava o Valdštejnovi a jeho éře, která začne 15. listopadu, bude významná nejen svým rozsahem. Bude zajímavá především tím, že na jednom místě a v jednom čase soustředí předměty, které se v Česku objeví od dob třicetileté války poprvé. Organizátoři vystaví 520 exponátů, z nichž 60 pochází ze zahraničí - ze severských zemí, z Německa, Rakouska, Itálie, Maďarska, USA či Nizozemska

Česká vláda chce novou unijní smlouvu, která má nahradit odmítnutou euroústavu, na níž se shodl summitu EU v Lisabonu, schvalovat spíš v parlamentu než prostřednictvím referenda. Vyplývá to ze slov českého premiéra Mirka Topolánka a vicepremiéra Alexandra Vondry, kteří se setkání šéfů vlád zúčastnili. Aby byla smlouva schválena, musejí s ní souhlasit tři pětiny poslanců a tři pětiny senátorů. Zatím ještě není jisté, kdy Česko s ratifikací smlouvy, která se nejspíš bude nazývat lisabonskou smlouvou, vůbec začne. Státy EU budou dokument podepisovat nejspíš 13. prosince v Lisabonu a není pravděpodobné, že ratifikace začne krátce poté. V České republice je podle diplomatických zdrojů možné, že se celý schvalovací proces zdrží.

Skupina senátorů za ODS prý zvažuje, že lisabonskou smlouvu předloží ústavnímu soudu, aby přezkoumal, zda nenarušuje svrchovanost ČR. V takovém případě se musí celá ratifikace zastavit a politici musejí vyčkat na stanovisko soudu. Zdržení by ale nemuselo být údajně nijak zásadní. Není navíc jisté, že senátoři s podobnou iniciativou přijdou. "Jako předseda vlády bych ji (senátorskou iniciativu) nevítal, ale jako předseda strany názor senátorů za ODS respektuji," řekl Topolánek. Podle něj jde o zcela legitimní nástroj, který zákonodárci mají. Zároveň však dodal, že není nutné současnou smlouvu z hlediska ztráty svrchovanosti zkoumat.