Zprávy | Z archivu rubriky


Rušení vojenských záchranných praporů nebude podle premiéra Mirka Topolánka (ODS) znamenat nižší úroveň ochrany obyvatel při případných katastrofách. Vše bude v novém systému zabezpečeno buď stejně, nebo lépe než nyní, řekl předseda vlády v rámci projednávání odpovědí na písemné interpelace poslanců. Opozici ale nepřesvědčil. Poslanec Richard Dolejš z ČSSD si myslí, že kabinet v tomto případě šetří na nepravém místě. Na ministerstvu obrany podle něj nemají o problematice záchranných praporů přehled, jde prý o rozhodnutí od zeleného stolu. Pokud při nějaké pohromě nebudou síly ostatních složek integrovaného záchranného systému na její zvládnutí stačit, měla by být vyvozena odpovědnost vůči politikům odpovědným za zrušení záchranných praporů, naznačil další sociální demokrat Jeroným Tejc.

Záchranných praporů je v republice šest, ministerstvo obrany však chce v nynější podobě zachovat dva. Měly by zůstat v Rakovníku a Olomouci. Přeměnou záchranných útvarů chce ministerstvo obrany mimo jiné snížit náklady na jejich provoz. Hejtmani ale tvrdí, že to žádné úspory nepřinese, prý to bude právě naopak. Ochranu obyvatel lze podle nich sice zajistit i bez záchranných vojenských praporů, bude ale nutné povolávat při mimořádných událostech na pomoc soukromé firmy. Tito lidé však nejsou vycvičeni a nemají potřebné vybavení, upozornil již ve středu hejtman Moravskoslezského kraje Evžen Tošenovský (ODS).

Řešení situace kolem nové budovy Národní knihovny je nyní na týmu složeném ze zástupců zainteresovaných institucí a tří expertních skupin. Primátor Pavel Bém uvedl, že tým Národní knihovna by měl pracovat asi dva až tři měsíce. Do konfrontací podle něj nemají nyní vstupovat politici, ale odborníci - vedle architektů a památkářů právníci, kteří musejí některé návrhy řešení posoudit. Osoby do týmu navrhovala Národní knihovna po konzultaci s architektem Kaplickým a představitelé města.

Pražští zastupitelé debatovali o knihovně déle než dvě hodiny. Převládala odmítavá stanoviska. Pavel Žďárský (ODS), který aféru rozpoutal, zopakoval, že návrh je strašný. Také Petrovi Hulinskému (ČSSD) se studie nelíbí, ale časem by si údajně na budovu zvykl. Podle Jana Habrnala (ČSSD) se některé chobotnice v Praze nedají jíst a smrdí. Naopak pro výstavbu se vyslovila Jana Ryšlinková (SNK ED). "Praha nemůže být skanzen," zdůraznila. Věž Klementina je 81 metrů vysoká a ve své době také převyšovala všechny okolní stavby, podotkla. Její stranický kolega Jiří Witzany se zase obává, že expertní tým chobotnici na Letné postupně zabije. Podle Marty Semelové (KSČM) by mělo být o knihovně vypsáno v Praze místní referendum.

Na jednání zastupitelstva přišli zastánci výstavby budovy podle Kaplického návrhu na Letné, kteří před tím demonstrovali před úřadem. Měli transparenty "Bém škodí Praze" a "Bém ano, ale jinde". Projevy zastupitelů občas přerušovali výkřiky a pískotem i hlasitým vyjádřením souhlasu.