Zprávy | Z archivu rubriky


Česku v souvislosti s britským výcvikem zahraničních vojáků ve Vyškově nehrozí bezpečnostní rizika. ČTK a ČT to řekl náčelník generálního štábu Vlastimil Picek. Podle informací časopisu Týden Vojenské obranné zpravodajství varovalo poslance před výcvikem vojáků z Blízkého východu a severní Afriky, který se ve Vyškově chystá. VOZ mělo členy sněmovního branného výboru upozornit, že mezi cvičence by mohli proniknout teroristé. Picek uvedl, že na výběru cvičenců by se kromě Britského poradního a výcvikového týmu měla podílet také česká strana. "Oni (Britové) si budou v první řadě vybírat vojáky. Ale samozřejmě také do toho budou vstupovat i naše orgány, které jsou k tomu určeny: Vojenské zpravodajství a další," zdůraznil Picek. Doplnil, že zatím neví příslušníci jakých národů, by ve Vyškově mohli cvičit. "V současné době se to diskutuje," řekl. Podle VOZ by mohli bezpečnost ČR ohrozit zejména vojáci z Alžírska, Iráku či Afghánistánu. "Případná infiltrace protivládních a teroristických elementů do ozbrojených sil daných zemí představuje pro Českou republiku zásadní bezpečnostní hrozbu," stojí v hodnotící zprávě, kterou VOZ v polovině října předalo členům sněmovního výboru pro obranu. Předseda poslaneckého výboru pro obranu Jan Vidím (ODS) byl ale klidný. "První prověření vojáků dělají sami Britové, další podniknou naši zpravodajci. Je to tedy dvojí jištění, že se mezi vojáky z těchto zemí nedostanou teroristé," řekl serveru Týden.cz.

Výstavba nových jaderných a uhelných zdrojů v České republice se kvůli "větičce v programovém prohlášení vlády" stala součástí politického boje mezi vládou a opozicí, řekl v pondělí na semináři Hospodářské komory ministr průmyslu a obchodu Martin Říman. Lednové prohlášení Topolánkova kabinetu počítá s tím, že vláda nebude plánovat a podporovat výstavbu nových jaderných bloků a že zůstanou zachovány územní limity těžby hnědého uhlí. "Nebýt toho, že se stala součástí politického boje mezi vládou a opozicí, nebyla by dnes debata tak vyhrocená," řekl ministr. Zahájit výstavbu jaderné elektrárny by podle něj kvůli časově náročné přípravě i tak nebylo možné zahájit v tomto volebním období. Co bude dál, to je dáno energetickou koncepcí z roku 2004, která je platná, dodal ministr. Ministerstvo průmyslu a obchodu chce koncepci do konce roku 2008 aktualizovat v souvislosti se závěry vládní Pačesovy komise pro energetickou budoucnost. "Nemyslím si, že aktualizovaná energetická koncepce bude diametrálně odlišná od té stávající. Základní věci, například to, že elektroenergetika v ČR je založena na takzvaném energetickém mixu, který zahrnuje uhlí a jádro, to v ní bude i nadále," řekl Říman.

"Pačesova komise pravděpodobně nedojde k jiným závěrům, než dnes je předepsáno v současné energetické koncepci. Budou tam dílčí doporučení, drobné změny, ale nebude to razantní," prohlásil ředitel České energetické agentury Josef Bubeník. Podíly jednotlivých zdrojů se podle něj nemohou příliš lišit od současného, pouze lze dosáhnout o něco větších úspor. Růst spotřeby je přitom podle ministra nevyhnutelně spojený s bohatnutím společnosti, lidé si pořizují stále více domácích spotřebičů. "Chceme šetřit ... ale že spotřeba poroste, to je jasné, jako že zítra vyjde slunce," dodal ministr.

K budoucnosti energetiky v Česku se v neděli v projevu k výročí vzniku Československa vyjádřil i prezident republiky Václav Klaus. "Elektrickou energii potřebujeme a potřebovat budeme. Vyrábět ji můžeme jen s těmi zdroji, které máme k dispozici a které jsou pro nás ekonomicky únosné. Jaderná energetika mezi ně patří," prohlásil Klaus. Rovněž člen vládní nezávislé expertní komise a ekonom Vladimír Dlouhý v neděli v Otázkách Václava Moravce řekl, že dlouhodobě se Česko bez jaderné energetiky neobejde. "Vláda musí přijmout kroky, které v roce 2008 umožní zahájit práce na budování nových zdrojů energie, aby kolem roku 2020 byla v rovnováze nabídka a poptávka po elektřině. Budeme muset kousnout do kyselého jablka, tedy vyjádřit se buď k jádru, či k prolomení územních limitů na těžbu hnědého uhlí," řekl v pořadu Dlouhý.