Zprávy | Z archivu rubriky


Poslanecká sněmovna v úterý absolvovala další kolo debaty o umístění americké radarové základny v Česku. Levice přitom vládu znovu ostře kritizovala za to, že údajně tají klíčové informace o vývoji jednání. Poslanci se s ministry přeli i o to, jak se České republiky dotkne americká nabídka Rusku, aby protiraketový projekt v Česku a Polsku kontrolovalo. Premiér Mirek Topolánek (ODS), který měl poslance o jednáních souvisejících s radarem informovat, byl z jednání omluven. Zastoupili ho vicepremiér Alexandr Vondra (ODS) a ministryně obrany Vlasta Parkanová (KDU-ČSL). Nepřítomnost Topolánka opozici popudila. Sněmovna nakonec na její přání debatu o americké základně přerušila s tím, že ji dokončí až za přítomnosti premiéra.

Parkanová i Vondra před poslanci mimo jiné znovu zdůraznili, že návrat ruských vojáků na české území nepřichází v úvahu. O možné přítomnosti Rusů na amerických základnách v Polsku a Česku hovořil nedávno při návštěvě Prahy ministr obrany USA Robert Gates. Topolánek připustil pouze to, že by ruští inspektoři mohli mít možnost výstavbu a provoz americké radarové stanice kontrolovat. "Evidentní je, a tím narážím na debatu, která se tu odehrávala minulý týden, že přítomnost takovýchto pozorovatelů nebo styčných důstojníků v počtu dvou, tří, je samozřejmě možná jenom za předpokladu, že by s ní vyslovila souhlas hostitelská země," řekl Vondra.

Bývalý přerovský vyšetřovatel v údajné korupční kauze uplácení vicepremiéra Jiřího Čunka (KDU-ČSL) Milan Šošovička se chystá v nejbližších dnech obrátit na soudy kvůli výrokům jihlavského státního zástupce Arifa Salichova. Žalobce, který zastavil Čunkovo trestní stíhání, tehdy uvedl, že Šošovička při vyšetřování závažně pochybil. Salichov v srpnu zastavil Čunkovo trestní stíhání kvůli řadě procesních a skutkových vad v policejním vyšetřování a nesrovnalostem ve výpovědích hlavní svědkyně Marcely Urbanové. Za nejzávažnější pochybení označil právě počínání vyšetřovatele Šošovičky. Salichov uvedl, že vyšetřování v Přerově bylo vedeno jednostranně a tendenčně.

Kriminalista ČTK řekl, že v listopadu podá zřejmě žalobu na ochranu osobnosti. "Čekám ještě na rozhodnutí našeho vedení ohledně případné kázně. Předpokládám, že něco podám během listopadu. Nepůjde o trestní oznámení, spíše půjde o žalobu na ochranu osobnosti. Chci se bránit plným jménem u soudu," řekl ČTK Šošovička. Podotkl také, že se chce právní cestou bránit i proti výrokům šéfa brněnského státního zastupitelství Petra Coufala, který podnět k vyšetřování postupu Šošovičky podal. "Ještě to zvážím po dohodě s právníkem," uvedl vyšetřovatel.

Postup Šošovičky v této kauze již dříve zkoumala Inspekce ministra vnitra, která dospěla k závěru, že Šošovička ani jeho podřízení nespáchali žádný trestný čin. Ke stejnému závěru nedávno došli i zástupci olomouckého okresního státního zastupitelství. Šošovičkův postup v kauze Čunka nyní ještě zkoumá vedení protikorupční policie, které má zjistit, zda se vyšetřovatel nedopustil kázeňského přestupku.

Několik osobností ze světa české kultury a sportu v úterý přišlo do prostoru Pražská křižovatka v kostele sv. Anny přečíst ukázky ze svých oblíbených knížek pro děti. Cílem setkání bylo podpořit projekt Celé Česko čte dětem, který rozvíjí dětské čtenářství. Jeho tvůrci chtějí vést rodiče ke snaze nahlas číst svým ratolestem a přivést je tak ke vztahu ke čtení, knihám a vědění vůbec. Akce se zúčastnili bývalý prezident Václav Havel a jeho manželka Dagmar, kteří představili Havlovu pohádku Pižďuchové. K vlastní tvorbě se uchýlili rovněž scenárista a herec Zdeněk Svěrák, jenž přečetl ukázku ze své knihy Tatínku, ta se ti povedla, a spisovatel Michal Viewegh, který vybral ukázku ze svých Krátkých pohádek pro unavené rodiče. Během večera vystoupili také písničkář Jaromír Nohavica a oštěpařka Barbora Špotáková. Zpěvačka Aneta Langerová dala přednost Líné pohádce od Jana Wericha, oblíbenou dětskou knihou textaře Michala Horáčka je podle výběru čteného textu Bible. Filmový režisér Jan Hřebejk přečetl ukázku z Nových Mikulášových patálií francouzského autora Reného Goscinnyho. "Tahle knížka je klasika a myslím si, že potěší jak děti, tak dospělé," řekl ČTK Hřebejk. Podle Hřebejka je důležité vzbuzovat v dětech již odmalička vztah k literatuře a příběhům. "Myslím, že nějakým způsobem to později určuje jejich myšlení. Člověk potom sám hledá vyprávění a je schopen se z něj nějakým způsobem poučit. Myslím si, že kdo k tomu nemá vztah, je o něco podstatného ochuzen," konstatoval Hřebejk, který by však před čtením dal přednost přímému vyprávění příběhů.

Děti se musejí učit číst nejen proto, aby se mohly samy vzdělávat, ale společné hlasité čtení s rodiči i učiteli je nezbytné pro jejich emocionální a psychické zdraví. O tom je přesvědčena Eva Katrušáková z Ostravy, která kampaň na podporu dětského čtenářství Celé Česko čte dětem odstartovala loni v březnu. V rámci kampaně například chodí dobrovolníci předčítat dětem v nemocnicích. Informace o projektu jsou uvedeny na internetové stránce www.celeceskoctedetem.cz.

Vicepremiér a šéf KDU-ČSL Jiří Čunek se chce bránit proti pondělní reportáži České televize. Oznámil, že reportáž je "předmětem trestního oznámení", k případu se proto nehodlá více vyjadřovat. Podle České televize Čunkova rodina pobírala od státu sociální dávky a příspěvky na bydlení v době, kdy Čunek zároveň do bank uložil celkem 3,5 milionu korun. Pokud někdo vědomě neoprávněně pobírá sociální dávky, jde o trestný čin. Čunek tvrdí, že kromě přídavků na děti a za narození dítěte nebral žádné sociální dávky. Podle něj redaktor ČT použil informace z trestního spisu. Čunek byl dříve podezřelý z toho, že jako vsetínský starosta přijal před pěti lety od realitní společnosti půlmilionový úplatek. Jeho stíhání bylo letos v srpnu zastaveno.

Únikem informací o majetkových poměrech vicepremiéra Jiřího Čunka (KDU-ČSL) se zabývá Inspekce ministra vnitra."Kvůli tomu co se nyní odehrává, zabýváme se věcí z úřední povinnosti. Inspekce šetří, zda nedošlo k trestnému činu úniku informací od policisty," řekl ČTK mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka. Kdyby se policie začala zabývat tím, zda vicepremiér a šéf KDU-ČSL Jiří Čunek pobíral neoprávněně sociální dávky, pravděpodobně by dospěla k závěru, že možný trestný čin je již promlčený. ČTK to řekla pražská policejní mluvčí Eva Miklíková.

Opozice v úterý ve sněmovně neúspěšně žádala, aby premiér Mirek Topolánek (ODS) poslancům řekl, jak se hodlá vypořádat s nejnovějším podezřením kolem Jiřího Čunka. Předsedkyně lidoveckého klubu Michaela Šojdrová tento návrh jménem zákonodárců KDU-ČSL a ODS vetovala, což jednací řád dolní komory umožňuje. Podle místopředsedy klubu ODS Jana Bürgermeistera není správné zařazovat takový bod na základě jedné informace v ČT a navíc v situaci, kdy ani Topolánek ani Čunek ve sněmovně nejsou.

Předsedkyně senátorů ČSSD Alena Gajdůšková tentýž den prohlásila, že Čunek by měl kvůli novým informacím o finančních poměrech své rodiny odejít z vlády. Pokud se podle ní prokážou informace o tom, že Čunkova rodina pobírala od státu sociální dávky a příspěvky na bydlení v době, kdy nynější senátor a vicepremiér do bank uložil celkem 3,5 milionu korun, měl by se také vzdát mandátu senátora.

Generální ředitel České televize Jiří Janeček a odcházející ředitel zpravodajství Zdeněk Šámal označili trestní oznámení Jiřího Čunka kvůli za nedůvodné. ČT podle nich poskytne autorům reportáže veškerou právní a další potřebnou podporu v souladu s Kodexem ČT, který také stanovuje hranici nezbytnou k zachování nezávislosti zpravodajství a aktuální publicistiky