Zprávy | Z archivu rubriky


Děkani všech filozofických fakult v Česku vyjádřili znepokojení nad postavením společenských a humanitních věd. Nesouhlasí hlavně s tím, že byly vyňaty ze seznamu oblastí, které mají být podpořeny z evropského operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace. Tvrdí také, že se každoročně snižují částky na udělování grantů pro humanitní vědy. ČTK o tom informovali zástupci filozofických fakult Univerzity Karlovy v Praze (UK) a Univerzity Pardubice. Děkani zaslali minulý týden dopis premiérovi Mirku Topolánkovi, který předsedá radě vlády pro výzkum a vývoj. Domnívají se, že rada a další orgány znevažují společenské a humanitní vědy. "V dopise jsme vyjádřili podiv a politování nad tím, že v radě pro výzkum a vývoj není jediný zástupce celé dlouhé řady humanitních věd vedených v ústřední klasifikaci oborů," uvádí se v tiskové zprávě zástupců filozofických fakult.

Děkanům se nelíbí také seznam časopisů, který rada vypracovala a do něhož zahrnula publikace, které nepovažuje za odborné. Vedoucí oddělení vědy Filozofické fakulty UK Aleš Novák ČTK řekl, že tento seznam má negativní důsledky hlavně pro malé humanitní obory, které nemají prostor v renomovaných vědeckých časopisech. Vědci, kteří se jimi zabývají, tak podle něj mají omezenou možnost své práce zveřejňovat v časopisech mimo uvedený seznam. Šéfové fakult se domnívají, že přezíravý postoj k humanitním vědám může v budoucnu přinést nejen odborné, ale i etické problémy.

Odcházející vicepremiér Jiří Čunek chce setrvat v čele KDU-ČSL, přestože se znovu vyostřily spory uvnitř KDU-ČSL a znějí hlasy požadující jeho odchod z čela strany. V otevřeném dopise, který zaslal členům KDU-ČSL, Čunek zdůraznil, že ho mrzí tlak na jeho odchod z čela strany, ale přesto hodlá dál prosazovat program, s nímž byl loni v prosinci do předsednické funkce zvolen. "Ozývají se hlasy, že bych měl odstoupit také z čela KDU-ČSL. Mrzí mě to, protože jsem se jako předseda vždy snažil naplnit hlavní vizi, s kterou jsem tuto funkci přijal: Znovu sjednotit naši stranu po neúspěšných volbách, a to bez ohledu na příčiny, které tento neúspěch způsobily," uvedl v otevřeném dopise, který zveřejnil na stránkách www.kdu.cz. "Jsem rozhodnut a připraven v naplňování této vize pokračovat i nadále," uvedl Čunek, který z vlády odejde na jejím středečním zasedání. Někteří zákonodárci i krajští politici soudí, že rezignovat by měl i na funkci předsedy KDU-ČSL.

Z funkce místopředsedy vlády a ministra pro místní rozvoj se rozhodl odejít poté, co se znovu otevírá jeho údajná korupční kauza, aby nebyl obviňován z ovlivňování vyšetřování. Navíc čelil výzvám k rezignaci i z vlastní strany kvůli informacím, že v 90. letech pobíral sociální dávky, i když měl v té době na účtech milionové sumy. Čunek slíbil, že svou bezúhonnost doloží doklady, které předloží na úterní celostátní konferenci strany. Svým stranickým kolegům Čunek napsal, že ani v jedné z kauz, kterým musel v uplynulých měsících čelit, neudělal nic špatného.