Zprávy | Z archivu rubriky


Odcházející vicepremiér Jiří Čunek chce setrvat v čele KDU-ČSL, přestože se znovu vyostřily spory uvnitř KDU-ČSL a znějí hlasy požadující jeho odchod z čela strany. V otevřeném dopise, který zaslal členům KDU-ČSL, Čunek zdůraznil, že ho mrzí tlak na jeho odchod z čela strany, ale přesto hodlá dál prosazovat program, s nímž byl loni v prosinci do předsednické funkce zvolen. "Ozývají se hlasy, že bych měl odstoupit také z čela KDU-ČSL. Mrzí mě to, protože jsem se jako předseda vždy snažil naplnit hlavní vizi, s kterou jsem tuto funkci přijal: Znovu sjednotit naši stranu po neúspěšných volbách, a to bez ohledu na příčiny, které tento neúspěch způsobily," uvedl v otevřeném dopise, který zveřejnil na stránkách www.kdu.cz. "Jsem rozhodnut a připraven v naplňování této vize pokračovat i nadále," uvedl Čunek, který z vlády odejde na jejím středečním zasedání. Někteří zákonodárci i krajští politici soudí, že rezignovat by měl i na funkci předsedy KDU-ČSL.

Z funkce místopředsedy vlády a ministra pro místní rozvoj se rozhodl odejít poté, co se znovu otevírá jeho údajná korupční kauza, aby nebyl obviňován z ovlivňování vyšetřování. Navíc čelil výzvám k rezignaci i z vlastní strany kvůli informacím, že v 90. letech pobíral sociální dávky, i když měl v té době na účtech milionové sumy. Čunek slíbil, že svou bezúhonnost doloží doklady, které předloží na úterní celostátní konferenci strany. Svým stranickým kolegům Čunek napsal, že ani v jedné z kauz, kterým musel v uplynulých měsících čelit, neudělal nic špatného.

Informace, které před třemi lety unikly z Bezpečnostní informační služby, mohl získat kontroverzní, loni zavražděný podnikatel František Mrázek. Uvedl to ve svém vysílání Český rozhlas. Zdroj blízký tajné službě rádiu sdělil, že bezpečnostní složky prověřují verzi, že materiály uniklé z BIS mohly skončit právě u Mrázka. Náměstek útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Hynek Vlas potvrdil, že Mrázek informace z bezpečnostních složek kupoval. Policisté se domnívají, že nejcennější data skončila u Mrázkova spolupracovníka, podnikatele Tomáše Pitra, který se v současnosti schovává před českou justicí v zahraničí. I tajná služba připustila, že se její bývalý příslušník pokoušel informace kontrarozvědky zpeněžit, prodej se ale podle ní nakonec neuskutečnil. Podle rozhlasu jde o elektronický diář s pracovními kontakty, záznamy a informacemi k některým případům tajné služby, který obsahoval citlivé poznatky.

Mrázka, který byl společně s Tomášem Pitrem součástí vlivné podnikatelské skupiny ovládající například společnost Setuza, zavraždil neznámý pachatel v lednu 2006. Jednou z vyšetřovacích verzí tehdy bylo, že Mrázek byl zabit, protože znal kompromitují skutečnosti o některých politicích. Pachatele vraždy policie neodhalila. Spekulacím o cennosti Mrázkova archivu nahrávají také informace Mladé fronty Dnes, podle níž měl Mrázek za dob koaliční vlády sociální demokracie kontakty na úřad vlády, Poslaneckou sněmovnu, ministerstvo vnitra i Národní bezpečnostní úřad. Mrázek se podle páteční MfD například znal s exministrem financí Ivem Svobodou a jeho poradkyní Barborou Snopkovou.