Zprávy | Z archivu rubriky


Kandidátem ČSSD do funkce prezidenta je ekonom Jan Švejnar. Musí se pro něho ale do 8. prosince vyslovit i další politické strany. Návrh předsednictva nejsilnější opoziční strany v sobotu schválil Ústřední výkonný výbor ČSSD. Švejnar by se tak mohl postavit ve volbě hlavy státu příští rok současnému prezidentu Václavu Klausovi, který má podporu ODS. Širší vedení ČSSD přijalo usnesení, že podpoří Švejnara jako společného kandidáta, pokud se pro jeho podporu vysloví strany na levici, ve středu a pravém středu politického spektra. Podmíněná podpora potrvá do 8. prosince. Pro zvedla ruku drtivá většina sociálních demokratů, jeden byl proti a jeden se zdržel.

Ekonom Jan Švejnar bude mít při své případné kandidatuře na prezidenta podporu i Strany zelených. Rozhodla o tom na svém sobotním jednání v Praze republiková rada zelených. ČTK to řekla mluvčí strany Eva Rolečková. Švejnar tak získal podporu již dvou parlamentních stran. Nominaci potvrdil i Ústřední výkonný výbor ČSSD. Podle předsedy ČSSD Jiřího Paroubka je předností Švejnara to, že má dobrou šanci získat ve volbě i hlasy několika zákonodárců ODS, čímž by nahradil případné chybějící hlasy jiných politických stran. Volba prezidenta se uskuteční v únoru příštího roku. Zatím jediným jistým kandidátem je současný prezident Václav Klaus, kterého navrhuje ODS.

Podle šéfa ČSSD Jiřího Paroubka má pouze Švejnar šanci prezidentskou volbu v únoru příštího roku jako Klausův protikandidát vyhrát. Další možný kandidát, někdejší ministr zahraničních věcí Jiří Dienstbier je pro levici sice nejvíce přijatelný a může mít dobrý výsledek, ale bude to porážka, uvedl šéf nejsilnější opoziční strany. Stejné by to bylo i s předsedou akademie věd Václavem Pačesem, dodal. Z Paroubkova vyjádření vyplynulo, že hodně bude záležet na postoji KSČM. Komunisté mají o prezidentském kandidátovi jednat 7. prosince. "Komunisté vyčkávají a chtějí hovořit o více jménech, Švejnara nevylučují," uvedl Paroubek. Pokud by se pro něho vyslovili, ČSSD by změnila podmíněnou podporu za podporu definitivní, sdělil šéf sociální demokracie.

Předsedou středočeské ODS se v sobotu stal středočeský hejtman a místopředseda občanských demokratů Petr Bendl. Jeho soupeř a dosavadní šéf vlivné krajské organizace Vlastimil Tlustý se ještě před volbou na regionálním sněmu ODS v Kladně vzdal kandidatury. Poslanec a bývalý ministr financí, který si znepřátelil stranické vedení svým chováním při projednávání reformy veřejných financí, tak přišel o poslední vlivnou funkci, která mu zbyla. Bendl podle oficiálních výsledků získal na sněmu 105 hlasů, volby se zúčastnilo 155 z 163 přítomných delegátů.

Tlustý své rozhodnutí zdůvodnil tím, že se na sněmu "mělo hlasovat o všem možném, jen ne o předsedovi regionu". "Dospěl jsem k závěru, že chce-li Petr Bendl stoprocentní mandát pro krajské volby, tak jako lídr pro krajské volby ho má mít. A ustoupil jsem mu," řekl Tlustý. Z diskuse před volbou předsedy bylo podle něj patrné, že v regionálním sdružení existují dva stejně silné bloky. "My si ve středních Čechách nemůžeme dovolit rozpůlení sil," dodal. Bendl řekl, že Tlustý zřejmě do poslední chvíle kandidovat chtěl, ale nakonec se rozhodl, že nepodstoupí riziko. Regionálnímu sněmu v Kladně předcházela rozhodování oblastních sdružení, která nominovala své kandidáty do vedení organizace. Podle počtu nominací byly šance Bendla a Tlustého vyrovnané.

Tlustý v létě vládě zkomplikoval prosazení reformy veřejných financí, když žádal výraznější snížení daní pro fyzické osoby. Nakonec reformu podpořil jen pod podmínkou, že koalice připraví novelu, podle níž daně v roce 2009 nebudou vyšší než příští rok. Bendl byl dosud naopak vůči vedení strany a jejímu šéfovi Mirku Topolánkovi loajální. Výsledek sněmu je tak do jisté míry příznivým vzkazem pro premiéra před nadcházejícím kongresem ODS, byť nevolebním. Bendl i Tlustý ale takovou interpretaci odmítají. "Myslím si, že to není směrem ke kongresu žádné sdělení. Je to sdělení směrem do celé České republiky uvnitř ODS, že Středočeši se snaží sjednotit," uvedl Bendl.

Schválením programu a rozpočtu organizace na další dva roky skončilo v Paříži 34. zasedání Generální konference Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). Česká republika na něm byla zvolena do čtyř výborů a organizace zařadila mezi světová kulturní výročí na příští dva roky tři výročí spojená s Českou republikou a dvě spojená se Slovenskem. Mezi schválenými dokumenty je také deklarace o holokaustu, která klade důraz na roli UNESCO při uchovávání památky této tragedie a v boji proti pokusům o její popírání. Deklarace byla přijata z podnětu Austrálie, Izraele, Kanady, Ruska a USA a mezi sponzory návrhu byly i ČR a Slovensko.

Další rezoluce, navržená Ukrajinou a zaštítěná mimo jiné i Českou republikou, vyzývá členské země organizace, aby do svých učebních osnov začlenily připomínku hladomoru na Ukrajině, na severním Kavkazu, v Kazachstánu a v dalších oblastech bývalého Sovětského svazu ve 30. letech. Účastníci zasedání odhlasovali seznam 67 světových kulturních výročí na léta 2008 a 2009. Z České republiky to bude 100. výročí úmrtí architekta Josefa Hlávky (1831-1908), 50. výročí smrti skladatele Bohuslava Martinů (1890-1959) a 400. výročí úmrtí spisovatele a filosofa Jehudy Löwa (1512?-1609). Na Slovensku se UNESCO přidruží k oslavám stých výročí narození skladatele Eugena Suchoně (1908-1993) a spisovatelky Margity Figuli (1909-1995).

Česká republika na zasedání kandidovala do čtyř výborů a do všech se prosadila. Bude mimo zasedat ve výboru pro ustavení Nubijského muzea v Asuánu, což je potvrzením dobrého jména české egyptologie. Český velvyslanec při UNESCO Petr Janyška ČTK řekl, že hlavními tématy pařížského jednání byly kulturní rozmanitost a její zabezpečení do budoucna, nehmotné kulturní dědictví, vývoz kulturních předmětů a také práce muzeí a podpora zakládání muzeí v rozvojovém světě.

Krajané se představí příští týden v Praze na svém 1. folklorním festivalu. Jeho dějištěm bude Salesiánské divadlo v pražských Kobylisích, kde 17 souborů předvede své hudební, pěvecké i taneční umění. ČTK to řekla manažerka festivalu Věra Doušová z občanského sdružení Sedm paprsků. Podle ní na festival přijedou téměř tři stovky krajanů, například z Ukrajiny, Chorvatska, Rumunska, Slovenska, Bulharska, Rakouska, Srbska a z USA. "Cestou do Prahy se mnoha krajanům splnil jejich dlouholetý sen. Jejich předkové odcházeli do ciziny před 100 až 150 lety, aby začali nový život. Přesto vždy s nostalgií vzpomínali na svůj původní domov, učili své děti česky, uchovávali české tradice, zakládali české spolky," uvedla Doušová. Podotkla, že jejich potomci v tom pokračují, se stejnou energií vedou spolkový život, nacvičují české písně a tance.

Součástí festivalu bude podle Doušové také výuka lidových tanců, ukázka lidových řemesel, přehlídka dokumentárních filmů o krajanech v zahraničí, autorská čtení a společná setkání u tradiční české kuchyně. Na čtvrtek pro účastníky festivalu jeho organizátoři naplánovali zabijačkové hody, nabízejí jim i výlety po Praze, do Karlových Varů a do Českého Krumlova. Program přehlídky, která bude slavnostně zahájena v pondělí v Senátu, je uveden na internetové adrese www.krajanskyfestival.cz. Festival se podle organizátorů v duchu dokumentů UNESCO řadí do světového hnutí za záchranu a uchování lidových tradic a jejich předávání dětem a mládeži. Myšlenka uspořádat krajanský festival vznikla na základě iniciativy krajanů, loni v září ji v rezoluci podpořili účastníci Týdne zahraničních Čechů.