Zprávy | Z archivu rubriky


Schválením programu a rozpočtu organizace na další dva roky skončilo v Paříži 34. zasedání Generální konference Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). Česká republika na něm byla zvolena do čtyř výborů a organizace zařadila mezi světová kulturní výročí na příští dva roky tři výročí spojená s Českou republikou a dvě spojená se Slovenskem. Mezi schválenými dokumenty je také deklarace o holokaustu, která klade důraz na roli UNESCO při uchovávání památky této tragedie a v boji proti pokusům o její popírání. Deklarace byla přijata z podnětu Austrálie, Izraele, Kanady, Ruska a USA a mezi sponzory návrhu byly i ČR a Slovensko.

Další rezoluce, navržená Ukrajinou a zaštítěná mimo jiné i Českou republikou, vyzývá členské země organizace, aby do svých učebních osnov začlenily připomínku hladomoru na Ukrajině, na severním Kavkazu, v Kazachstánu a v dalších oblastech bývalého Sovětského svazu ve 30. letech. Účastníci zasedání odhlasovali seznam 67 světových kulturních výročí na léta 2008 a 2009. Z České republiky to bude 100. výročí úmrtí architekta Josefa Hlávky (1831-1908), 50. výročí smrti skladatele Bohuslava Martinů (1890-1959) a 400. výročí úmrtí spisovatele a filosofa Jehudy Löwa (1512?-1609). Na Slovensku se UNESCO přidruží k oslavám stých výročí narození skladatele Eugena Suchoně (1908-1993) a spisovatelky Margity Figuli (1909-1995).

Česká republika na zasedání kandidovala do čtyř výborů a do všech se prosadila. Bude mimo zasedat ve výboru pro ustavení Nubijského muzea v Asuánu, což je potvrzením dobrého jména české egyptologie. Český velvyslanec při UNESCO Petr Janyška ČTK řekl, že hlavními tématy pařížského jednání byly kulturní rozmanitost a její zabezpečení do budoucna, nehmotné kulturní dědictví, vývoz kulturních předmětů a také práce muzeí a podpora zakládání muzeí v rozvojovém světě.

Předsedou středočeské ODS se v sobotu stal středočeský hejtman a místopředseda občanských demokratů Petr Bendl. Jeho soupeř a dosavadní šéf vlivné krajské organizace Vlastimil Tlustý se ještě před volbou na regionálním sněmu ODS v Kladně vzdal kandidatury. Poslanec a bývalý ministr financí, který si znepřátelil stranické vedení svým chováním při projednávání reformy veřejných financí, tak přišel o poslední vlivnou funkci, která mu zbyla. Bendl podle oficiálních výsledků získal na sněmu 105 hlasů, volby se zúčastnilo 155 z 163 přítomných delegátů.

Tlustý své rozhodnutí zdůvodnil tím, že se na sněmu "mělo hlasovat o všem možném, jen ne o předsedovi regionu". "Dospěl jsem k závěru, že chce-li Petr Bendl stoprocentní mandát pro krajské volby, tak jako lídr pro krajské volby ho má mít. A ustoupil jsem mu," řekl Tlustý. Z diskuse před volbou předsedy bylo podle něj patrné, že v regionálním sdružení existují dva stejně silné bloky. "My si ve středních Čechách nemůžeme dovolit rozpůlení sil," dodal. Bendl řekl, že Tlustý zřejmě do poslední chvíle kandidovat chtěl, ale nakonec se rozhodl, že nepodstoupí riziko. Regionálnímu sněmu v Kladně předcházela rozhodování oblastních sdružení, která nominovala své kandidáty do vedení organizace. Podle počtu nominací byly šance Bendla a Tlustého vyrovnané.

Tlustý v létě vládě zkomplikoval prosazení reformy veřejných financí, když žádal výraznější snížení daní pro fyzické osoby. Nakonec reformu podpořil jen pod podmínkou, že koalice připraví novelu, podle níž daně v roce 2009 nebudou vyšší než příští rok. Bendl byl dosud naopak vůči vedení strany a jejímu šéfovi Mirku Topolánkovi loajální. Výsledek sněmu je tak do jisté míry příznivým vzkazem pro premiéra před nadcházejícím kongresem ODS, byť nevolebním. Bendl i Tlustý ale takovou interpretaci odmítají. "Myslím si, že to není směrem ke kongresu žádné sdělení. Je to sdělení směrem do celé České republiky uvnitř ODS, že Středočeši se snaží sjednotit," uvedl Bendl.