Zprávy | Z archivu rubriky


Ekonom Jan Švejnar zváží svou kandidaturu na prezidenta podle toho, zda se mu podaří získat podporu dalších politických stran. Rozhodnout by se chtěl do konce příštího týdne. Uvedl to v telefonickém rozhovoru pro Českou televizi (ČT). Švejnarovu kandidaturu po dnešku podporují ČSSD a Strana zelených, hlasovat pro něj chce i většina členů senátorských klubů SNK ED a Klubu otevřené demokracie. Švejnar v ČT prohlásil, že by mu nevadily hlasy KSČM. S komunisty bude jednat v úterý. Čtyřiapadesátiletý Švejnar zdůraznil, že navržení na funkci prezidenta je pro něj velkou ctí. "Nyní se hodlám sejít s dalšímu kluby a zjistit, jestli je opravdu možné získat dostatečný počet hlasů. Potom bychom se samozřejmě rozhodli, zda má smysl kandidovat či ne," sdělil ČT.

Jan Švejnar sice v roce 1970 emigroval z komunistického Československa, ale hlasy komunistů by mu obecně nevadily. "Myslím, že je opravdu důležité se s tímto klubem sejít, zjistit jeho postoj a vidět, jestli by to mohlo fungovat," prohlásil. "KSČM získává velký počet hlasů v demokratických volbách, takže je ji potřeba brát jako politický subjekt, se kterým se musí jednat," dodal. Ekonom by svou případnou kandidaturu rád vyřešil do konce příštího týdne, komunisté ale budou o kandidátovi na prezidenta jednat až 7. prosince. Sociální demokraté podmiňují svou podporu Švejnarovi tím, že se mu do 8. prosince podaří najít příznivce v celém politickém spektru.

Udělením cen Muriel v deseti kategoriích skončil festival Komiksfest. Podle organizátora Tomáše "Hibiho" Matějíčka mají ceny pomoci široké veřejnosti orientovat se v české komiksové tvorbě. Čestné uznání si z pražského divadla Archa odnesl také Francouz David B., autor série Padoucnice, která podle Matějíčka významně ovlivnila řadu českých autorů. Cenu za nejlepší původní českou knihu převzala Lucie Lomová, autorka komiksu Anna chce skočit. "Ceny Muriel vznikly proto, aby ukázaly co kvalitního se u nás objevuje, aby byly majákem pro širší publikum, o co kvalitního se zajímat," řekl ČTK Matějíček. Věří, že možnost získat ocenění bude motivovat další autory k tvorbě komiksů a v dalších letech bude možné vybírat ještě z většího množství děl. Komiksfest představuje největší soustředění komiksových tvůrců a projektů v tuzemsku. Kromě toho, že prezentuje aktuální domácí projekty, snaží se důsledně představovat i zajímavé projekty ze zahraničí.

Skleněnou sošku od Františka Kocourka si odnesli například autoři nejlepšího scénáře Džian Baban, Vojtěch Mašek a Jan Šiller za dílo Za vším hledej doktora Ženu. Za nejlepší kresbu dostali cenu Muriel Štěpán Kopřiva a Jiří Grus za dílo Nitro těžkne glycerinem. Ceny pojmenovány po legendární postavě komiksu Káji Saudka byly uděleny také za nejlepší latering, tedy použití písma v komiksu, nebo strip, což jsou krátké komiksy, které se objevují například v novinách. Do síně slávy vstoupil autor Čtyřlístku Jaroslav Němeček."Pan Němeček měl na českou scénu velmi podstatný vliv, naprostá většina českých výtvarníků a českých komiksových čtenářů začínala právě na Čtyřlístku. Ve většině rozhovorů je uváděn jako takový první kontakt s komiksem," zdůvodnil rozhodnutí Matějíček.

Podle místopředsedy ODS Petra Nečase by byla kandidatura Jana Švejnara na prezidentský post "exemplárním střetem zájmů". Švejnar je od roku 2003 předsedou dozorčí rady Československé obchodní banky (ČSOB), s níž vede ČR arbitrážní spory o téměř 30 miliard korun. Nečas na to upozornil v nedělním diskusním pořadu České televize. "Jsem velmi v šoku, že někdo může kandidaturu Švejnara myslet vážně," prohlásil Nečas s tím, že Švejnar měl vzhledem ke své zvažované kandidatuře dávno odstoupit z funkce předsedy dozorčí rady ČSOB. Zároveň ale dodal, že i pokud by odstoupil, střet zájmů bude trvat. Připomněl, že prezident republiky má přístup k dokumentům o arbitrážních sporech vedených státem a že také jmenuje členy Bankovní rady České národní banky. "Jaký bude další krok? Vládu nahradí představenstvo ČSOB?" zeptal se Nečas.

Nečas prohlásil, že poslanecký klub ODS Švejnara vůbec nepřijme a nedá mu šanci jeho vztah k ČSOB vysvětlit. "Je to prezidentský kandidát ČSOB. Nevidíme důvod, proč naslouchat jednotlivým silným zájmovým finančním skupinám," řekl. Podle něj je krajně nepravděpodobné, že by někdo z ODS dal Švejnarovi hlas. Kandidátem ODS je Václav Klaus.

Ministerstvo financí ČSOB letos u pařížského arbitrážního soudu zažalovalo o 26,7 miliard korun. Peníze žádá jako kompenzaci v souvislosti s očištěním Investiční a Poštovní banky (IPB), kterou ČSOB převzala v červnu 2000 za symbolickou korunu. Stát chce dokázat, že převzetí se uskutečnilo nekalým způsobem. ČSOB údajně ovlivňovala politiky, aby jednali v její prospěch. Žalobou ministerstvo reagovalo na skutečnost, že se na soud předtím obrátila samotná ČSOB. Ta po státu v arbitráži požaduje 1,7 miliardy korun za transakce související s převodem IPB.

Premiér Mirek Topolánek (ODS) se ke kandidatuře Švejnara vyjádřil mnohem smířlivěji než Nečas. Fakt, že vládní zelení chtějí prosadit na Hrad Švejnara, podle něj nemůže ohrozit koalici. "Volba prezidenta není součástí koaliční dohody," řekl televizi Prima. Za pikantní označil to, že levice nepřišla s kandidátem, který by reprezentoval levicové hodnoty. Domnívá se, že prezidentský kandidát ODS Václav Klaus neselhal za svého působení na Hradě ani v jedné z krizových situací. Pro předsedu KSČM Vojtěcha Filipa je otázka vztahu Švejnara k ČSOB velmi závažná, ale nechce ji hodnotit, protože s ekonomem zatím nemluvil. Z pohledu Filipa je Švejnar relevantním kandidátem na prezidentský post.