Zprávy | Z archivu rubriky


Českého prezidenta Václava Klause a jeho ženu Livii ve čtvrtek v Buckinghamském paláci přijala královna Alžběta II. "Rozhovor byl přátelský, jak osobní, tak přeci jen o vztazích mezi našimi zeměmi," řekl po audienci v Buckinghamském paláci Klaus. Královna podle něj velmi vzpomíná na svou návštěvu v Praze v roce 1996. "Navíc byla velmi dojata darem, který byl vybrán jako doplněk ke svatebnímu daru, který dostala od československé vlády," řekl Klaus. Livie Klausová vysvětlila, že Alžběta II. nyní dostala poháry z dílny firmy Moser, na nichž byl stejný monogram, jako na servisu darovaném před 60 lety. Tyto poháry byly úmyslně navrženy tak, aby byly jeho doplňkem. Královna právě tento měsíc oslaví diamantovou svatbu s princem Philipem. "Inspirovali jsme se skutečným darem od československého prezidenta, který dostala Její Výsost ke svatbě," řekla Klausová. "Velmi nás potěšilo a překvapilo, že si královna na svatební dar prezidenta Beneše velmi dobře pamatuje, používá ho, takže to není věc, která někam zapadla do neznáma," doplnil Klaus.

Návštěvu Londýna český prezident ukončil jednáním s ministerským předsedou Gordonem Brownem. Rozhovoru dominovalo české předsednictví v Evropské unii a zejména otázky, co lze během půlroku, kdy bude Praha unii předsedat, zvládnout či kde je možno spolupracovat. "Samozřejmě jsme pokračovali v diskusích, které jsme spolu s Gordonem Brownem vedli v minulosti jako s ministrem financí, na téma evropské deregulace, na téma společné měny v Evropě," řekl Klaus.

S umístěním americké radarové základny na českém území mohlo souhlasit až 55 procent obyvatel pod podmínkou, že ČR obdrží "zvýšené bezpečnostní záruky". Vyplývá to z říjnového průzkumu, který agentura Factum Invenio zpracovala pro ministerstvo zahraničních věcí. Respondenti podmiňují svou ochotu souhlasit s radarem také tím, že radarová stanice nebude mít negativní dopady na životní prostředí a zdraví obyvatel. Po poskytnutí důkazu o tomto tvrzení je s umístěním radaru v ČR ochotna souhlasit nadpoloviční většina dotázaných (55 procent). Podle tohoto průzkumu zůstává poměr příznivců a odpůrců radaru dlouhodobě stabilní - s radarem souhlasí čtvrtina obyvatel, 68 procent lidí s ním nadále nesouhlasí. V září s umístěním radaru souhlasilo o dvě procenta obyvatel více než v říjnu.

Kritici základny obviňují podobné průzkumy z toho, že jsou zmanipulované a otázky tendenčně položené. Vláda se podle nich snaží vyvolat dojem, že odpor lidí k radaru klesá. Podle jiného průzkumu agentury STEM, který si v září nechal vypracovat vládní koordinátor pro komunikaci o protiraketové obraně Tomáš Klvaňa, souhlasí s výstavbou radaru 22 procent lidí. Srpnový průzkum americké společnosti Opinion Research Corporation přinesl informace o tom, že radar v ČR nechce 51 procent obyvatel Česka. Podle červnového průzkumu společnosti CVVM byly proti radaru téměř dvě třetiny obyvatel.