Zprávy | Z archivu rubriky


Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg řekl, že bylo nutné zabránit pochodu neonacistů Židovským Městem, protože je ve výročí Křišťálové noci provokací. Jinak ale není dobré věnovat mu příliš velkou pozornost, protože tím význam akce stoupá. Schwarzenberg to řekl ČTK po procházce Prahou, na níž doprovázel svého německého kolegu Franka-Waltra Steinmeiera. "Myslím, že bychom měli s velkým klidem na to reagovat. Zabránit jim, aby uráželi, protože pochod Židovským Městem zrovna v toto datum byla vědomá urážka, tomu se musí zabránit. Ale jinak bych řekl, že proboha svatého jim nevěnovat příliš velkou pozornost, protože to je, co si přejí, aby se o nich psalo," vysvětlil. Akci neonacistů v Praze považuje za absurdní. Jejím jediným účelem je podle něj provokace. "Že by mladí Češi v Praze hajlovali a podporovali symboly nacistické doby, je naprosto perverzní myšlenka," poznamenal. Jako pamětník protektorátu si ani v nejbujnější fantazii nikdy neuměl představit, že se něco takového v Praze stane. Podle něj mladí lidé, kteří násilnosti hodlají vyvolávat, nevědí, s čím zacházejí, jen mermomocí chtějí provokovat.

Německý ministr zahraničí Steinmeier si v sobotu v doprovodu Schwarzenberga prohlédl Muzeum Karlova mostu se vznikající stálou prezentací Pražského literárního domu autorů německého jazyka. Tento společný projekt má přiblížit a oživit domácí i zahraniční veřejnosti kulturní bohatství a tradici autorů německého jazyka, kteří na tomto území žili a tvořili nebo odtud pocházejí. Kulturní prostředí Prahy a českých zemí bylo po staletí formováno soužitím Čechů, Němců a Židů. Jedinečným dokladem toho je německy psaná literatura, která zde vznikala.

Stovky pravicových i levicových radikálů přijely v sobotu do Prahy, odpoledne i v podvečer se po městě pohybovaly jejich skupiny. Přestože se zamýšlený pochod neonacistů Židovským Městem díky policejním opatřením nekonal, na několika místech se odehrály potyčky mezi levicovými a pravicovými extremisty. Po jejich rvačkách zůstali i ranění. Do Židovského Města se větší neonacistické skupiny nedostaly. Policie desítky neonacistů zadržela, mnozí měli u sebe zbraně. Pravicoví radikálové se do města dostávali z různých směrů a v několika vlnách. V pohotovosti byly stovky policistů včetně těžkooděnců a jízdních oddílů, ulicemi křižovala i těžká policejní technika a nad městem kroužily vrtulníky. Přesto se radikálům podařilo policejní opatření obejít a znepřátelené skupiny se na několika místech dostaly do otevřeného střetu. Do města přijely i zahraniční posily obou skupin. Policisté některé skupiny pravicových radikálů mířících do města monitorovali. Během dne ještě zesilovala bezpečnostní opatření. Místo, kde měl zamýšlený pochod začít, bylo zataraseno, těžkooděnci přehradili několik ulic na trase pochodu, v Pařížské byly dva obrněné transportéry.

Zabránit pochodu neonacistů přišlo nejprve na náměstí Republiky několik stovek anarchistů. V průvodu se pak vydali na Staré Město, kde se na začátku bývalé židovské čtvrti u právnické fakulty kolem 15:00 podle plánu objevilo několik pravicových radikálů. Proti nim stála mnohonásobná přesila jejich odpůrců. Policii se nepodařilo zabránit rvačce. Další potyčky se odehrály mezi anarchisty a policií. Policisté zadrželi na Jungmannově náměstí v Praze 1 zhruba 30 anarchistů, kteří poblíž Lazarské ulice napadli zakročující policisty dlažebními kostkami. Dalších deset německy hovořících levicových radikálů ozbrojených tyčemi zajistili kriminalisté v Panské ulici.

Město Děčín nechalo v sobotu umístit ostatky sedmi členů šlechtického rodu Thun-Hohensteinů do kostela Povýšení svatého Kříže. Kostel zároveň předalo do užívání katolické církvi. Děčínský primátor Vladislav Raška ČTK řekl, že smlouva mezi církví a městem zajistí, aby kostel, který město od roku 1990 postupně opravovalo, sloužil k účelu, k jakému byl vybudován, tedy hlavně věřícím. Ostatky členů šlechtického rodu, který v minulosti na Děčínsku působil, sem byly přemístěny z hrobů u kaple svatého Jana Nepomuckého v Chrástu, kde hroby trpěly neustálými útoky vandalů. Nové místo našly například ostatky Františka mladšího, hraběte Thuna, který byl znám svou činností ve Společnosti vlasteneckých přátel umění, Krasoumné jednotě či jako zakladatel Jednoty pro dostavění chrámu svatého Víta. Jeho mladší bratr, hrabě Lev, byl zase významným českým a rakouským politikem, prezidentem českého gubernia v době revoluce 1848 a dlouholetým rakouským ministrem kultu a vyučování. V děčínském kostele budou uloženy také ostatky sestry obou jmenovaných, hraběnky Josefiny, zvané Juža. Podle mluvčí města Romany Silvarové pravě jí, jako mladé komtese, věnoval skladatel Fryderik Chopin při své návštěvě Děčína v roce 1835 valčík As-dur, opus 34, číslo jedna, který je znám pod označením Děčínský. Zástupci děčínského rodu Thunů, kteří se v sobotu zúčastnili podpisu smlouvy mezi církví a městem a slavnostní mše, jež akci provázela, se podle Silvarové angažují hlavně v oblasti zlepšování česko-německých vztahů. V devadesátých letech minulého století se například zřekli veškerých majetkových nároků formou deklarace, kterou předali tehdejšímu prezidentovi Václavu Havlovi.