Zprávy | Z archivu rubriky


Mistryně světa v hodu oštěpem Barbora Špotáková poprvé v kariéře vyhrála anketu českého svazu Atlet roku. V hlasování funkcionářů, odborníků a novinářů dostala 1187 hlasů a o 46 bodů porazila loňského vítěze Romana Šebrleho, mistra světa v desetiboji. Třetí místo obsadila vicemistryně světa ve skoku o tyči Kateřina Baďurová (992). Trenérem roku je podruhé za sebou kouč Špotákové Rudolf Černý. Výsledky byly vyhlášeny v sobotu při galavečeru v hotelu Ambassador-Zlatá husa v Praze.

"Já to beru jako vyvrcholení sezony, která se celá povedla," uvedla Špotáková. "Je to paráda, je to štěstí, které se nepřihodí běžně. Zvlášť když vidím atlety kolem mě, jak trénují, a to štěstí vyhrát mistrovství světa nebo Atleta roku nezažijí," řekla. "To si uvědomuju, že to je jedinečné, toho si vážím," dodala. Špotáková prožila nejúspěšnější sezonu v kariéře. Loni jí o kousek utekl titul mistryně Evropy v Göteborgu a ve stejné anketě i proto byla druhá za Šebrlem. Letos však vyhrála dva nejdůležitější závody - mistrovství světa v Ósace a Světové atletické finále ve Stuttgartu. Ve finále MS navíc dvakrát překonala český rekord, potřetí ho přehodila ve Stuttgartu. Její nejlepší výkon má nyní hodnotu 67,12 metru. Šebrle letos vyhrál halové ME v Birminghamu i mistrovství světa v Ósace a drží nejlepší světový výkon roku z mítinku v Kladně. Baďurová v uplynulé sezoně celkem čtyřikrát zlepšila český rekord až na hodnotu 475 centimetrů, což jí na MS v Ósace vyneslo senzační stříbrnou medaili. Ve Světovém atletickém finále skončila se zdravotními komplikacemi šestá.

Profesor Jan Švejnar by se jako prezidentský kandidát velice rád zúčastnil televizního duelu se současným prezidentem Václavem Klausem, aby si lidé mohli porovnat jejich názory. Mezi tématy by mohla být i otázka globálního oteplování, v níž se názory obou mužů rozcházejí. Zatímco Klaus kritizuje úsilí zabránit zvyšování globálních teplot, které pokládá v historickém kontextu za malé, podle Švejnara by mělo být jednou z priorit českého předsednictví EU. "Myslím, že máme korektní vztah a lišíme se v mnoha názorech," řekl Švejnar v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. "Ten vztah je někdy více, někdy méně přátelský či nepřátelský," uvedl Švejnar. Jako příklad rozdílných názorů uvedl přístup k demokracii a ekonomickým otázkám.

Švejnarovi nabídla nominaci ČSSD s podmínkou, že do 8. prosince získá podporu dalších parlamentních frakcí. Má ji už od Strany zelených a většiny senátorů z klubu SNK a Klubu otevřené demokracie. ODS se naopak snaží získat chybějící hlasy pro Klause - svého kandidáta a čestného předsedu. Klause by "asi volil" i sociální demokrat Miroslav Šlouf, který byl šéfem poradců někdejšího premiéra a předsedy ČSSD Miloše Zemana. Šlouf to uvedl v ČT poté, co popřel tvrzení současného šéfa ČSSD Jiřího Paroubka, že shání v sociální demokracii hlasy pro současného prezidenta. Švejnarova vyjádření jsou podle Šloufa učebnicová slůvka, kdežto Klaus "tu žil, má ten prožitek všech problémů, starostí, jak se ta zem rodila". Švejnar je podle Šloufa "představitel zahraničního kapitálu, který jednoznačně útočí na Českou republiku".