Zprávy | Z archivu rubriky


Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) odvolal ředitele pražského Ústavu hematologie a krevní transfuze (ÚHKT) Pavla Klenera. Své rozhodnutí zdůvodnil tím, že Klener manažersky selhal při přípravě sloučení ústavu s Všeobecnou fakultní nemocnicí (VFN) a znejistil pacienty informacemi o rušení zařízení.

"Vysvětlil (Julínek) odvolání mým manažerským selháním, protože jsem nebyl schopen prosazovat ideu ministerstva o začlenění ústavu a pacientům jsem nebyl schopen vysvětlit, že se jim vůbec nic nestane, že vše bude stejné, jenom firma bude jiná," řekl přední český onkolog Klener ČTK. Ministr mu prý nabídl, že může vést ústav dál, pokud bude prosazovat jeho záměr. To Klener podle svých slov nemohl slíbit, nemůže prý hájit myšlenky, s nimiž nesouhlasí. Míní, že by po sloučení ústav nezůstal jako celek a jeho části by se začlenily pod různá pracoviště VFN.

Klenerovo odvolání kritizoval stínový ministr zdravotnictví za ČSSD David Rath. Podle něj chce Julínek ústav zrušit. "Jde o naprosto neuvážený a riskantní krok," uvedl Rath. Julínek se prý kvůli své aroganci, nekoncepčnosti a chaotičnosti stává nebezpečím pro občany a premiér by ho mě odvolat. Pacienti s krevními chorobami a jejich příbuzní začali už v minulých dnech podepisovat petici, v níž protestují proti slučování ústavu s VFN. Důvodem podle nich může být to, že stojí na lukrativních pozemcích nedaleko Karlova náměstí. Druhou petiční akci pořádají zaměstnanci. Pacienti chtějí do dvou týdnů uspořádat protestní akci před ministerstvem či před ústavem. Julínek uvedl, že obavy pacientů nejsou opodstatněné. Organizování petic v ústavu označil za nepřijatelné, protože prý šíří strach mezi nemocnými. Klener se podle něj choval "eticky nepřípustně", když petice umožnil.