Zprávy | Z archivu rubriky


Studentští vůdci z roku 1989 se domnívají, že demokracie v Česku není kvůli možné výstavbě radarové základny USA v zemi ohrožena. Šimon Pánek, Tomáš Klvaňa, Václav Bartuška, Martin Mejstřík a Marek Benda ve čtvrtek na Národní třídě v Praze podpořili představitele iniciativy Pro, kteří nesouhlasí s demonstrací svolanou do Prahy na Václavské náměstí na sobotu 17. listopadu. V den výročí takzvané sametové revoluce chtějí někteří dnešní studenti spolu s odpůrci radaru vyjádřit nespokojenost se stavem demokracie v Česku i politikou vládní koalice. Kavárník Martin Kotas z iniciativy Pro, která stavbu radaru podporuje, si myslí, že demokracie v Česku funguje. "Naopak si myslíme, že plebiscitem se ohánějí ti, kterým na formalitách ústavní demokracie nikterak nezáleží, ale potřebují k naplnění svých cílů využít davových vášní," řekl u pamětní desky listopadových událostí.

Podle ředitele společnosti Člověk v tísni Šimona Pánka demonstrace pouze zneužívá datum 17. listopadu. "Předpokládám, že většina rozumných lidí si uvědomí, že když je tam Společnost Julia Fučíka a další krajně levicové a podezřelé skupinky, že ta věc je divná," řekl Pánek, který výstavbu radaru podporuje. Podle něj referendum o radaru není žádným prubířským kamenem demokracie. Senátor Martin Mejstřík zalitoval, že demonstraci podpořili také někteří studenti vysokých škol. Podle něj je smutné, že "nedokážou rozlišit mezi demokracií a diktaturou či svobodou a nesvobodou". Setkání se také zúčastnil současný vládní koordinátor pro radar Tomáš Klvaňa, poslanec ODS Marek Benda nebo zvláštní velvyslanec pro energetickou bezpečnost při ministerstvu zahraničí Václav Bartuška.

Vyjádřit podporu samostatné existenci Ústavu hematologie a krevní transfuze (ÚHKT) přišlo ve čtrvetk před ministerstvo zdravotnictví asi 300 lidí. Ministr Tomáš Julínek (ODS) chce ústav sloučit s Všeobecnou fakultní nemocnicí (VFN). Pacienti se bojí zhoršení péče, zdravotníci ztráty zaměstnání. Za nesouhlas se sloučením odvolal ministr profesora Pavla Klenera z funkce ředitele. Náladu lidí vyjadřovaly nápisy na transparentech, jako "Julínku, skonči!", "Slučuj a panuj!", či "Neohrožujte pacienty!". Přicházejícím zpívali The Plastic People of the Universe a mnozí se k nim přidali. Kdo měl zájem, mohl přímo na demonstraci připojit podpis pod petici za záchranu ÚHKT. Zatím je pod ní 4000 podpisů, další přibyly.

Na podporu profesora Klenera a ústavu s mezinárodní akreditací promluvili prezident České lékařské komory Milan Kubek, předseda Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Jiří Schlanger a předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel. Mezi účastníky demonstrace byl i profesor Klener. Ministr na demonstraci nepřišel, vzkázal ale pacientům, že je připraven s nimi jednat. Jeho plán na slučování fakultních nemocnic s ústavy do větších univerzitních celků podporuje premiér Mirek Topolánek (ODS). Lidovci a zelení ho vyzvali, aby svolal koaliční schůzku. Postrádají podrobnější informace o Julínkových záměrech. Kritiku si Julínek vysloužil také od ČSSD a komunistů.