Zprávy | Z archivu rubriky


Podle předsedy sněmovní komise pro kontrolu Bezpečnostní informační služby Jeronýma Tejce (ČSSD) by se měl rozpočet této tajné služby navýšit o desítky milionů korun. Že má služba málo peněz si myslí i premiér Mirek Topolánek (ODS). Oba to řekli po pátečním jednání výboru, který se zabýval únikem tajných informací z BIS. Peníze by prý měly být investovány především do nejmodernější techniky. Služba totiž musí v technice často dohánět vybavení teroristů nebo organizovaných skupin zločinců. "Technika jde kupředu a BIS by měla mít to nejlepší," řekl Tejc. Pokud by se podle něj každý rok nezlepšovalo vybavení, které má BIS k dispozici, znamenalo by to ohrožení bezpečnosti občanů ČR.

Topolánek s poslanci také jednal o chystané reorganizaci tří tajných služeb, které v současné době v ČR fungují. Plán reorganizace je podle něj nyní ve stadiu věcného záměru, který budou projednávat poslanci a senátoři. Podrobnosti ale nechtěli Topolánek ani Tejc zatím sdělit. Nejpravděpodobnější je varianta, že Česká republika bude mít jen dvě zpravodajské služby. Ve hře jsou pak dvě možnosti. Sloučení zpravodajských služeb podle resortů, nebo podle předmětu jejich zájmu. Podle prvního směru se již před několika lety sloučily dvě vojenské služby, rozvědná o kontrarozvědná, do jedné - Vojenského zpravodajství. Podle druhé varianty by se měly slučovat civilní i vojenské služby podle zaměření, tedy zda je předmětem jejich zájmu Česká republika nebo zahraničí. Tento krok by ale znamenal opětovné rozdělení Vojenského zpravodajství.

Šest předních českých vědců dostalo v pátek v Lužanech na Plzeňsku Medaili Josefa Hlávky za celoživotní vědeckou i pedagogickou činnost. Nejstarší česká nadace Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových zároveň tradičně udělila cenu Josefa Hlávky 40 nejlepším studentům pražských vysokých škol, brněnské techniky a mladým talentovaným vědeckým pracovníkům Akademie věd.

Za významnou celoživotní mezinárodně uznávanou vědeckou činnost v oboru genetiky kvasinek získala medaili mikrobioložka Ludmila Šilhánková, Danici Doskočilové patří ocenění za její celoživotní úspěšné působení v oblasti fyzikální chemie. Svou prací si vysloužil ocenění také filosof Milan Mráz a Ivan Raška za propagaci české vědy v zahraničí i za výzkumy buněčného jádra. Medaile patří také lékařce a spisovatelce Valje Stýblové za její dlouholetou literární činnost, za prosazování humanitních idejí i za její celoživotní činnost v neurologii. Nadace ocenila také předního českého kardiologa Jiřího Widimského.

Architekt Josef Hlávka žil v letech 1831 až 1908. Část života prožil v zámku v Lužanech, který si nechal přestavět pro sebe. Hlávka proslul mimo jiné stavbou vídeňské opery, činžovních domů, paláců a kostelů, projektoval i pražskou Zemskou porodnici. Zasloužil se o založení České akademie věd, umění a slovesnosti a založil Národohospodářský ústav. Věnoval veškerý svůj majetek nadaci pro podporu české vědy a umění.