Zprávy | Z archivu rubriky


Komunisté připravili vlastní návrh, ve kterém se u Ústavního soudu domáhají zrušení zákona o reformě veřejných financí. Žádají rovněž o přednostní rozhodnutí soudu, protože zákon má vstoupit v platnost od 1. ledna 2008. Spolu s komunisty podání podpořilo 17 poslanců ČSSD. (Ústavní stížnost proti vládní finanční reformě podali již dříve i sociální demokraté.) Předseda KSČM Vojtěch Filip ČTK řekl, že komunistický návrh už byl odeslán Ústavnímu soudu. Podle navrhovatelů bylo porušeno legitimní očekávání voličů tím, že finanční reformu sněmovna schválila jen díky dvěma bývalým sociálnědemokratickým poslancům Michalu Pohankovi a Miloši Melčákovi, kteří přešli na stranu vládních stran. Odkazují na starší rozhodnutí ÚS, podle kterého při nejistém legitimním očekávání je nejistá i svoboda.

Zrušení výplaty nemocenské za první tři dni nemoci považují stěžovatelé za změnu pojištění v nepřímou daň, což považují za nepřípustné. Vadí jim také, že mají zaměstnanci platit daň z takzvané superhrubé mzdy, tedy i z pojištění, které za ně platí zaměstnavatel. Podle jejich přesvědčení nelze platit daň z příjmu z částky, která není součástí mzdy. Porušen byl podle předkladatelů také zákaz svévole při legislativní proceduře. Opozice se především ohrazuje proti tomu, že balíček pozměňovacích návrhů, které premiér Mirek Topolánek (ODS) předložil při projednávání reformy ve sněmovně, neměly možnost řádně projednat ani výbory sněmovny ani její plénum. V rozporu s Ústavou je podle navrhovatelů reforma rovněž tím, že odnímá pomoc lidem, kterým je stát povinen poskytnout odpovídající hmotnou podporu, když si sami bez své viny pomoci nemohou. Tento rozpor s Ústavou vidí v zavedení poplatků ve zdravotnictví.

Jan Budař & Eliščin Band s písničkami balancující mezi folkem a šansonem sklidili největší úspěch na hudebním festivalu Wonderfest, který hostila Smržovka na Jablonecku. Devítihodinový maraton židovské, folkové, rockové i balkánské hudby, který skončil v neděli nad ránem přilákal zhruba 150 posluchačů, zhruba o polovinu méně něž obvykle. Organizátoři si myslí, že za to může nebývalé množství sněhu a také sobotní fotbalový zápas mezi Českem a Slovenskem. ČTK to řekl Romek Hanzlík z pořadatelské agentury. "Lidé, kteří přišli, si program pochvalovali. Škoda jen, že jich nebylo víc," dodal. Přehlídka se řadí do festivalů Eurotrialog, který prezentují rock či world music z trojzemí. Letošním zahraničním hostem byl německý dívčí soubor Rada Synergica z Lipska. "Jejich hudba byla propojením klezmer a cikánské hudby s balkánskými prvky," dodal Hanzlík. Podobný žánr se španělskými rytmy představila i česká dechová formace Burana Orchestra.

Festival, který tradičně oslovil hlavně střední generaci a letos se uskutečnil v jizerskohorské Smržovce už pošesté, nabídl hostům i Krch-Off, svérázné seskupení kolem básníka J. H. Krchovského, obklopeného muzikanty pražského undergroundu, například z The Plastic People. Prostor dostala i českokrumlovská skupina Bratři Karamazovi nebo set Petra Linharta s hudebním cyklem Sudéty, který čerpá inspiraci z okolí Smržovky a Tanvaldu.

Termín přijetí společné evropské měny v roce 2012 v České republice je podle premiéra Mirka Topolánka nereálný. Premiér to řekl v nedělní polední diskusi České televize. Podle Topolánka je potřeba nejprve provést reformy penzijního a zdravotního systému. Přijetí eura v roce 2012 by podle Topolánka znamenalo rozhodnout již v příštím roce o vstupu do měnového systému ERM II, předstupně zavedení eura, a začít plnit všechny podmínky Evropské unie. To si v situaci neuskutečněných reforem důchodů či zdravotního systému nedokáže představit.

Po rychlém přijetí eura volají především exportéři, kterým nyní posilující koruna zdražuje jejich výrobky v zahraničí. Vstup do eurozóny by podle nich přinesl rovněž stabilizaci ekonomiky a pojistku proti ekonomickým výkyvům a ztrátám na tržbách. Ekonomové sdružení do tzv. eurotýmu, nezávislé skupiny odborníků, tvrdí, že přistoupení k euru je reálné v roce 2013. "Je dost pravděpodobné, že nás při přijetí eura okolní země předběhnou a staneme se neeurovým ostrůvkem v srdci Evropy," řekl minulý týden makroekonomický stratég ČSOB Tomáš Sedláček. Čeští ekonomové vesměs uvádějí, že přijetí eura by v nejbližších několika letech přineslo Česku spíše více komplikací než výhod. Předčasný vstup do eurozóny by přibrzdil snižování rozdílů mezi ČR a vyspělejšími evropskými zeměmi, a zřejmě i zvýšil inflaci.

Brněnský primátor Roman Onderka (ČSSD) je přesvědčen o tom, že rekonstrukce funkcionalistické vily Tugendhat, která je na seznamu UNESCO, začne příští rok. V České televizi řekl, že oprava by mohla začít ve druhém čtvrtletí 2008. Odklady rekonstrukce by podle něj mohly obnovu prodražit. Výběrové řízení na zhotovitele by mohlo být vyhlášeno počátkem příštího roku, uvedl primátor. Předpokládané náklady na rekonstrukci vily jsou podle něj 120 až 150 milionů korun. Na příští rok prý město Brno vyčlení na začátek obnovy 45 až 50 milionů korun. "Jsem přesvědčen o tom, že město Brno ve svém rozpočtu najde finanční prostředky, aby tuto vilu opravit mohlo," řekl.

Onderka si s odvoláním na právní posudky nemyslí, že by vilu mohl ohrožovat vlastnický spor. Město letos v březnu rozhodlo, že vilu dobrovolně nevydá potomkům jejích původních majitelů. Brněnští zastupitelé nesouhlasili s jejím bezúplatným převodem, protože pro něj údajně nejsou splněny zákonné podmínky. Zastupitelé sice původně uznali nárok rodiny na vrácení vily a schválili, že město by ji mělo převést na stát a ten pak dědicům vydat. Stát však památku převzít odmítnul. V březnu proto zastupitelé své dřívější rozhodnutí revidovali. Právník sourozenců Tugendhatových s rozhodnutím nesouhlasil a připustil, že potomci budou vilu vymáhat soudně. Vila je na seznamu kulturního dědictví UNESCO od roku 2001.

Tisíce lyžařů zavítaly o víkendu do českých a moravských hor, kde začala letošní zimní sezona - většinou o několik týdnů dříve než loni. Nápor návštěvníků byl podle provozovatelů mnohde srovnatelný s vrcholem sezony. Někde díky neukázněným řidičům vznikly dopravní problémy, někteří lyžaři se ale hned o prvním víkendu sezony zranili. V horách bylo hodně sněhu a upravené sjezdové dráhy a běžecké trasy. V Jeseníkách platil druhý stupeň lavinového nebezpečí. Návštěvnost srovnatelnou s hlavní sezonou hlásila některá centra v Krkonoších a v Orlických horách. První nápor lyžařů zažily i Krušné hory a Šumava. Na severu museli provozovatelé zimních center řešit první problémy s neukázněnými řidiči. Třeba Boží Dar připravil dvě velká záchytná parkoviště, ale mnozí řidiči nechali vozy odstavené v obci i přes zákaz.

V Krušných horách se zase o víkendu staly čtyři lyžařské úrazy. Lyžařské podmínky tam byly dobré, v neděli se ale kvůli vyšším teplotám zhoršoval stav některých sjezdovek. Na Vysočině začala sezona v pěti ze zhruba 30 středisek. Rozjely se vleky na Čeřínku a Šacberku na Jihlavsku, v Novém Jimramově a na Fajtově kopci u Velkého Meziříčí na Žďársku a ve ski areálu Svatá Anna u Chotěboře na Havlíčkobrodsku. Spokojeným vlekařům dělá vrásky na čele předpověď počasí: teploty by se měly přes den držet nad nulou, v noci jen málo pod bodem mrazu.

Rekordní návštěvnost zaznamenala střediska ve Zlínském kraji, která o víkendu zahájila alespoň částečně provoz. Podle provozovatelů se počty lidí na sjezdovkách i v přilehlých restauracích dají přirovnat k vánočním svátkům, kdy je návštěvnost areálů většinou nejvyšší. Vleky se o víkendu rozjely i na šesti místech Beskyd. První opravdu zimní víkend si ale vyžádal i první zraněné. Záchranáři Horské služby ošetřili šest lyžařů.