Zprávy | Z archivu rubriky


Ruská rozvědka se v České republice nejvíce zajímá o ekonomiku. Tvrdí to Bezpečnostní informační služba (BIS) ve své výroční zprávě za rok 2006. "Ruské straně jde o dosažení a udržení výhodnějšího postavení v rámci česko-ruských hospodářských vztahů a získání kontroly nad českými subjekty usilujícími o vstup na ruské trhy," konstatuje zpráva. V této souvislosti BIS považuje za zvlášť nebezpečné různé komory a sdružení, které se zaměřují na obchodní a kulturní vztahy se zeměmi a národy bývalého Sovětského svazu. Zpravodajské služby Ruské federace mají podle BIS své pracovníky v oficiálních, tedy legálních pozicích, ale také pod krytím. Řada z nich v ČR působí jako diplomaté nebo technický personál ambasády. Zpravodajské důstojníky lze najít mezi ruskojazyčnými novináři akreditovanými v ČR i v různých ekonomických podnicích.

Zpráva BIS také konstatuje, že skupiny organizovaného zločinu regionálního i celostátního formátu loni zesílily tlak na státní orgány a snaží se získat peníze pomocí veřejných zakázek nebo dotací. Uvádí rovněž, že neonacistické hnutí v České republice je decentralizované a funguje spíše na principu malých regionálních skupin, které vystupují z vlastní iniciativy. Tento princip "autonomního nacionalismu", tedy fungování bez jednoho silného vůdce, je charakteristický pro neonacisty v řadě evropských zemí, konstatuje BIS ve své výroční zprávě za rok 2006.

Česko bude jako předsednická země EU usilovat o odtabuizování tématu využívání jaderné energie. Uvedl to vicepremiér pro záležitosti EU Alexandr Vondra (ODS) na středečním veřejném slyšení Senátu o opatřeních v oblasti globální změny klimatu. "Bude nutné otevřeně diskutovat na téma jaderné energie, bez které se dnes v řešení klimatických změn neobejdeme," prohlásil Vondra. Připomněl v této souvislosti vytvoření jaderného fóra, jehož první setkání se uskuteční příští pondělí v Bratislavě za účasti předsedů vlád. České předsednictví EU v roce 2009 by se podle Vondry mělo soustředit také na dosažení mezinárodního konsenzu v boji proti změnám klimatu, bez kterého bude snažení unie odsouzeno k neúspěchu. EU se podle vicepremiéra podílí na světových emisích pouze 13 procenty, k největším světovým znečišťovatelům patří Čína, USA a Indie.

Náměstek ministra průmyslu Martin Tlapa pokládá využívání energie z jádra za nejvýhodnější pro Česko. "To, co se nám zdá jako cesta, která v modelu České republiky vychází jako schůdná, reálná, přijatelná, je využití jaderné energie jako jednoho z důležitých faktorů toho, jak plnit závazky a snižovat emise v České republice," uvedl náměstek. Vybudování dvou bloků jaderné elektrárny o výkonu 800 megawattů by podle Tlapy mělo udržet současnou cenu energie a Česko by splnilo závazky v oblasti obnovitelných zdrojů a také by zabezpečilo energetickou soběstačnost české ekonomiky.