Zprávy | Z archivu rubriky


Policisté navrhli obžalovat svědky z údajné korupční kauzy předsedy lidovců Jiřího Čunka, kteří byli obviněni z křivého svědectví. Žalobce o jejich návrhu rozhodne v příštích dnech. Falešné alibi podle policie Čunkovi poskytli vsetínský místostarosta Jaromír Kudlík a náměstek na ministerstvu pro místní rozvoj Milan Půček. Trestní stíhání Čunka tento týden státní zástupce znovu zastavil. Podle olomouckého státního zástupce Jaroslava Kouřila policisté již vyšetřování případu ukončili a se spisem se již seznámili obvinění i jejich obhájci. "Státnímu zástupci byl po skončení vyšetřování předložen spis s návrhem na podání obžaloby," řekl Kouřil. Dozorový státní zástupce nyní kompletní spisový materiál studuje. Rozhodnout hodlá na začátku prosince.

Policisté oba muže obvinili pro křivou výpověď v případu korupční aféry Čunka. Šéfa lidovců policie obvinila za to, že prý v únoru 2002 převzal půlmilionový úplatek. Svědci i Čunek tvrdili, že bývalý vicepremiér nemohl úplatek v inkriminovaný den převzít, protože byl mimo svou kancelář. Kromě případu údajného křivého svědectví žalobci i nadále prověřují také kauzu zlínského podnikatele Romana Vaškůje, který se údajně pokusil ovlivnit korunní svědkyni Urbanovou. Vaškůj byl společně s dalším mužem obviněn z podplácení, nadržování a z přípravy trestného činu křivého obvinění.

Pražský primátor Pavel Bém dává případ údajně výhodného pronájmu vily ve Vokovicích od podnikatele Zbyňka Kareše do souvislosti s nadcházejícím kongresem nejsilnější vládní strany. Bém na tiskové konferenci novinářům také rozdal posudky realitních kanceláří. Z nich vyplývá, že za pronájem domu platí přiměřenou částku. "Vnímám to jako klasickou politickou kampaň před víkendovým kongresem a říkám, nezbývá mi než na to mít silný žaludek," zdůraznil Bém, který je prvním místopředsedou ODS a nově také šéfem pražské stranické organizace. Kauzu pokládá za osobní útok někoho, kdo ho chce ho poškodit a dehonestovat.

Někteří pozorovatelé dávají případ pronájmu vokovické vily do souvislosti se zveřejněním informací o tom, že premiér Mirek Topolánek při nedávné cestě z Bulharska vystoupil z armádního speciálu v rakouském Innsbrucku a údajně si zalyžoval. "Já nepráskám ani před kongresy ODS na své politické partnery, nikoli konkurenty," řekl Bém. Sobotní kongres Občanské demokratické strany není volební, pozornost delegátů se proto soustředí na hodnocení vládnutí a plánování znovuzvolení Václava Klause prezidentem.

Vokovickou vilu Kareš koupil letos na jaře za 16,5 milionu korun jako dlouhodobou investici pro svého syna. Bémovi ji pronajal za 22.000 korun měsíčně, podle některých expertů za polovinu tržního nájemného. Posudky několika realitních kanceláří, které primátor dal novinářům, to ale nepotvrzují. Podle Mladé fronty Dnes existuje podezření ze střetu zájmů. Kareš vlastní podíl ve firmě Michael Development, která prý v Praze staví a prodává bytové komplexy, a může být tedy závislá na rozhodování městských radních. Bém i magistrát to popírají.

Širší vedení Strany zelených bude v neděli znovu jednat o příštím ministrovi školství. Tým, který měl vybrat kandidáta na tuto funkci, bude informovat republikovou radu zelených o výsledku své práce. "Chceme se vyjádřit ke kandidátce Olze Zubové," řekl předseda rady a člen vyjednávacího týmu Dalibor Stráský. Jednání rady se uskuteční den před plánovaným setkáním sněmovního klubu a předsednictva s kandidáty na ministerskou funkci. Předseda zelených Martin Bursík naznačil, že by v této debatě mohl vedle poslankyně Strany zelených Zubové vystoupit jako kandidát člověk, který není členem strany, ale je jí pouze blízký. Ani na středečním jednání předsednictva Bursík podle zdrojů ČTK neřekl, kdo je jeho tajným koněm. Oznámil pouze záměr uspořádat s kandidáty v pondělí debatu. Za spekulace a fámy znovu označil možnost, že by se měl ministrem stát bývalý rektor Masarykovy univerzity Jiří Zlatuška. Už dříve se mluvilo také o možné kandidatuře nynějšího náměstka ministra spravedlnosti Františka Korbela.

Zubovou podporují tři z pěti členů vyjednávací skupiny - bývalá ministryně Dana Kuchtová, již citovaný Stráský a člen předsednictva Dušan Lužný. Dalibor Stráský připustil, že rada nemá právo rozhodovat o kandidátech, může ale některého z nich podpořit. V případě, že Bursíkův kandidát na zasedání rady přijde jako host, bude záležet na členech, zda mu udělí slovo. Kuchtová oznámila rezignaci na vládní funkci před dvěma měsíci. Ministerstvo nyní řídí Bursík.

Ministerstvo práce a sociálních věcí připravuje "balíček na podporu rodin s dětmi". Nový zákon má zavést týdenní otcovskou dovolenou, výpomoc při hlídání dětí za úplatu či úlevy na odvodech pro zaměstnavatele, kteří přijmou matky a otce s malými potomky. Změny by mohly začít platit koncem příštího roku. Novinářům to na konferenci o rodině řekl ministr práce Petr Nečas (ODS). Jednotlivá opatření pro následující roky zahrnuje chystaná nová koncepce péče a podpory rodin. Kabinet by ji měl podle Nečase projednat ještě do konce roku. Do konce prvního pololetí příštího roku pak chce ministr "balíček" předložit vládě ke schválení a předat ho sněmovně.

Hlídat děti by mohl akreditovaný poskytovatel vzájemné rodičovské výpomoci. Tento model podle Nečase funguje ve Švédsku či Francii. Nejvyšší možný poplatek za hlídání bude podle něj pevně stanoven. Mohl by činit až 5000 korun. Z příjmu by lidé neodváděli sociální a zdravotní pojištění. Platili by jen daně. Akreditaci by hlídající osoby dostaly po splnění stanovených "minimálních podmínek" jako je dostupnost, potřebná plocha či požadavky na hygienu. Sociální odbory úřadů by měly seznam poskytovatelů, mohly by je i kontrolovat.

Nečas počítá se zavedením týdenní otcovské dovolené. Muži by si ji mohli vybrat po narození potomka do jeho dvou měsíců. Ministerstvo chce také podpořit úlevami pro zaměstnavatele zaměstnávání rodičů s malými dětmi. Měli by slevu na odvodech na sociálním a zdravotním pojištění.

V příštím roce půjde na léčení 208 miliard korun, to je o 13 miliard více než letos. Lékaři dostanou lépe zaplaceno a pro pacienty se zkrátí čekací doby na operace. Neměli by se také už setkat s tím, že je lékař odmítne s odkazem na finanční limit. Tuto vizi zdravotní péče v příštím roce předložil ministr Tomáš Julínek (ODS). Umožní to podle něj úhradová vyhláška, která vstoupí v platnost 1. ledna 2008. "Zdravotní plány devíti pojišťoven umožní, aby na léčení šlo až o 13 miliard korun více než letos," prohlásil. Další zhruba čtyři miliardy korun vyberou podle jeho odhadu lékaři a nemocnice na poplatcích, které začnou od ledna pacienti platit. Praktici, specialisté i zubaři mohou počítat s 30 korunami za návštěvu, za den v nemocnici budou lidé platit 60 korun a za pohotovost 90 korun.

Zdravotní pojišťovny by se podle ministra měly v příštím roce začít učit nakupovat pro své klienty tu nejkvalitnější péči. Nová úhradová vyhláška na rozdíl od těch předchozích jim umožní, aby uzavřely s lékaři a nemocnicemi alternativní dohody. Předpis totiž nestanoví plošně stejné úhrady všem. Pojišťovny budou moci finančně přilepšit lékařům a nemocnicím v oblastech, kde je nyní nedostatek péče. Budou moci zaplatit více i kvalitnějším zařízením. Nemocnice budou moci směrovat drahou péči do velkých center. Ověřit si to mohou pro začátek při nákupu operací na celkovou náhradu kyčelního a kolenního kloubu. Ministr předpokládá, že toto soustředění peněz a profesionálů přispěje ke zkrácení čekacích lhůt.

Praktičtí lékaři dostanou za pacienta v kartotéce měsíčně 42 korun a korunu za bod, jak požadovali na jaře při protestních akcích. Julínek očekává, že za větší peníze zlepší své služby - rozšíří ordinační dobu a nakoupí kvalitnější přístroje. Průměrný měsíční příjem ordinace praktika v příštím roce by měl stoupnout z 84.000 na 92.000, s poplatky až na 103.000 korun, upřesnil ministr. Dodal, že ambulantní specialisté už nebudou omezeni rozpočty. Dosud jim pojišťovny zaplatily pevně daný počet pacientů, nad to "dělali zadarmo", nebo pacienty prostě odmítli. Nová vyhláška jim umožní, aby dostali zaplaceno i za pacienty nad limit, i když už o něco méně. Ministr poznamenal, že u zubaře se pro pacienty v příštím roce nic nemění. Dospělí by si měli začít platit plomby až od roku 2009.

V areálu vyškovských kasáren od čtvrtka sídlí Centrum ochrany proti zbraním hromadného ničení Severoatlantické aliance. Padesátičlenný mezinárodní tým expertů podléhá přímo velitelství NATO v Norfolku. Jeho úkolem bude poradenství, tvorba bezpečnostních doktrín, školení vojsk a modelování či simulace nebezpečných situací, řekl novinářům při otevření sídla centra jeho ředitel Radomír Mikeš. Podobných center v rámci NATO funguje 16, každé s jinou specializací. "Našimi velkými konkurenty bylo Německo a Kanada. Česká republika byla vybrána především kvůli dlouhé tradici chemických jednotek na našem území a úspěších při jejich nasazení například v Perském zálivu," řekl náčelníka Generálního štábu ČR Vlastimil Picek.

Kromě školení a výcviku specializovaných jednotek států NATO se bude centrum věnovat také vědeckému vývoji a analýze hrozeb použití zbraní hromadného ničení ve světě. Centrum vzniklo oficiálně k 1. červenci letošního roku, až nyní ale začalo působit v nově rekonstruovaných a přísně utajených prostorách vyškovských kasáren. Mezinárodní tým, ve kterém působí například vojáci z Německa, Itálie, Slovinska nebo Velké Británie, má v současné době 50 členů. "Do plného stavu chybí ještě 13 vojáků, které doplníme v průběhu příštího roku. Na základě požadavků a úkolů od velitelství NATO se ale jejich počet může ještě změnit," dodal Mikeš.

Sněmovní komise pro kontrolu Bezpečnostní informační služby začala vyšetřovat, zda premiér Mirek Topolánek neporušil zákon a nepřekročil své pravomoce v kauze úniku tajných informací z Bezpečnostní informační služby. Informoval o tom server Aktuálně.cz. Topolánek ale takové pochybení vyloučuje. Na počátku letošního roku informovala BIS o úniku dat premiéra. Ten údajně řediteli BIS Jiřímu Langovi uložil, aby služba začala případ vyšetřovat. Podle zákona však civilní kontrarozvědce smí zadávat úkoly výlučně vláda, a ne její člen, i pokud by šlo o premiéra. Vláda však takový úkol podle Aktuálně.cz BIS nezadala. Dotázaní ministři prý serveru potvrdili, že se o úniku informací z tajné služby dozvěděli až od novinářů. "Pan premiér nám sdělil, že ředitel BIS jej o případu informoval a on mu dal za úkol tuto věc vyřešit. Vyžádali jsme si proto nyní od tajné služby oficiální stanovisko, jaké úkoly vláda BIS zadávala. Pokud premiér úkoloval BIS, mohlo by jít o porušení zákona," uvedl šéf sněmovní komise pro kontrolu BIS Jeroným Tejc (ČSSD). Topolánek podle serveru nyní nemluví na rozdíl od svého vystoupení na sněmovní komisi o úkolu pro BIS, ale pouze o pokynu. "Dobře víte, že 'úkolovat' BIS může jenom vláda, tak si ze mě nedělejte legraci. Rovina informace-pokyn je nejenom legální, ale i pravdivá. A dejte mi pokoj," napsal podle Aktuálně.cz v SMS zprávě premiér. Komise pro kontrolu BIS bude zjišťovat, co přesně si tedy s ředitelem BIS dojednali.

Nedostatek expertů na ministerstvu školství považuje za největší problém přípravy čerpání evropských peněz vicepremiér a šéf zelených Martin Bursík, který je pověřen správou úřadu. Novinářům to řekl po jednání s rektory vysokých škol a vládní radou pro výzkum a vývoj. Plán nechat v Bruselu schválit program Výzkum a vývoj pro inovace do konce března považuje Bursík za ambiciózní, ale zvládnutelný. Sešel se proto s rektory a dalšími partnery, aby jim představil harmonogram jeho vyjednávání. Po jednání oznámil, že se s nimi shodl ve způsobu jak postupovat a že se mu "podařilo získat partnery, kteří se vyjadřovali velmi kriticky k práci ministerstva školství, na palubu". Kritika přípravy programu se stala důvodem pro odchod Bursíkovy stranické kolegyně Dany Kuchtové z čela resortu. Podle Bursíka byla dříve komunikace ministerstva s partnery spíše formální a partneři neměli příležitost se k programu vyjádřit. Je proto nutné, aby byla nejdříve nastolena "domácí shoda", než bude odeslán Evropské komisi. Konečná verze by měla do Bruselu dorazit nejpozději 27. února. "Já jsem byl překvapen bleskovým nástupem týmu ministra Bursíka, teď jde o to, aby už tady byl stabilní ministr, který agendu, která je dobře rozpracovaná, převezme," uvedl po jednání předseda Akademie věd Václav Pačes. Podle Bursíka je pro ministerstvo velký problém sehnat odborníky. "Ministerstvo školství nemá kapacitu na to, aby tento manévr zvládlo," řekl Bursík. Do úřadu hned po svém nástupu povolal zpět Romana Hvězdu, který na programu pracoval už dříve. Pozvat chce také externí odborníky, například z vysokých škol, kteří s přípravou pomohou.