Zprávy | Z archivu rubriky


Poslankyně Strany zelených Olga Zubová a Věra Jakubková uvažují o tom, že nepodpoří návrh státního rozpočtu na příští rok. Nedostatečně podle nich podporuje školství a nezohledňuje priority zelených v dopravě. Zubová to řekla ČTK. Rozmýšlet si prý bude i to, zda Topolánkovu vládu podpoří při případném hlasování o vyslovení nedůvěry kabinetu. "To, že mám já osobně problém s rozpočtem je pravda. Já jsem to avizovala již dříve," řekla Zubová. Nejvíce jí prý vadí "podfinancování" školství. Jakubková má podle ní výhrady zase ke kapitole týkající se dopravy. "Dopravní resort dostal naopak velkou posilu, ale naše priorita, jako jsou železnice, na to se tam příliš peněz nedostává," řekla.

Na definitivní rozhodnutí o rozpočtu je podle Zubové dost času, protože o jeho případných úpravách bude teprve jednat poslanecký klub zelených i celá sněmovna. "Ještě bude druhé čtení rozpočtu, budou tam pozměňovací návrhy. Já sama jsem už některé podala, tak uvidíme jak rozpočet dopadne. Rozhodneme se až ve třetím čtení," řekla. Zcela rozhodnuta zatím není ani o tom, zda by vládu podpořila v hlasování o vyslovení nedůvěry, které chce v nejbližších týdnech vyvolat ČSSD. "Nevím, jak bude ta vláda vypadat. Zatím tam chybí dva ministři, tak uvidíme, jak bude vláda v době hlasování o důvěře vypadat," řekla. Zubová byla zmiňována jako možná kandidátka na neobsazený post ministryně školství, o který vedou zelení vnitrostranický spor. Tvrdí ale, že její postoj k rozpočtu s tímto sporem nesouvisí. Výhrady prý měla již dříve.

K otevření debaty s menšími vládními partnery o podpoře prezidenta Václava Klause vyzvala na kongresu občanských demokratů místopředsedkyně sněmovny Miroslava Němcová. Bývalá místopředsedkyně strany delegátům sjezdu řekla, že respektuje koaliční smlouvu, která o volbě prezidenta nehovoří. ODS však podle jejího názoru zeleným a lidovcům několikrát ukázala vstřícná gesta, teď je má vyžadovat od nich. "Pokud jejich podporu nezískáme, platí pouze to, co je (v koaliční smlouvě) psáno, a budeme hledat podporu pro změnu volebního systému," konstatovala. Předseda ODS a premiér Mirek Topolánek ČTK řekl, že takové náměty znějí sice slibně, ale za současného rozložení sil ve sněmovně nejsou realizovatelné. "Na to potřebujete 120 poslanců a my je v tuto chvíli nemáme," konstatoval.

Občanští demokraté byli podle Němcové ke koaličním partnerům nadstandardně citliví v případě korupční kauzy šéfa lidovců Jiřího Čunka. Chovají se vstřícně i k problémům, které mají zelení na ministerstvu školství. Vyjednat dodatek ke koaliční smlouvě o společné podpoře Klausovi by bylo vhodné i podle poslance Vlastimila Tlustého.

Současný prezident a čestný předseda ODS jako první host sjezdu delegátům řekl, že opětovná nominace do čela státu je pro něj důkazem toho, že své stranické kolegy nezklamal - i když ví, ne všechny jeho kroky se setkaly s pochopením jeho mateřské strany. "Ale to není žádná tragédie," uvedl Klaus, který před únorovou volbou ještě nemá protikandidáta. Ostatní strany nejvíce uvažují o nominaci ekonoma Jana Švejnara. Předsedové obou menších koaličních stran - šéf lidovců Jiří Čunek a zelených Martin Bursík, kteří na kongresu vystoupili, se k prezidentské volbě prakticky vůbec nevyjádřili. Topolánek soudí, že nelze spojovat osud vlády a snahu ODS udržet současného prezidenta na Hradě.