Zprávy | Z archivu rubriky


Legendární českobudějovická pivnice Masné krámy se po pěti letech znovu otevře příští středu. Restaurace, která patřila mezi nejnavštěvovanější památky ve městě, je uzavřena od zaplavení při povodních v roce 2002. Opravu pak zbrzdily nevyjasněné vztahy mezi 15 vlastníky. Rekonstrukce si vyžádala přes 30 milionů korun. Pivnici bude provozovat Budějovický Budvar, který bude v restauraci čepovat svůj kroužkovaný ležák. "Masné krámy se v minulosti staly jedním ze symbolů Českých Budějovic. Pevně věříme, že nové Masné krámy úspěšně naváží na svou slavnou tradici a brzy se opět bude říkat, že 'kdo nebyl v Masných krámech, nebyl v Budějovicích'," řekl mluvčí Budvaru Petr Samec. Hlavním lákadlem pivnice by měl být právě kroužkovaný ležák, který se bude v Masných krámech jako na jediném místě na světě točit přímo z pivních tanků. Kroužkovaný ležák se točí jen v několika desítkách českých restaurací, ale k dispozici je pouze sudový. Kroužkovaný ležák vzniká tak, že se do hotového piva přidává určité množství takzvaných kroužků, tedy nové kultury pivovarských kvasinek a nový podíl extraktu. Díky kvasinkám má pivo lepší chuťové vlastnosti.

Interiér památky z roku 1554, jejíž půdorys musel být zachován, zdůrazňuje historický charakter stavby. V přístavbě pak vzniklo sociální zařízení a zcela nová kuchyně. Masné krámy vděčí za svůj vznik Karlu IV., který v roce 1364 zakázal městským řezníkům prodávat maso v boudách na náměstí a přikázal postavit Masné krámy, kde byl prodej masa soustředěn. Přestavbou v 16. století dostala budova renesanční podobu. V roce 1952 se přikročilo k její asanaci, postranní vchody byly zazděny a kotce se změnily v restaurační boxy.

Třígólová pondělní porážka v Kladně se fotbalistům Baníku Ostrava prodraží. Vedení klubu oznámilo, že celý tým byl za výkon ve 14. kole první ligy potrestán blíže nespecifikovanou finanční pokutou. Baník si venku podobnou ostudu uřízl podruhé za sebou. Důrazné pohovory s vedením museli hráči absolvovat už před třemi týdny, kdy Ostravané v Českých Budějovicích podlehli stejně jako v Kladně 0:3. „Takové výpadky mít prostě nemůžeme. Je teď na nás, abychom se z toho sebrali," řekl po pondělním utkání novinářům kapitán Tomáš Marek. Prohru může Baník odčinit v neděli proti Spartě. Nad ní však doma už čtyři a půl roku nevyhrál.

Kladenští měli radost nejen z jasného vítězství a přerušení propadu tabulkou, ale také z prvního čistého konta v sezoně. "Konečně jsme hráli na nulu, ale odpovídá to naší hře. Hráli jsme zodpovědně, byli dostatečně odolní a šli za vítězstvím více než Ostrava. Jen věřím, že nám to dodá přesvědčení, abychom tímto způsobem získávali body i v dalších zápasech," řekl trenér Jaroslav Šilhavý. Skromně bral svůj životní zápas Ondřej Szabo, který je u Středočechů na hostování z Teplic a kterému se poprvé v životě podařilo vstřelit dva ligové góly v jednom duelu. "Byl to asi opravdu můj nejlepší zápas, ale utkání zlomil už první gól. A proč jsem se nebál střílet? Na tomhle terénu zvlášť nemáte moc šancí přemýšlet a mířit - jen jsem to napálil a bylo to," pochvaloval si hrdina zápasu.

Po 14. kole vede ligovou tabulku Slavia před Teplicemi a Spartou, poslední jsou Bohemiast 1905.

Aféra s případnými úplatky kolem výběru švédsko-britské stíhačky Jas-39 Gripen pro letectva zemí střední Evropy se v těchto dnech znovu rozvířila. Americký tisk přinesl nové poznatky k vyšetřování, které vede americké ministerstvo spravedlnosti. Šetření se sice zaměřuje zejména na prodej gripenů do Saúdské Arábie, na okraj toho se však znovu objevují informace o údajných úplatcích pro české a maďarské politiky za pořízení právě těchto stíhaček. Pomoc Američanům již přislíbily švýcarské orgány vysledováním možných toků peněz z britské zbrojovky BAE přes prostředníky "k veřejným činitelům Saúdské Arábie, Jižní Afriky, Maďarska a Česka", napsal renomovaný deník New York Times. Podle tohoto zdroje mají prý americké orgány důkazy o úplatcích z BAE velkým maďarským stranám v řádu milionů dolarů. Pokud se týče Česka, jsou Američané přesvědčeni, že problém bude obdobný, o konkrétních důkazech se ale nezmiňují.

Maďarský ministr spravedlnosti Albert Takács v reakci na článek New York Times požádal americkou CIA o poskytnutí důkazů o korupci. Česká strana zatím necítí, že by se jí záležitost týkala. "Nikdo z (amerických) oficiálních míst se na nás neobrátil. Článek veliký ohlas nevzbudil, protože se týká především kauzy spojené se Saúdskou Arábií," řekl České televizi velvyslanec ČR v USA Petr Kolář. Podobný názor zastává i ministerstvo obrany ČR. Americká justice se začala problémem úplatků jdoucích údajně přes BAE zabývat proto, že tento koncern je jedním z největších subdodavatelů amerických zbrojovek, a je třeba vyšetřit, zda nezákonné praktiky neprovozuje i na území USA.