Zprávy | Z archivu rubriky


Izraelec Jakov Mošajlov stráví za granátový útok v centru Prahy s definitivní platností pět let ve věznici s ostrahou. Rozhodl o tom ve čtvrtek pražský vrchní soud. V odvolacím jednání tak potvrdil červnový rozsudek městského soudu, který Mošajlovovi vyměřil i trest vyhoštění na dobu neurčitou. Výbuch v srpnu 2004 zranil na křižovatce ulic Na Příkopě a Havířská 17 lidí. K Nejvyššímu soudu už případ patrně nepůjde, protože Mošajlov je s verdiktem spokojen a podle žalobce Zdeňka Topinky není za dané situace dovolání reálné. Přesto Topinka trvá na tom, že trest je s ohledem na vysokou společenskou nebezpečnost činu nepřiměřeně mírný. Žádal proto zpřísnění v rámci trestní sazby do osmi let. "Docela dobře bylo možné, že při jeho (obžalovaného) jednání by tam nebylo 17 zraněných, ale 17 mrtvých. Stačilo, aby ty střepiny granátu šly jiným směrem, nebo aby zasáhly ty poškozené do jiných míst," řekl novinářům.

Mošajlov podle rozsudku hodil granát na pancéřovaný automobil Jeep Grand Cherokee, v němž jel majitel kasina Assaf Abutbul a další tři muži. Granát se skutálel po kapotě, a tak jej vhodil nebo kopl pod vůz. Policie případ charakterizovala jako vyřizování účtů mezi izraelským podsvětím. Podle soudů si obžalovaného někdo najal, aby Abutbula za finanční odměnu zastrašil. Mošajlov po činu uprchl a zadržely ho až izraelské úřady. Tamní soud jej vydal ke stíhání do Česka pod podmínkou, že si trest odpyká v Izraeli. Po odpykání dvou třetin trestu může v Izraeli žádat o podmínečné propuštění. Taková situace by mohla nastat už brzy - Mošajlov je totiž už tři a čtvrt roku ve vazbě, což se do výkonu trestu započítává.

Zklamání z nevyužité šance postoupit do vyřazovacích bojů v Poháru UEFA zavládlo v táboře mladoboleslavských fotbalistů po prohře 0:1 s AEK Atény. Středočeši mohli ve čtvrtek večer v případě výhry v předstihu mít postup v kapse, místo toho litovali, že jim body mezi prsty utekly po jejich jediné vážnější chybě v zápase. Sami vědí, že vyhrát v posledním zápase na hřišti italské Fiorentiny bude hodně složitý úkol. "V našich silách bylo AEK porazit. A když ne rovnou porazit, tak rozhodně neprohrát. Proto se mi vůbec nemluví lehce," uvedl na tiskové konferenci po utkání trenér Mladé Boleslavi Zdeněk Ščasný. Své hráče za předvedený výkon chválil, mrzela jej jenom chyba z úvodu první půle, která předcházela jedinému gólu v utkání. "Byla to naše jediná větší chyba v zápase a draze jsme za ni zaplatili.

Sami hráči se ještě nevzdávají, i když vědí, že šanci jako ve čtvrtek už možná dlouho nedostanou. "Ve Florencii se spíš pokusíme o zázrak, bude to složité," uvedl záložník Jan Rajnoch, podle kterého byl ve čtvrtek největší rozdíl mezi oběma soupeři v efektivitě. "Jim stačila na vítěznou trefu jediná povedená akce, my jsme je naopak potrestat nedokázali, i když jsme hlavně na konci měli šancí hodně," litoval Rajnoch.

Trenér AEK Llorenc Serra Ferrer si výhry, která jeho mužstvo přiblížila k postupu, hodně cenil, zatrnulo prý mu až na konci. "Celý zápas jsme odehráli velmi dobře, až v posledních 20 minutách jsme měli problémy. Naštěstí jsme to dokázali přestát," řekl Serra Ferrer.

Středočeši na svém stadionu už dávno nemají nedobytnou tvrz, přitom body získané na domácí půdě jsou pro úspěšné pohárové tažení vždy základem. Jenže Mladá Boleslav doma v Poháru UEFA nevyhrála už pětkrát za sebou. Letos tady, byť pokaždé jen o gól, prohrála všechny bitvy s Palermem, Villarrealem i AEK, což její hráči už jen těžko mohou svádět na pouhou shodu okolností. Zvláště když si sem přijely pro všechny body i ligové kluby ze Žižkova, Liberce a Zlína. Zatímco v minulé sezoně Mladoboleslavští v domácí soutěži prohráli na vlastním trávníku jen jednou, s pražskou Slavií, letos si vedou mnohem lépe na hřištích soupeřů. Výhry v Palermu a švédském Boraasu dávají jiskřičku naděje, že by mohli postup ještě zachránit vítězstvím v posledním kole ve Florencii.

Na slavkovském bojišti byl v těchto dnech u Sokolnic dostavěn kritizovaný radar NATO, jehož výstavba přišla na půl miliardy korun. Objekt je kompletní po stránce stavební i technické. Byl dokončen s měsíčním předstihem. Zkušební provoz radaru začne patrně v lednu 2008, řekl ČTK Jan Pejšek z ministerstva obrany. Členové napoleonských klubů tvrdí, že česká armáda výstavbou radaru s obří kopulí narušila pietu slavkovského bojiště, které je hrobem 27.000 padlých v bitvě tří císařů z prosince 1805.

"Stavbu radaru nikdo s občany neprojednával. Stojí uprostřed památkové zóny, v níž obyvatelé nesmí mít ani plastová okna, aby nenarušili krajinný ráz. Stojí na půdě, která byla komunisty ukradena právoplatným majitelům," zdůraznil Miroslav Jandora organizace Projekt Austerlitz, která každoročně pořádá známé vzpomínkové akce na slavnou bitvu u Slavkova. Podle Jandory je rozdíl mezi radary u Slavkova a v Brdech v tom, že o stavbě amerického radaru v Čechách se předem jedná s veřejností, zatímco sokolnický radar byl zpočátku utajován. Odpůrci radaru bojovali proti jeho výstavbě čtyři roky. Projektu se snažili zabránit ve stavebním řízení a následně i soudními žalobami. Budova radaru je 30 metrů vysoká. Objekt je vybaven nejmodernějšími technologiemi. Armáda poukazuje na to, že radar výrazně přispěje ke zvýšení bezpečnosti ve vzdušném prostoru České republiky i jejich spojenců ze Severoatlantické aliance. Radar NATO nahradí tři současné staré sovětské vysílače, které byly na bojišti postaveny již v 50. letech. Nový radar je ale vyšší.

Do 12. prosince bude Praha místem hostování slavného Moskevského divadla Olega Tabakova známého jako Tabakerka. Jeden z nejlepších ruských divadelních souborů přivezl do metropole šest inscenací. Mezi nimi drama Leonida Andrejeva Povídka o sedmi oběšených, oceněné jako nejlepší ruská divadelní inscenace roku 2005. "Přivezli jsme repertoár nejnovější i nejstarší. Premiéra jedné inscenace byla loni, zatímco adaptaci Gončarovova Všedního příběhu hrajeme už 24 let," řekl Tabakov novinářům před čtvrtečním zahajovacím představením Ostrovského hry I chytrák se spálí v Divadle na Vinohradech. Tato hra měla premiéru v roce 1997. Na stejné scéně moskevští herci představí inscenace Všední příběh a ve dvou večerech Dobrodružství, které vzniklo podle Gogolova románu Mrtvé duše. V Divadle ABC bude 10. prosince uvedena zmiňovaná Povídka o sedmi oběšených a v Rokoku pak inscenace hry Divadelník rakouského dramatika Thomase Bernharda a Platonovovy Povídky o šťastné Moskvě. Dvě inscenace Tabakov nastudoval, ve Všedním příběhu a v Dobrodružství se objeví i na scéně. Doyen ruského divadelnictví zároveň uvedl, že by chtěl přijet i v budoucnu, protože jeho divadlo má co nabídnout. Poslední premiérou byl Kafkův Proces, hraje se například Ideální manžel Oscara Wildea či texty Galinovy.

Tabakerka často hostuje po celém Rusku, vystupovalo také v Itálii, USA, Japonsku, Německu, Francii i na mezinárodních divadelních festivalech v Římě, Torontu, Salcburku, Avignonu a Berlíně.