Zprávy | Z archivu rubriky


Američané chtějí, aby se Rusové zapojili do budování protiraketové obrany USA, veškeré kroky v jednání s Ruskem bude americká strana konzultovat s Českou republikou, uvedl v Praze americký ministr zahraničí Robert Gates po jednání s premiérem Mirkem Topolánkem. USA navrhly ve snaze uklidnit ruské obavy, aby některé části jejich protiraketového "deštníku" nebyly v plné pohotovosti. Podle tohoto návrhu by štít byl plně aktivován, jen když by byla zaznamenána hrozba.

Sérii jednání o záměru USA postavit v ČR část protiraketové základny zahájil v úterý v Praze americký ministr obrany Robert Gates schůzkami s prezidentem Václavem Klausem a poté se svojí českou kolegyní Vlastou Parkanovou. Klaus jednal o protiraketové základně s Gatesem v březnu ve Washingtonu. Setkal se zde také s viceprezidentem Richardem Cheneym. Oba českou stranu ujistili, že o plánu umístit radar na českém území jednají s Ruskem. Právě Moskva proti záměru hlasitě protestuje. Rusové označují umístění americké protiraketové základny ve střední Evropě za hrozbu pro vlastní bezpečnost a strategickou rovnováhu ve světě.

Americký ministr obrany je v ČR týden před dalším kolem vyjednávání české a americké delegace o smlouvách, které mají plánovanou stavbu radaru umožnit. Zástupci obou států totiž již několik měsíců dolaďují podmínky stavby radaru v Česku. Podle ministerstev obrany a zahraničí vyjednávání o dvou smlouvách pokročila, i když se experti obou zemí zatím neshodli na znění všech bodů. Česko již kvůli radaru navštívilo několik vrcholných amerických představitelů. V červnu zde byl prezident George Bush. Uvedl mimo jiné, že si uvědomuje, jak důležité bude pro radarovou stanici získat českou veřejnost - radar ale podle průzkumů veřejného mínění většina Čechů odmítá.

Některé pražské nemocnice a další zdravotnická zařízení dosud fungující samostatně chce ministerstvo zdravotnictví sloučit do větších celků. Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek o svých plánech s pražskými, ale i brněnskými nemocnicemi hovořil s poslanci zelených a KDU-ČSL. Konkrétní změny však neupřesnil. Podle něj to ani nejde, protože expertní komise ještě neuzavřely svou práci. Jednání ukázalo, že někteří koaliční poslanci mají k úmyslům ministerstva výhrady. Zeleným se například nezamlouvá návrh, aby se pražský Ústav hematologie a krevní transfúze sloučil s Všeobecnou fakultní nemocnicí. Změny ministerstvo zdravotnictví plánuje i v Brně. Počítá s tím, že se pět brněnských nemocnic sloučí do dvou, případně do jednoho holdingu. Nemocnice se zároveň mají přeměnit na akciové společnosti. Fakultní nemocnice U svaté Anny, v jejímž areálu má vzniknout Mezinárodní centrum klinického výzkumu, má být v jednom holdingu s Masarykovým onkologickým ústavem. Druhým subjektem by měla být nynější Fakultní nemocnice Brno, jejíž součástí bude dnešní Úrazová nemocnice a také dětská nemocnice. Poslanec a místopředseda zelených Ondřej Liška míní, že takové významné novinky musí provázet jejich obhajoba před veřejností. "Není možné takovéto kroky realizovat naráz, bez přípravy. Je potřeba o tom přesvědčovat neustále jak veřejnost, tak odbornou veřejnost. Tenhle vzkaz od nás pan ministr slyšel," uvedl. Předsedkyně poslanců KDU-ČSL Michaela Šojdrová, že lidovci podle ní chápou snahu ministra o účelnější financování zdravotnictví, chtějí ale mít jistotu, že změny nepoškodí pacienty.