Zprávy | Z archivu rubriky


Na slavkovském bojišti byl v těchto dnech u Sokolnic dostavěn kritizovaný radar NATO, jehož výstavba přišla na půl miliardy korun. Objekt je kompletní po stránce stavební i technické. Byl dokončen s měsíčním předstihem. Zkušební provoz radaru začne patrně v lednu 2008, řekl ČTK Jan Pejšek z ministerstva obrany. Členové napoleonských klubů tvrdí, že česká armáda výstavbou radaru s obří kopulí narušila pietu slavkovského bojiště, které je hrobem 27.000 padlých v bitvě tří císařů z prosince 1805.

"Stavbu radaru nikdo s občany neprojednával. Stojí uprostřed památkové zóny, v níž obyvatelé nesmí mít ani plastová okna, aby nenarušili krajinný ráz. Stojí na půdě, která byla komunisty ukradena právoplatným majitelům," zdůraznil Miroslav Jandora organizace Projekt Austerlitz, která každoročně pořádá známé vzpomínkové akce na slavnou bitvu u Slavkova. Podle Jandory je rozdíl mezi radary u Slavkova a v Brdech v tom, že o stavbě amerického radaru v Čechách se předem jedná s veřejností, zatímco sokolnický radar byl zpočátku utajován. Odpůrci radaru bojovali proti jeho výstavbě čtyři roky. Projektu se snažili zabránit ve stavebním řízení a následně i soudními žalobami. Budova radaru je 30 metrů vysoká. Objekt je vybaven nejmodernějšími technologiemi. Armáda poukazuje na to, že radar výrazně přispěje ke zvýšení bezpečnosti ve vzdušném prostoru České republiky i jejich spojenců ze Severoatlantické aliance. Radar NATO nahradí tři současné staré sovětské vysílače, které byly na bojišti postaveny již v 50. letech. Nový radar je ale vyšší.

Mezi dvěma menšími stranami vládní koalice se ve čtvrtek vyostřil spor o návrat šéfa lidovců Jiřího Čunka do vlády. Zelení hrozí, že když znovu usedne do křesla vicepremiéra a ministra pro místní rozvoj, všichni čtyři jejich ministři zváží demisi. Už nyní křehká koalice by tak měla namále. Možnost rezignace připustil podle tisku jako první už ve středu ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, který ve vládě zasedá jako nestraník nominovaný zelenými. Vztahy mezi lidovci a zelenými se vyostřily potom, co v úterý vedení KDU-ČSL svého předsedu znovu nominovalo do vládních funkcí. Kabinet Čunek opustil kvůli opětovnému otevření korupční kauzy a pochybnostem kolem rodinných financí před měsícem. V druhé polovině listopadu pak Nejvyšší státní zastupitelství potvrdilo definitivně zastavení Čunkova trestního stíhání. Podle Bursíka to ale neznamená, že bývalý vicepremiér získal zpět důvěru. "Chce to určitý časový odstup, chce to získat důvěru veřejnosti, a to každopádně nebylo splněno," prohlásil s tím, že lidovci jednají unáhleně.

Čunek po čtvrtečním jednání s lidoveckými poslanci uvedl, že KDU-ČSL nebude jednat pod tlakem. "My se nad tyto záležitosti nezralé strany chceme povznést. Nikdo ze Strany zelených neřekl žádný důvod, jen to, že jsem možná mediálně pro ně nepřijatelný," uvedl Čunek. Soudí, že trojkoaliční vláda má perspektivu a její rozpad by nebyl dobrý. "Ale nikdo z nás si nemůže jen tak svévolně dupat nohou," dodal. Zelení podle něj hrají vabank, protože si myslí, že vždycky někdo "cukne".