Zprávy | Z archivu rubriky


Vláda možná nestačí do voleb v roce 2010 provést důchodovou reformu tak, jak si ji naplánovala. Nečas to řekl ČTK. Kabinet chtěl do roku 2010 změnit parametry systému, mezi něž patří prodloužení věku odchodu do důchodu na 65 let či povinné doby pojištění z 25 na 35 let. Kromě dalších úprav chtěl umožnit i takzvaný opt-out, tedy přesměrování části odvodů do fondů. Jednání komise parlamentních stran, která měla připravit politickou dohodu, uvízla na mrtvém bodě.

O změnách penzí jedná od léta nová komise stran. Podle Nečase má širší politická shoda zajistit to, aby se penze neměnily s každou vládou. Vyjednavači se z 12 okruhů neshodli na čtyřech klíčových - na prodloužení povinné doby pojištění z 25 na 35 let, na věku 65 let, na vyřazení studia z náhradních dob pojištění a na změně invalidních penzí. Nečas uvedl, že opoziční ČSSD předložil alternativní návrhy. Vedení ČSSD se v sobotu usneslo na tom, že by strana podpořila růst věku až po roce 2035, a to za určitých podmínek. Lidé z namáhavých profesí by pak měli mít šanci jít do penze od 55 let. Strana by snížila i věk pro předčasný důchod, a to o pět let před řádnou penzí. Nyní jsou to tři roky. ČSSD má výhrady i k opt-outu. Její vedení doporučuje dál jednat jen tehdy, pokud se vládní strany zavážou, že do zavedení eura nebudou možnost vyvázat část odvodů do fondů navrhovat.

Nečas považuje postoj socialistů za "výsledek vítězství radikálního, uřvaného, populistického křídla" ve straně. Podle něj za návrhy může být "mocenský kalkul". Podle posledních průzkumů by nyní volby vyhrála ČSSD. Ministr je přesvědčen o tom, že úpravy penzí by musela provést jakákoliv vláda. Pokud se opozice na reformě nebude podílet, vina za nepopulární kroky prý padne na hlavu současného kabinetu.

Soukromá Česko-německá horská nemocnice Krkonoše ve Vrchlabí na Trutnovsku nebude od 1. ledna vybírat poplatky od osob do 18 let věku. Vybírání poplatků nemocnice považuje za asociální a v rozporu s dobrými mravy. ČTK to řekl ředitel nemocnice Vladimír Dryml. Dryml je kandidátem ČSSD pro senátní volby na Hradecku v příštím roce a hodlá za ČSSD, která se zavedením poplatků nesouhlasí, kandidovat i do krajského zastupitelstva. "Nemocnice odmítá vydělávat na novorozencích a dětech tímto nemravným způsobem," uvedl Dryml, který byl dříve náměstkem ministra zdravotnictví Davida Ratha (ČSSD). Vybírání poplatků je podle něj proti západoevropským právním normám, kultuře a tradicím. Osoby do 18 let věku nebudou ve vrchlabské nemocnici platit poplatek 60 korun za den v nemocnici, 30 korun za ošetření v nemocniční ambulanci a 90 korun za využití nemocniční pohotovosti. "Nemocnice nemá zájem, aby zabránila přílivu pacientů a znemožnila dětem přístup k lékařské péči," řekl Dryml. Dodal, že "dobře vedená nemocnice nemůže na nevybírání poplatků prodělat". Nemocnici za opakované a soustavné porušení povinnosti výběru poplatků hrozí od zdravotní pojišťovny udělení pokuty až do výše 50.000 korun, uvádí ministerstvo zdravotnictví ve svém Návodu na použití českého zdravotnictví v roce 2008. Dryml tvrdí, že smlouvy jeho nemocnice s pojišťovnami placení poplatků a pokuty neobsahují. "Jsme jako nemocnice s německým kapitálem připraveni se v této věci soudit u evropských soudů pro ochranu svých podnikatelských aktivit," řekl Dryml.

Svaz pacientů vyzval lidi, aby proti regulačním poplatkům protestovali formou občanské neposlušnosti. Na rozdíl od opozičních politiků, kteří vyzvali občany k neplacení, svaz lidi od placení neodrazuje. Vyzývá je, aby se na to řádně připravili. Lidé by podle svazu měli mít v zásobě padesátníky a další drobné mince, aby částku lékaři či lékárníkovi "nasypali". Každý občan by si měl pořídit podle rady svazu Cikrtovo zdravotnické prasátko a Julínkovu zdravotnickou peněženku. Prasátko pojmenované po mluvčím ministerstva Tomáši Cikrtovi by sloužilo na sběr drobných a peněženka označená jménem ministra Tomáše Julínka (ODS) na papírové peníze. Nejlépe je podle Svazu pacientů ukládat do ní pětitisícové bankovky a nechat na zdravotnících, aby je při placení rozměnili. Za každou platbu radí svaz požadovat vydání účetního dokladu. Jen tak si člověk bude moci kontrolovat, zda už nedosáhl ročního limitu 5000 korun. Nad tento limit mu zdravotní pojišťovna musí vrátit třicetikorunové poplatky, které dal u lékaře, za položku na receptu a doplatky na léky, ale jen v nejlevnější variantě daného přípravku. Platby za den v nemocnici a pohotovost se do limitu nepočítají. "Nemáš-li s sebou dostatek drobných, navrhni a rozhodně trvej na splátkovém kalendáři třeba na tři roky; rozhodně řekni: Ne, já nemám drobné a ještě musím dětem koupit jídlo," radí Svaz pacientů na letáku nazvaném Jak protestovat proti poplatkům.