Zprávy | Z archivu rubriky


Prezident Václav Klaus se o prvním novoročním týdnu sejde na pracovním obědě jak s předsedou vlády, tak s předsedy obou komor parlamentu. Zatímco Mirka Topolánka (ODS) pozval na "tradiční novoroční setkání s obědem" na zámek v Lánech na 2. ledna, s předsedou Senátu Přemyslem Sobotkou (ODS) a šéfem sněmovny Miloslavem Vlčkem (ČSSD) se sejde o den později u "pracovního oběda" na Pražském hradě, jak zní oznámení prezidentské kanceláře. I Klausův oběd s předsedy parlamentních komor patří mezi tradiční; příští rok však bude výjimečný tím, že se uskuteční zhruba měsíc před prezidentskými volbami. Klaus v nich bude svůj mandát obhajovat jako kandidát ODS v souboji s profesorem Janem Švejnarem, kterého nominovali senátoři ze čtyř frakcí včetně opoziční ČSSD. Politologové i sázkaři i vzhledem k rozložení sil v obou komorách parlamentu mají za to, že hlavou státu bude znovu zvolen Klaus. ODS má v parlamentu 122 zástupců a k nadpoloviční většině jí chybí 19 hlasů. Někteří zákonodárci mimo ODS, například z KDU-ČSL, už dali najevo, že také budou Klause volit.

Jan Švejnar má pozici daleko těžší; neobejde se bez hlasů KDU-ČSL a KSČM, bez nich by mohl počítat se ziskem mírně nad sto hlasů. Komunisté, kteří tentokrát svého kandidáta do voleb nepostaví, podle svého předsedy Vojtěcha Filipa stále nejsou rozhodnuti, kterého z nominovaných podpoří. Jejich podmínkám nicméně v některých otázkách více vyhovuje Klaus. Rozděleni jsou i lidovci, podle jejich předsedy Jiřího Čunka tvoří příznivci obou kandidátů dva zhruba stejně velké tábory.

Prezident Václav Klaus se chce utkat s protikandidátem, ať je to kdokoli, až v parlamentě při prezidentské volbě. Tam je to kolbiště, kde se to má odehrát, řekl v neděním diskusním pořadu televize Prima. Diskuse s ekonomem Janem Švejnarem, jenž se také uchází o prezidentské křeslo, se nebojí, ale na rozdíl od něj se prý po 18 letech v české politice nepotřebuje zviditelňovat. O svém vítězství je přesvědčen. K televizní diskusi se Švejnarem Klause opakovaně vyzval předseda ČSSD Jiří Paroubek. Klaus nabídl Paroubkovi, aby málo známého Švejnara v televizi představil sám. Paroubek opáčil, že se Klaus bojí diskuse. Klaus je přesvědčen o tom, že je v jistém smyslu prototypem toho, co se v české politice po listopadu odehrávalo, to znamená nastolení svobody a demokracie místo komunistické totality. Jestli to někdo vidí jinak a chce prosazovat jiné hodnoty, měl by to podle něj říci nahlas.

Prezident si také myslí, že se mu podařilo udržet úctu a vážnost prezidentského úřadu. Doufá, že se mu dařilo hájit české zájmy a spojovat prezidentskou funkci s lidmi. Rozhodně odmítl tvrzení opozice, že rozděluje společnost a že se chová spíše jako čestný předseda ODS než nadstranický prezident. Je proto pevně přesvědčen o tom, že dostane nejen hlasy ODS, která ho do voleb nominovala, ale i zákonodárců ostatních stran včetně komunistů, takže získá většinu a zvítězí. I kdyby prezidentské křeslo neobhájil, Klaus se prý nenechá odstrčit a neodejde z veřejného života. I tak se prý bude "plést" do věcí veřejných, které ho "trápí".

Po listopadu 1989 prý byl proti zrušení komunistické strany, protože by se komunisté jen přejmenovali a podíleli se na tvorbě vlád. V ČR podle něj zůstali mimo vládu jen proto, že zůstali jasně pojmenováni. Ani nyní podle něj taková situace nehrozí. Rozlišuje prý předlistopadovou komunistickou éru a nynější KSČM, která se podílí v parlamentě na tvorbě zákonů, což nikomu nevadí. Komunistická karta se podle něj vytahuje před volbami hlavy státu. Nynější boj s komunismem považuje za směšný. Takoví bojovníci to měli dělat před 20 nebo 30 lety, uvedl. Hlasy poslanců KSČM mohou být podle politologů při prezidentské volbě rozhodující.

Zelení a lidovci na lednovém koaličním jednání podpoří návrh ministra sociálních věcí Petra Nečase (ODS) týkající se první fáze důchodové reformy. Vyplynulo to z vyjádření jejich představitelů v nedělním diskusním pořadu České televize. Lidovci nesouhlasí s tím, aby se v rámci první etapy penzijní reformy bez náhrady zrušila možnost dřívějšího odchodu do důchodu pro ženy, které měly děti. Nečas chce podle ČT těmto požadavkům vyjít vstříc a počítá se zohledněním dřívějšího odchodu u žen, jež vychovaly dvě a více dětí. "My jsme připraveni podpořit tuto první fázi důchodové reformy," uvedla předsedkyně poslaneckého klubu KDU-ČSL Michaela Šojdrová. Vstřícně se k Nečasovu návrhu staví i šéfka poslanců za Stranu zelených Kateřina Jacques, podle níž jsou základní obrysy reformy jasné a není důvod je zpochybňovat. Soudí však, že dřívější odchod do důchodu by měl být umožněn i mužům, kteří vychovávali děti. Nečas hodlá reformu penzí prosadit i bez souhlasu opoziční ČSSD, která má námitky například k vyvedení části peněz ze základního důchodového systému do kapitálového spoření. Podle zelených a lidovců by se však koalice měla s ČSSD ještě pokusit o dohodu.

Dohodu o reformě chtěli podepsat politici už před Vánocemi 2005. Nakonec to kvůli blížícím se volbám neudělali. Dokument obsahoval i zvýšení věku pro odchod do důchodu na 65 let, a to po roce 2031. Vedení ČSSD se před pár dny ale usneslo na tom, že by strana podpořila růst věku až po roce 2035, a to za určitých podmínek. Lidé z namáhavých profesí by pak měli mít šanci jít do penze od 55 let. Strana by snížila také věk pro předčasný důchod, a to o pět let před řádnou penzí. Nyní jsou to tři roky. ČSSD má výhrady i k opt-outu, tedy přesměrování části odvodů do fondů. Vedení strany doporučuje dál jednat jen tehdy, pokud se vládní strany zavážou, že do zavedení eura nebudou možnost vyvázat část odvodů do fondů navrhovat.

Tržby tuzemských obchodů o posledním víkendu před Štědrým dnem dosáhly vrcholu. Oproti Stříbrné neděli rostly podle oslovených prodejců o desítky procent a byly i výrazně vyšší než v minulých letech. Odborníci vyšší zájem o nakupování připisují rostoucí ekonomice i silné koruně, která například zlevnila asijskou elektroniku. Uplynulý víkend byl podle jednatele řetězce Globus Petra Vyhnálka znatelně nejsilnější. "Celkově předvánoční prodeje výrazně překonaly loňský rok. Nárůst byl daleko větší než v předchozích letech," dodal. Podle obchodníků vyrazili poslední dva volné dny před Vánoci i zákazníci, kteří nechávají nákup dárků na poslední chvíli. Většina velkých obchodů bude mít otevřeno i na Štědrý den dopoledne, to ale prodejci očekávají pokles zájmu v porovnání se Zlatou nedělí. Zájem zákazníků se zřejmě obnoví hned po svátcích, kdy obchodníci chystají velké výprodeje.

Oproti Stříbrné neděli se změnil i sortiment, který lidé nejčastěji nakupovali. Zatímco minulý týden šly podle Bohuslava Komína ze sítě obchodů s elektronikou Proton nejvíce na odbyt spíše dražší výrobky, jako jsou LCD televize, o tomto víkendu se lidé vypravili kupovat spíše drobnější dárky. Nejlépe se prodávaly například pekárny na chleba, holicí strojky, epilátory nebo přenosné DVD přehrávače s LCD displejem, které proti loňsku znatelně zlevnily. "Lidé utráceli v průměru méně, ale přišlo jich více, takže tržby za tento víkend budou zřejmě vyšší," uvedl Komín. Dodal, že oproti loňsku se předvánoční tržby zvýšily o 20 až 30 procent.