Zprávy | Z archivu rubriky


Navzdory mrazivému počasí se dnes v osadě Kotel u Osečné na Liberecku sešlo několik stovek lidí, aby vyjádřily své obavy z těžby uranu v Podještědí. U památné tisícileté lípy se sešli zástupci obcí, ekologických organizací i místní obyvatelé. Ti všichni chtějí zabránit prohlášení lokality za chráněné ložiskové území, což chápou jako první krok k zahájení těžby uranu v Podještědí a také jako první krok k jeho devastaci. ČTK to řekl organizátor akce Josef Jadrný ze Strany zelených v nedalekém Janově Dole. Uranovou rudu objevil Státní podnik Diamo v lokalitě Osečná - Kotel už v 60 letech, teprve letos na podzim ale firma požádala o vyhlášení chráněného ložiska. "Důvodem je rostoucí cena uranu, my si však myslíme, že kvůli penězům nemá smysl zničit krásnou krajinu," řekl Jadrný. Chráněné ložisko má být vyhlášeno na území 10,5 kilometru čtverečních. Podle odhadu tam leží kolem 20.000 tun rudy, což podle Jadrného představuje v současných cenách kolem 120 miliard korun. Podle místopředsedy krajské organizace Strany zelených v Libereckém kraji Milana Přívratského se v lokalitě nikdy těžit nebude. "Je to ekonomický nesmysl," zdůraznil. Těžba by podle něho byla příliš nákladná. Je proto přesvědčen o tom, že ochrana ložiska je neodůvodněná. To je také jeden z argumentů, který ve svých námitkách používají dotčené obce Český Dub, Osečná, Světlá pod Ještědem a Janův Důl. Prohlášení chráněného ložiska by podle českodubského místostarosty Martina Bobka znamenalo prakticky stavební uzávěru. Podle horního zákona z roku 1988 by každý, kdo by chtěl stavět či jen rekonstruovat, musel žádat o souhlas Diamo, bez ohledu na to, že objekt či pozemek vlastní. "Zcela by to zastavilo rozvoj regionu," zdůraznil Bobek. Obce se proto proti záměru ohradily. Navíc nesouhlasí s tím, že podle horního zákona nejsou účastníky řízení o prohlášení ložiska. "Je to v rozporu s ústavou, protože to porušuje vlastnická práva obcí i správu jejich území," vysvětlil Bobek.

V nedalekém Hamru na Jezeře a Stráži pod Ralskem na Českolipsku se uran těžil od konce 60. let minulého století. Ve Stráži používalo Diamo chemickou cestu za pomoci kyseliny sírové, která je sice nejlevnější, na přírodu má ale katastrofální dopady. Sanace území kolem Stráže bude trvat desítky let a přijde na 40 miliard korun. V Hamru se těžilo klasickou hlubinnou metodou. Na obou místech ale v první polovině 90. let Diamo těžbu uranu z ekonomických důvodů zastavilo.

Před koncem roku si většina fotbalistů užívá poslední dny před začátkem zimní přípravy, vysokoškoláci zase sbírají síly na zkoušky. Obě náročná období lze jen těžko stíhat současně, přesto v české lize je řada hráčů, které čeká v lednu jak fyzická dřina, tak i námaha duševní. A když se sejde vysokoškoláků v mužstvu víc, může to nabourat přípravu, byť většina hráčů studuje dálkově. "Během semestru to ještě jde, chodíme do školy každý druhý týden a jsme tam celý pátek a sobotu. Ve zkouškovém se to ale nahromadí a je toho hodně, navíc asi každý nechává učení až na zkouškové a neučí se průběžně," popisuje své studium záložník Michal Gašparík, který během svého působení v Mostu začal v panelovém městě studovat marketing. Když v létě změnil dres a odešel z Mostu do nedalekých Teplic, přišel do kabiny plné majitelů univerzitních indexů. Jeho spoluhráč Pavel Hašek jde ve stopách svého otce a studuje práva, stoper Vlastimil Ryška zase tělesnou výchovu v Ústí nad Labem. V mužstvu byli i dva absolventi. Jiří Sabou má inženýrský diplom ze Stavební fakulty ČVUT, Pavel Krmaš vystudoval FTVS. Právě Krmaš se Sabouem jsou nejlepšími příklady toho, jak se kariéra vysokoškoláka a fotbalisty navzájem ovlivňují. Krmaš byl podle svých spolužáků z gymnázia výtečným matematikem, ale nakonec vystudoval FTVS, která nabízí vrcholovým sportovcům největší úlevy. To Sabou zvolil opačně - prezenčně vystudoval stavební fakultu pražského ČVUT a teprve poté se vydal na dráhu profesionálního fotbalisty; do té doby hrál v útoku divizního Králova Dvora. Až po promoci odešel do Viktorie Žižkov. Vysokoškolské studium fotbalovou kariéru zjevně komplikuje. Hráč často myslí místo fotbalu na jiné věci, navíc potřebuje občas úlevy z tréninku, což se mnohým trenérům nelíbí. "Když potřebuju jít na zkoušku nebo na nějaký seminář, trenér mě z tréninku uvolní," popsal poměry v Teplicích Gašparík. Vidina vysokoškolského diplomu mu problémy vynahrazuje. "Nevím, co život přinese, ale každopádně se nechci dostat do stavu, že skončím s fotbalem a nebudu se umět zařadit někam jinam," vysvětlil svou motivaci ke studiu Gašparík.

Česká hokejová reprezentace má před sebou poslední zápas v základní skupině A na mistrovství světa. Svěřenci trenéra Miloslava Hořavy se v pondělí utkají se Švédskem, které doposud neztratilo na turnaji ani bod. Český tým nastoupí do duelu s jistotou postupu do bojů o medaile, teoreticky však má stále šanci první část šampionátu vyhrát a postoupit přímo do semifinále. K tomu by ale domácí potřebovali Seveřany porazit, a to s největší pravděpodobností alespoň o šest branek. Za předpokladu, že Kanada přehraje v pondělí večer Dánsko, by pak totiž Česko, Švédsko a Kanada měly stejný počet bodů a o konečném pořadí by rozhodovala minitabulka vzájemných zápasů. Kanaďané mají před duelem Česka se Švédskem skóre 6:4, Švédové zatím 4:3 a Češi 0:3. Hořava si je však vědom, že jeho svěřence čeká hodně náročný duel. Švédy totiž již před začátkem šampionátu označil za jednoho z hlavních favoritů MS a tento názor zopakoval i po sobotní výhře českého týmu nad Slovenskem. "Mají výborný tým, což tady potvrzují. My jsme s nimi letos ještě nevyhráli a oni nás svým způsobem cvičili celou sezonu. Poráželi nás dost výrazně a naposledy jsme ve Finsku dostali 5:0. Ten výsledek ale neodpovídal dění na ledě, klidně to mohlo být 10:0, protože byli o hodně lepší," řekl Hořava na dotaz ČTK. Švédové jeho slova potvrdili ve večerním sobotním zápase, kdy jako první dali branku Kanadě a poté šampiony z předešlých třech ročníků i porazili. "Já doufám, že se opět zlepšíme a budeme pokračovat v trendu turnaje," přál si Hořava, který tradičně neprozradil, kdo se objeví v české brance. Zda dostane příležitost podruhé Jakub Kovář, nebo potřetí Michal Neuvirth. "Rozhodli jsme se, že nebudeme určovat jedničku, a to platí. Jsme rádi, že máme k dispozici tři vyrovnané brankáře," pochvaloval si. Český tým bude moci v pondělí do zápasu nastoupit poprvé bez nutnosti bodovat, svůj první úkol na turnaji totiž již prakticky splnil - postoupil do bojů o medaile. "Pro nás to ale bude stejné jako předešlé zápasy. Do každého utkání jdeme s cílem bodovat, vlítnout do toho po hlavě a vyhrát. Hlavně půjde o umístění, jestli půjdeme dál ze druhého, nebo třetího místa," řekl ČTK útočník Jakub Voráček.

Mezinárodní lyžařská federace FIS jako hlavní organizátor Tour de Ski v běhu na lyžích čelí kritice ze strany některých výprav, podle nichž tratě v Novém Městě na Moravě a v Praze nejsou způsobilé ke konání Světového poháru. Nejhlasitěji se ozvali němečtí funkcionáři. Šéftrenér Jochen Behle označil dokonce konání nedělního sprintu na Hradčanském náměstí za vtip. "Tuhle akci považuji za žert," řekl podle agentury DPA Behle před startem kvalifikace na uměle vytvořené trati před branami Pražského hradu. Podle něj nevyhovovala novoměstská trať, ani ta pražská parametrům FIS. "FIS stanovila pravidla, kterých se včera (v Novém Městě) nedržela a dneska už vůbec ne," pokračoval Behle s upozorněním, že minimální šířka trati by měla činit devět metrů. "Na takové trati nelze Světový pohár dělat," připojil názory kolegů z Norska, Švédska a Finska. Behle si postěžoval, že v Novém Městě mohli vedle sebe jet maximálně tři závodníci. "A tady v Praze dokonce jen dva. Tohle má být vrchol zimy a ne nějaká show," pokračoval Behle. Šéfka organizačního výboru pražského závodu Kateřina Neumannová kritiku odmítla. Tratě podle ní prošly mnohokrát inspekcí FIS, která závody řídí, v Praze pobývali delegáti poslední tři dny před startem. "Proběhlo tu tolik kontrol od FIS, že kritika není na místě. Člověk se nezavděčí každému, ale divácký ohlas je vynikající.

Česká konsolidační agentura s koncem letošního roku zaniká a její agenda přechází na ministerstvo financí, kde vznikne nový odbor. Do něj přejde z agentury 35 zaměstnanců. Ti budou mít na starosti zbytkové portfolio agentury a zbylá aktiva v celkové hodnotě sedmi miliard korun. Dalších 20 pracovníků ČKA pak přejde do dalších oddělení.

ČKA vznikla jako nástupce Konsolidační banky. Na starosti měla správu a prodej problematických aktiv převedených z bank a ostatních institucí. Federální Konsolidační banka fungovala od února 1991, česká Konsolidační agentura pak od ledna 1993 do srpna 2001. Následně se přetransformovala na ČKA. Aktiva nově spravovaná ministerstvem financí tvoří majetkové účasti a pohledávky zařazené do takzvaného strategického portfolia. Jde zejména o pohledávky za městy a obcemi a majetkové účasti ve společnostech, jakými jsou například ČSA a Explosia. Dále jsou do tohoto portfolia zařazeny nevyřešené pohledávky vyplývající ze sporů mezi ČKA a ČSOB a pohledávky z úvěrů poskytnutých na Družstevní bytovou výstavbu. "Další kategorií tvoří pohledávky zařazené do takzvaného zbytkového jmění, tedy pohledávky s právními vadami," uvedlo ministerstvo. Zbývající agenda ČKA bude podle MF bude vypořádávána průběžně v závislosti na termínech ukončení soudních sporů a v případě takzvaného strategického portfolia na rozhodnutí MF.

Hospodaření ČKA podle jejího generálního ředitele Zdeňka Čápa skončí letos v takzvané černé nule, tedy s mírným ziskem. V zisku skončí agentura teprve podruhé; poprvé a zatím naposledy se tak stalo v roce 2005, který skončil přebytkem 1,5 miliardy korun. Za 17 let existence ČKA a její předchůdkyně, Konsolidační banky, prošla institucemi aktiva ve výši 590 miliard korun, z toho od bank převzaly aktiva v hodnotě 400 miliard korun. Kumulovaná ztráta je 236 miliard Kč, přičemž podle Čápa polovinu této sumy tvoří náklady na transakce kolem převzetí IPB Československou obchodní bankou. "České konsolidační agentuře se tak podařilo získat ze všech aktiv, které spravovala, zhruba 60 procent," upozornil již dříve Čáp.