Zprávy | Z archivu rubriky


Senátor Jaromír Štětina (za Stranu zelených) míní, že prezident Václav Klaus by se měl omluvit lidem, kteří se "bez postranních úmyslů, vedeni vyššími principy mravními" snaží Českou republiku "zbavit bolševického dědictví". Podle senátora se o nich Klaus v posledních dnech vyjádřil znevažujícím způsobem. K omluvě Štětina prezidenta vyzval v otevřeném dopise. Mluvčí prezidentské kanceláře Petr Hájek ČTK řekl, že prezident dopis nečetl a nebude ho komentovat.

"Nejdříve jste označil volání po zákazu KSČM za směšné, v novoročním projevu jste pak úsilí vypořádat se právními demokratickými prostředky s ostudnou poslední stalinskou komunistickou stranou v Evropě označil za včerejší bitvy jež bojovat není příliš obtížné a odvážné," napsal Štětina. Klaus v předvánočním pořadu Nedělní partie televize Prima mimo jiné uvedl, že se mu zdá "směšné, že dneska někdo hrdinně bojuje s komunismem". Podle prezidenta měl takto bojovat "před dvaceti, třiceti lety". V novoročním projevu pak prezident připomněl například i rok 1948 a následující čtyři desetiletí komunismu. "Při jejich hodnocení ale nevystačíme s líbivými proklamacemi, které někteří dnes tak snadno zastávají, protože je to už nic nestojí. Bojovat včerejší bitvy není příliš obtížné a odvážné," poznamenal. Současně ale Klaus varoval před lhostejností nebo smířlivostí vůči tomuto období po roce 1948.

Štětina je mimo jiné spoluautorem návrhu novely, která by zakázala propagaci komunistického hnutí a komunistických symbolů, podílel se na vzniku petice Zrušme komunisty a je rovněž předsedou senátní komise pro posouzení ústavnosti KSČM. Někteří kritici mu vyčítají jeho údajné členství v předlistopadové KSČ.

Obvinění z násilí, kterého se údajně na českém lékaři Petru Klapetkovi dopustili rakouští policisté, na dotaz ČTK rozhodně odmítl policejní inspektor Christian Mayr z tyrolského Riedu. Tam byl 58letý Klapetek 27. prosince předveden po sporu v jednom z místních hotelů. Mayr označil Klapetkovo chování za krajně nestandardní, poznamenané velkými výkyvy v chování, z něhož získal dojem, že jde o "psychicky nemocného člověka, který přesně neví, co se děje". "Z naší strany rozhodně nedošlo k žádnému porušení předpisů nebo práv předvedeného," zdůraznil.

Klapetek uvádí, že jeho hotelový účet byl výrazně předražen, a proto žádal o jeho podrobný rozpis. To prý recepční odmítla a zavolala policii. Dva její příslušníci byli podle Klapetkových dodatečných údajů sdělených českým médiím brutální, udeřili ho obuškem a nasadili mu pouta. V policejním protokolu o zadržení a výslechu na zemském policejním inspektorátu, který Klapetek dobrovolně podepsal, je však pouze zmínka o chvatu v oblasti krku. Podle Mayra se Klapetek policistům opakovaně odmítl prokázat, a ti jej proto vyzvali, aby s nimi jel na stanici. Čech s tím sice souhlasil, ale požadoval, aby ho doprovázela manželka, což podle Mayra odporuje předpisům. "Když ani po několika výzvách nechtěl nastoupit, sáhli policisté k lehkým donucovacím prostředkům. Jakmile je ale Klapetek upozornil na to, že nedávno prodělal operaci hlavy, okamžitě od nich upustili," uvedl Mayr, který byl osobně přítomen výslechu. Když si pak Klapetek stěžoval na zdravotní problémy, byla přivolána pohotovost a český lékař byl převezen do nemocnice. Tam byl ale na vlastní žádost propuštěn a vrátil se na policejní stanici, kde podal na oba policisty trestní oznámení. Opakovaně se přitom oháněl styky na vysokých politických místech v Praze.

Nejvyšší soud definitivně potvrdil odsuzující rozsudek v kauze vytunelované stavební společnosti H-System, v níž přišlo podvodem nejméně 1095 lidí o téměř miliardu korun. Nevyhověl tak návrhům odsouzeného zakladatele projektu levného bydlení Petra Smetky a také Ivana Krále a Pavla Středy ze Stavebního bytového družstva Svatopluk, kteří žádali zrušení rozsudku a vrácení případu k novému projednání. V platnosti tak zůstává pravomocný rozsudek pražského vrchního soudu z předloňského června, kterým odvolací senát potvrdil Smetkovi 12 let vězení. Má také 389 poškozeným klientům nahradit stamilionové škody.

V odvolacím jednání vrchní soud potvrdil i podmíněné tresty za poškozování věřitele pro dvojici mužů z družstva Svatopluk, jež sdružuje přes 600 klientů H-Systemu, kteří ve výstavbě pokračovali i za cenu dalších investic. Smetka se od počátku hájil tím, že zájemce o dostupné bydlení nepodvedl, jen mu prý nevyšel podnikatelský záměr. Považuje se za oběť protikorupční akce vlády někdejšího premiéra Miloše Zemana (ČSSD) nazvané Čisté ruce. H-System založil v roce 1993. Po reklamní kampani společnost uzavřela se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Zaplatili za ně v průměru milion korun. Klient měl dům či byt dostat do dvou až tří let. Na podzim 1997 ale H-System zkrachoval. Firma stihla dokončit asi 30 rodinných domů. Smetka totiž podle obžaloby převáděl peníze klientů na společnosti, které v 90. letech založil.