Zprávy | Z archivu rubriky


Předseda lidovců Jiří Čunek svými výroky opět pobouřil Romy, když podle nich zaútočil na rodinné hodnoty Romů. Na konferenci své strany v Praze Čunek uvedl, že tradiční romská kultura je v rozporu s listinou základních práv a svobod a rozvětvené rodinné vazby brání sociálnímu začleňování Romů. Aktivisté z romských sdružení považují Čunkova vyjádření za skandální.

V Česku existuje podle analýzy přes 300 chudinských domů, ulic a čtvrtí, v nichž žijí převážně Romové. V těchto ghettech může být až 80.000 lidí. Většina dospělých je bez zaměstnání. Rodiny jsou tak odkázány na sociální dávky. Děti končívají ve speciálních školách. Mnohé z nich nikdy neviděly své rodiče pracovat. Podle Čunka právě rodinné sítě přispívají k pádu do chudoby. Člověka totiž zachytí a poskytnou mu zázemí. Nemusí pak prý plánovat a starat se o přežití sám, nemůže se z nich ale kvůli chudobě ani vymanit. "Nezodpovědné je třeba vést k odpovědnosti. Ochota pracovat a přijmout nabízenou práci musí být podmínkou výplaty sociálních dávek," uvedl Čunek. Lidé, kteří práci odmítnou, by podle něj měli získávat jen podporu ve výši existenčního minima a pro jejich děti se musí zajistit péče "včetně pobytu a stravování v denních stacionářích".

Podle romských aktivistů chce Čunek svými výroky zvyšovat svou uvadající popularitu. Falešná hra na romskou strunu mu již jednou vynesla křeslo senátora, později dokonce na nějakou dobu křeslo vicepremiéra," řekl stanovisko romského sdružení Romea jeho výkonný ředitel Zdeněk Ryšavý. Také podle šéfa sdružení Dženo Ivana Veselého lidovecký předseda svými výroky vsadil na "vyzkoušenou metodu", díky níž přitáhne pozornost. Dodal, že naopak tradiční rodiny působily na Romy pozitivně a nikdo si v minulosti nedovolil překročit morálku. Tradiční rodové struktury se začaly bortit už před desetiletími v bývalém Československu. Veselý řekl, že některé Čunkovy návrhy vypadají logicky a rozumně.

Třiatřicetiletá Barbora Škrlová, která je nyní v brněnské věznici, byla podle svého "norského otce" Martina Fahrnera ke změně identity donucena. V Norsku se vydávala za třináctiletého Adama, protože se velmi bála, uvedl dramaturg v rozhovoru pro norský deník Dabladet. Důvody údajného strachu jedné z klíčových postav kuřimské kauzy týrání dětí však deníku nesdělil. Fahrner také odmítl uvést jména lidí, kteří Škrlovou ke změně totožnosti nutili.

Fahrner byl podle Dabladetu zadržen norskou policií loni 18. prosince pro podezření ze zneužívání svého syna Adama. Do Norska přijel podle svých slov v létě s rodinou, která den před jeho zadržením odcestovala zpět do ČR. Fahner byl propuštěn ve středu, tedy ve stejný den, kdy se Škrlová v doprovodu policejní eskorty vrátila do Česka. Ačkoliv se podle norské policie měl Fahrner již připravovat na návrat do České republiky, zatím sám neví, zda tak učiní. Momentálně má velký strach o svou rodinu.

Škrlovou zadrželi norští policisté 5. ledna v souvislosti s pátráním po údajném Adamovi, ve středu byla vydána do ČR. Městský soud v Brně ji o den později poslal do vazby kvůli možnosti pokusu o útěk. Žena je klíčovou svědkyní v případu týraných chlapců z Kuřimi a hrozí ji až dva roky vězení za to, že se loni v létě vydávala před pracovníky brněnského centra Klokánek za třináctiletou dívku Annu. Škrlovou hledala policie už od loňského května, kdy utekla z Klokánku. Tam se dostala spolu se svými domnělými bratry Jakubem a Ondřejem poté, co policie našla tehdy sedmiletého Ondřeje v komoře pod schodištěm v pronajatém rodinném domku v Kuřimi. Dítě tam prý zamykala nahé a spoutané jeho matka Klára Mauerová, pomáhali jí prý i další lidé. Podle tisku jsou policisté přesvědčeni o tom, že za trápením dětí stojí sekta vedená otcem Škrlové Josefem Škrlou.