Zprávy | Z archivu rubriky


Protiraketová technologie, kterou chtějí USA rozmístit v Evropě, tedy částečně i v českých Brdech, neprokázala podle experta na protiraketovou obranu Philipa Coyla schopnost ubránit Evropu nebo Asii před íránským nebo severokorejským útokem. Proti útoku raket dlouhého doletu bude neúčinná. Pokud bude radar v Brdech, stane se v případě války prvním cílem nepřátelského útoku. Coyle, známý kritik plánovaného amerického protiraketového štítu ve střední Evropě, to v pondělí v Rokycanech řekl starostům z Podbrdska. Coyle zhruba třicítce přítomných představil závěry studie z roku 2004, kterou v Americe zpracovala Unie znepokojených vědců a později její výsledky potvrdila další analýza. Podle ní je tvrzení americké administrativy o spolehlivosti systému nezodpovědným přeháněním. Sám Coyle systém považuje za neúčinný, neefektivní a upozorňuje na jeho nedostatky. "Slabinou protiraketového systému je například to, že útočník může použít několik klamných cílů. Může také použít rakety, které nejsou viditelné, a jejichž povrch je schopen absorbovat radarové vlny," uvedl.

Philip Coyle, jenž působí jako poradce Centra pro obranné informace CDI ve Washingtonu, patří mezi nejuznávanější světové experty vojenského výzkumu, vývoje a testování technologií a americké obranné politiky. Do ČR přijel na pozvání Greenpeace. Starostům vysvětlil, že ČR má pro umístění vhodnou polohu, protože leží na spojnici mezi Teheránem a USA. Sám za lepší lokalitu pro umístění základny označil Ruskem navrhovaný Ázerbájdžán, jenž by dokázal ochránit i části jihovýchodní Evropy. Podle starosty Trokavce Jana Neorala ukázala světová jednička přes americkou obranu starostům, že mají pravdu a že se ve svém boji proti základně nemýlí.

Celostátní výbor KDU-ČSL v pondělí doporučil svým zákonodárcům, aby při únorové volbě prezidenta podpořili kandidáta ODS Václava Klause. Současně mají prosazovat veřejnou volbu hlavy státu. ČTK o tom informoval mluvčí strany Martin Horálek. Klausovým soupeřem bude ekonom Jan Švejnar, který jde do klání o Hrad s podporou zelených, ČSSD a senátorů ze čtyř frakcí. Lidovečtí politici přitom už dříve připustili, že Klausovi a Švejnarovi příznivci ve straně jsou rozděleni zhruba půl na půl. Švejnarovi dávala dosud přednost například předsedkyně poslanců Michaela Šojdrová. "Celostátní výbor KDU-ČSL při respektování svobodné vůle volitelů doporučuje svým poslancům a senátorům podpořit v první volbě prezidenta ČR Václava Klause," zní usnesení, které lidovečtí politici přijali na výjezdním zasedání v Lipnici nad Sázavou.

V zájmu průhlednosti by volba prezidenta měla být podle vedení KDU-ČSL veřejná, i když se většina volitelů zatím klonila k tajnému hlasování. "Celostátní výbor KDU-ČSL žádá své poslance a senátory, aby jako první krok na cestě k přímé volbě prezidenta prosazovali veřejnou volbu prezidenta republiky, a tím zabránili podezřením o obchodování s hlasy," uvádí se v rezoluci. Již delší dobu se spekuluje o tom, že lidovci by mohli podpořit Klause výměnou za to, že bude souhlasit s Čunkovým návratem do vlády. Takový "výměnný obchod", před nímž varoval například předseda zelených Martin Bursík, politici KDU-ČSL stejně jako premiér Mirek Topolánek (ODS) či Klaus opakovaně odmítli.