Zprávy | Z archivu rubriky


Sociální demokracie a současně i její předseda Jiří Paroubek zažalovali Policii České republiky a bývalého ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Jana Kubiceho. Viní je z protiprávního zásahu do volebního boje. Paroubek se ohrazuje proti údajným pomluvám vůči sobě a proti údajnému porušení svých práv zaručených ústavou. "Trestní oznámení, která jsme podali na pana Kubiceho, se dostávají pod koberec. Soudní žalobu bude muset někdo brát vážně," zdůvodnil její podání více než půldruhého roku po činu Paroubek. Kubice podle socialistů na základě nezpracovaných policejních stop obvinil ČSSD z prorůstání organizovaného zločinu do státní správy. Zpráva podle nich "hrubě ostouzela tehdejší nejsilnější vládní stranu a její představitele" zejména jejího předsedu. Postup policie byl podle ČSSD protiprávní. Socialisté tvrdí, že zákon nepřipouští, aby policie takovým způsobem nakládala s údaji, které shromáždí při vyšetřování. Porušila tak podle nich práva osob uvedených ve zprávě, která občanům zaručují Listina základních práv a svobod a mezinárodní smlouvy včetně práva na ochranu rodinného a soukromého života.

"Já to považuji za pitoreskní a další důkaz toho, že Jiří Paroubek má i nadále mindrák z prohraných voleb, které si prohrál on sám, nikoliv pan Kubice," řekl v reakci na iniciativu ČSSD ministr vnitra Ivan Langer (ODS). Kubice požádal sněmovní výbor pro obranu a bezpečnost o slyšení a 29. května 2006 na zasedání jeho členům předložil k projednání písemný materiál nazvaný "Informace o prorůstání organizovaného zločinu a jeho propojení s některými politiky". Členům výboru Kubice údajně řekl, že tehdejší premiér Paroubek, ministerstvo vnitra a policejní prezident se pokoušejí ovlivňovat vyšetřování některých korupčních případů. Organizovaný zločin podle něj prorostl do státní správy, což prý potvrzovaly utajované dokumenty jeho útvaru. Přestože poslanci s Kubicem projednávali zprávu v utajovaném režimu, informace z ní se dostaly několik dní před parlamentními volbami do médií. ČSSD tvrdí, že ji tento únik poškodil, a o Kubiceho útvaru její představitelé hovořili jako o politické policii ODS. ÚOOZ i občanští demokraté to odmítali. Kromě trestních oznámení, které ČSSD podala, se sociálnědemokratičtí poslanci opakovaně pokoušeli prosadit ustavení sněmovní vyšetřovací komise, která by se případem zabývala, ale bezvýsledně. V souvislosti s kauzou Kubice dostal začátkem října Langer za to, že ještě jako poslanec umožnil únik části údajů ze zprávy, pokutu 9000 korun od Národního bezpečnostního úřadu. Zaplatil ji s tím, že s ní nesouhlasí. Totéž hrozí i poslanci Pavlu Severovi (KDU-ČSL). Společně s Kubicem se tehdejšího zasedání výboru účastnili také další členové vedení útvaru Hynek Vlas a Jaroslav Hruška. Inspekce ministra vnitra chtěla původně Kubiceho, Vlase a Hrušku obvinit ze zneužívání pravomoci veřejného činitele, z pomluvy a z neoprávněného nakládání s osobními údaji. Žalobce ale předloni v prosinci rozhodl, že je trestně stíhat nebude.

Počet telefonních odposlechů v Česku loni proti roku 2006 klesl o 30 procent. Prezidenta Václava Klause o tom informoval ministr vnitra Ivan Langer (ODS). V roce 2006 nasadila policie 7846 odposlechů, loni to bylo 5548, upřesnilo ministerstvo vnitra. Materiál hodnotící nasazení odposlechů obsahuje také analýzu ochrany osobních údajů a kontrolních mechanismů, která podle mluvčí ministerstva Jany Malíkové odhalila řadu nedostatků. Některé se prý týkají možností zneužívání odposlechů i jejich přepisů. K jejich řešení vznikla na ministerstvu pracovní skupina. Policie prý již upravila své interní předpisy v oblasti ochrany osobních údajů tak, aby více chránily osobní údaje před možným únikem. Agenda související s odposlechy je tak nyní více vedena v elektronické podobě a snížil se také počet lidí, kteří se s nimi seznamují. "Bylo rozhodnuto, že takovou analýzu odposlechů bude policie zpracovávat každoročně, aby mohly být sledovány trendy a vyvozovány patřičné závěry," uvedla Malíková. Ke změně podle Langra přispěl i Klaus tím, že varoval před nadužíváním odposlechů. "Prezident udělal z toho problému téma. My jsme na to navázali tím, že byly zavedeny důsledné kontroly, změnila se metodika a zejména pravidelné zpracovávání počtu odposlechů a měření jejich efektivity," řekl Langer, který ještě jako opoziční politik dlouhodobě kritizoval nadměrné používání odposlechů. Vláda letos předložila parlamentu návrh novely trestního řádu, který zpřísňuje nasazování odposlechů.

O vzniku evropské sítě národních center, která by sdružovala informace o pohřešovaných dětech, v Praze jedná Evropská federace pro pohřešované a sexuálně zneužívané děti. Odborníci budou jednat i o rozšíření výstražného systému a spolupráci s bankami na omezení plateb přes internet za nákup dětské pornografie. Síť národních center už má i svoje mezinárodní telefonní číslo 116 000. Kde a jak bude středisko evidence pohřešovaných a zneužívaných dětí sídlit v Česku, zatím ale není jasné. Původně mělo jeho vznik zajistit ministerstvo vnitra, tedy alespoň podle svého Národního plánu proti komerčnímu sexuálnímu zneužívání dětí z roku 2006. Centrum pro pohřešované a zneužívané děti v ČR mělo podle této koncepce fungovat už od června 2007. Podle ministerstva vnitra ale takové centrum v ČR zatím není. "Realizační studie vznikla, ale na politické úrovni je teď tendence nepodporovat nové úřady," řekl zástupce ministerského odboru bezpečnostní politiky. Podle něj by mělo být daleko iniciativnější v této oblasti ministerstvo práce a sociálních věcí, které chystá od roku 2009 centrální Národní úřad pro zaměstnanost a sociální politiku. Podle Kristýny Kotalové z MPSV jsou informační databáze jednotlivých sociálních pracovníků v ČR dobře provázané a vzájemně dostupné. O spolupráci s policií a ještě lepší výměně informací o pohřešovaných a zneužívaných dětech se podle ní bude mluvit na meziresortní úrovni. Koncepce Národního úřadu pro zaměstnanost a sociální politiku se prý teprve vytváří, takže záleží na domluvě mezi jednotlivými ministerstvy. Experti v Praze jednají také o rozšíření výstražného systému, který by urychlil pátrání po pohřešovaných dětech.