Zprávy | Z archivu rubriky


Místopředseda Poslanecké sněmovny a stínový ministr zahraničí ČSSD Lubomír Zaorálek s odvoláním na odborníky tvrdí, že americký radar v Česku má spolu s americkým radarem v Japonsku hlídat Rusko a Asii. O Severoatlantické alianci na čtvrteční tiskové konferenci v Lidovém domě řekl, že ztratila svou starou roli a nová není nalezena. Protiraketový systém USA nemá podle Zaorálka perspektivu a představy o něm byly přehnané už v době, kdy bylo rozhodnuto o jeho budování. Americký radar, který chtějí Američané postavit v Brdech, má však podle expertů smysl sám o sobě, tvrdí Zaorálek. Mohl by se prý stát součástí systému globální bezpečnosti. Zaorálek v této souvislosti hovořil o sporech, které se vedou o původní účel NATO a o jeho roli a cílech v budoucnu. Spojené státy podle něj přicházejí s návrhem, že by mělo NATO přijmout další členy či spolupracovníky, jako Austrálii, Nový Zéland, Jižní Koreu a Japonsko, a mělo by se stát globálním bezpečnostním hráčem. Pak by měl smysl systém protiraketové obrany, který jakoby z kosmu kontroluje celou planetu, uvedl. Právě k tomu podle Zaorálka míří uvažování o rozšíření NATO o nové regiony a aktivita USA, včetně úsilí vybudovat radar v Brdech. Podotkl ale, že v Evropě je celá řada zemí, které nesouhlasí s tímto chápáním NATO. Aliance vznikla jako bezpečnostní organizace západních demokracií v reakci na poválečnou situaci v Evropě a začátek studené války.

Odboráři ve zdravotnictví chtějí po ministrovi zdravotnictví Tomáši Julínkovi (ODS) záruky, že nikdo ze zákonodárců vládních stran nenavrhne ve sněmovně či Senátu rozšíření pracovní doby zdravotníků. Šéf Lékařského odborového klubu Martin Engel tak reagoval na slib ministra, že přistoupí na návrh zdravotnických a lékařských odborů o přesčasech, pokud odbory do pátku 14:00 ukončí stávkovou pohotovost. "Považujeme požadavky zdravotníků za spravedlivé, mají k nám vždy otevřené dveře a budeme jejich zájmy v rozsahu, který nám umožňuje naše síla, také hájit," řekl předseda ČSSD Jiří Paroubek. Stínový ministr zdravotnictví ČSSD David Rath dodal, že ČSSD odmítá Julínkův návrh prodloužit pracovní dobu zdravotníkům týdně o osm hodin a změnit tarifní platy na smluvní. V akciových společnostech, kde jsou smluvní platy, mají sestry měsíčně méně o 3000 korun a lékaři o 2000 korun, než dostávají zdravotníci ve státních nemocnicích.

Zdravotní odbory ohlásily na 5. března výstražnou stávku kvůli úpravě přesčasů a odměn ve zdravotnictví, kterou prosazoval Julínek. Předáci podle zjištění ČTK Julínkův krok vítají, potřebují však k odvolání stávkové pohotovosti souhlas celého vedení. Podle Engela je čtyřiadvacetihodinová lhůta příliš krátká. Podobně jako Engel se vyjádřil předseda Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Jiří Schlanger.

Městský soud zprostil ve čtvrtek obžaloby někdejšího tajemníka českých premiérů Zdeňka Doležela, obviněného z pokusu o podvod v kauze známé jako "pět na stole v českých". Rozsudek je nepravomocný a lze se proti němu odvolat k vrchnímu soudu. Podle obžaloby si v roce 2005 na schůzce s polským lobbistou Jackem Spyrou řekl o úplatek pět milionů korun za to, že dostane zpět do hry o privatizaci chemického holdingu Unipetrol společnost Seta, za kterou Spyra lobboval. Doležel tvrdí, že se sice se Spyrou scházel, ale o privatizaci Unipetrolu se s ním rozhodně neradil. Několik schůzek ale natočila skrytou kamerou televize Nova, která rozhovory obou můžu odvysílala. Na jednom záznamu říká Doležel Spyrovi, že "na stole bude pět". Po Spyrově otázce, zda "v českých", Doležel souhlasí. Podle Doležela ale šlo o kódovanou řeč, na které se dohodli se Spyrou v roce 2003. Měla prý označovat stupeň důležitosti jejich jednání. Formulace "pět na stole" tak prý znamenala účast českého premiéra. Naopak Spyra tvrdí, že ho Doležel o úplatek žádal. Kódovou řečí s ním prý nemluvil. Podle Doležela je celá kauza Spyrovou pomstou za neuskutečněnou schůzku nyní odsouzeného kontroverzního podnikatele Tomáše Pitra, který měl údajně úzké vazby na Setu, s dřívějším ministrem vnitra a expremiérem Stanislavem Grossem. Schůzku se pokusil polský lobbista zorganizovat s pomocí Doležela. Když si prý ale tehdejší ministr Gross zjistil, kdo Pitr je, schůzku odmítl.

Komunisté považují 25. únor 1948 za nepřekročitelnou hranici pro majetkové vypořádání státu s církvemi. Na čtvrteční tiskové konferenci to řekl expert KSČM na církevní problematiku Vladimír Koníček. Připustil ale, že nějaké majetkové narovnání vztahu státu s církvemi je nutné. Věcný záměr zákona, který ve středu schválila vláda, podle něj však vzbuzuje více otázek, než nabízí odpovědí. Církve přišly podle Koníčka o nejvíce svého majetku při pozemkových reformách před rokem 1948, takže v únoru 1948, kdy se vlády zmocnili komunisté, měly například už jen něco málo přes 5000 hektarů pozemků. "Ne Gottwald, ale Masaryk a Beneš zabrali majetek církvím," tvrdí poslanec. Podle Koníčka není vůbec jasné, jaký majetek by se měl církvím vracet. Poukázal na to, že církve měly většinu majetku pouze ve správě a nikdy ho nevlastnily. Nesměly s ním také bez souhlasu státu nakládat. Dokazují to podle něj analýzy historiků.

Dohoda, ke které společná vládní a církevní komise dospěla, je podle Koníčka výhodná především pro církve. Výhodný je úrok, délka splácení 83 miliard i dvacetiletá lhůta, po kterou ještě bude stát církve finančně podporovat. Okázalý způsob, jakým byla dohoda o vypořádání majetku státu s církvemi zveřejněna, považuje Koníček za předvolební akt a úlitbu lidovcům za to, že v nadcházející prezidentské volbě dají své hlasy Václavu Klausovi.

Členové sdružení K 213 ukončí v pátek týdenní blokádu brněnského Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí, kam nechtěli vpustit novou ředitelku Lenku Pavlovou. Od pondělí chtějí blokovat přímo budovu ministerstva práce a sociálních věcí a do práce nevpustit ministra Petra Nečase. Mluvčí MPSV Jiří Sezemský ČTK řekl, že ministerstvo se na pondělí dobře připraví a učiní vše, aby zajistilo hladký chod úřadu.

K213, které má asi 480 členů, nesouhlasí se jmenováním Pavlové. Sdružuje především otce, kteří se z různých důvodů nemohou stýkat se svými dětmi, a proto odmítají platit alimenty. Svou organizaci pojmenovali po paragrafu trestního zákona, podle něhož je nehrazení výživného trestné. Zástupci K213 se na svém webu vyjadřují hrubě k Pavlové i k některým političkám. Například poslankyni Lenku Mazuchovou (ČSSD), která navrhla vzít řidičské průkazy mužům odmítajícím platit alimenty, nazvali "socanskou husou". Ministra Nečase tam označují za "asociálního" a ministerstvo za "líheň radikálního feminismu". Vulgární výrazy, které muži z K213 užili na adresu ředitelky a některých političek, považuje ministr Nečas za absolutně nepřijatelné. Vzkázal jim, aby se aktivisté dotčeným ženám omluvili. Diskutovat s nimi nehodlá. "Diskuse je možná pouze s někým, kdo si agresivně nevynucuje svoje požadavky a neváhá přitom porušovat zákony a elementární lidskou slušnost," napsal dnes Sezemský.