Zprávy | Z archivu rubriky


O vzniku evropské sítě národních center, která by sdružovala informace o pohřešovaných dětech, v Praze jedná Evropská federace pro pohřešované a sexuálně zneužívané děti. Odborníci budou jednat i o rozšíření výstražného systému a spolupráci s bankami na omezení plateb přes internet za nákup dětské pornografie. Síť národních center už má i svoje mezinárodní telefonní číslo 116 000. Kde a jak bude středisko evidence pohřešovaných a zneužívaných dětí sídlit v Česku, zatím ale není jasné. Původně mělo jeho vznik zajistit ministerstvo vnitra, tedy alespoň podle svého Národního plánu proti komerčnímu sexuálnímu zneužívání dětí z roku 2006. Centrum pro pohřešované a zneužívané děti v ČR mělo podle této koncepce fungovat už od června 2007. Podle ministerstva vnitra ale takové centrum v ČR zatím není. "Realizační studie vznikla, ale na politické úrovni je teď tendence nepodporovat nové úřady," řekl zástupce ministerského odboru bezpečnostní politiky. Podle něj by mělo být daleko iniciativnější v této oblasti ministerstvo práce a sociálních věcí, které chystá od roku 2009 centrální Národní úřad pro zaměstnanost a sociální politiku. Podle Kristýny Kotalové z MPSV jsou informační databáze jednotlivých sociálních pracovníků v ČR dobře provázané a vzájemně dostupné. O spolupráci s policií a ještě lepší výměně informací o pohřešovaných a zneužívaných dětech se podle ní bude mluvit na meziresortní úrovni. Koncepce Národního úřadu pro zaměstnanost a sociální politiku se prý teprve vytváří, takže záleží na domluvě mezi jednotlivými ministerstvy. Experti v Praze jednají také o rozšíření výstražného systému, který by urychlil pátrání po pohřešovaných dětech.

Ministři zemědělství Evropské unie se v Bruselu shodli, že začátkem roku 2009 začnou pravidelné kontroly českých zemědělců. Novinářům to řekl náměstek ministra zemědělství Ivo Hlaváč. Úkolem je zjistit, zda farmáři dodržují evropská pravidla ochrany přírody či zacházení se zvířaty. Pokud se přijde na jejich porušení, jednotliví zemědělci mohou přijít o část dotací. Čeští zemědělci rozhodnutí kritizují, obávají se, že je poškodí. Nové členské země, kterých se zahájení kontrol týká (ve starých již fungují), se pokoušely začátek inspekcí odložit na rok 2013, kdy budou zemědělci v nových zemích brát stejné dotace jako jejich kolegové ze starých zemí. Evropská komise naopak prosazovala rok 2009. Jednání ale skončilo kompromisem. Od roku 2009 budou inspektoři kontrolovat pravidla pro ochranu přírody, registraci dobytka či zpětnou dohledatelnost masa. V roce 2011 přijdou na řadu veterinární pravidla EU či rostlinolékařství. Kontroly zacházení s hospodářskými zvířaty by měly rovněž začít platit v roce 2011, ale ještě existuje určitá možnost, že to bude o něco později. Státy EU se totiž k této otázce ještě vrátí v rámci debaty o revizi společné zemědělské unijní politiky.

Podle zástupců českých zemědělců je opatření znevýhodní v konkurenčním boji na evropském trhu a přinese jim další náklady. "Rozdílné podmínky, se kterými jsme vstupovali do EU, se budou místo stírání více prohlubovat, čímž budou čeští zemědělci více znevýhodněni. Nebudeme dostávat srovnatelné dotace, ale budeme muset plnit stejné normy," řekl prezident Agrární komory ČR Jan Veleba.