Zprávy | Z archivu rubriky


Občanští demokraté popřeli informace o údajném uzavření obchodu s KDU-ČSL kvůli hlasům pro prezidentského kandidáta ODS Václava Klause. Lidovcům podle těchto informací měla ODS pomoci prosadit odškodnění církví. "O žádném takovém obchodu nevíme," prohlásil po zasedání poslaneckého klubu ODS ministr a místopředseda strany Petr Nečas. Uvedl, že ODS zaskočilo vyjádření lidoveckého ministra Cyrila Svobody, které uzavření takového obchodu naznačuje. Nečas podotkl, že návrh na majetkové vyrovnání státu a církví, jež schválila ve středu vláda, měl jednomyslnou podporu všech členů kabinetu - tedy i ministrů, kteří podporují Klausova protikandidáta Jana Švejnara. "Ve vládě pro ten návrh hlasovali všichni včetně ministrů za Stranu zelených - a je rozhodně nelze podezírat z toho, že by to bylo součástí obchodu pro nějakou prezidentskou volbu," řekl šéf klubu ODS Petr Tluchoř.

Lidovecký poslanec Tomáš Kvapil poukázal na znění koaliční smlouvy, v níž je závazek řešit vztah státu a církví včetně majetkových restitucí. Nepochybuje o tom, že ODS tomuto závazku dostojí. "A nic to podle mě nemá společného s volbou prezidenta," řekl Kvapil. Volba je podle něj personální záležitost a s hodnotami, které KDU-ČSL prosazuje ve svém programu, by neměla být dávána do souvislosti. Ani podle prezidenta Václava Klause takovéto debaty nejsou na místě. "Tyhlety spekulace mě nebaví, netěší, a zásadně se do nich nezapojuji," uvedl prezident.

Německý Spolkový sněm, jindy naplněný parlamentní vřavou, se v pátek ponořil do soustředěného ticha. Místo politických debat o návrzích zákonů naplnila prostor pod slavnou skleněnou kopulí slova české německojazyčné spisovatelky Lenky Reinerové, která byla hlavním pozvaným hostem na slavnostním ceremoniálu u příležitosti Mezinárodního dne vzpomínky na oběti holokaustu. Osobně se pietního zasedání dolní komory německého parlamentu nemohla zúčastnit ze zdravotních důvodů, ale její zamyšlení nad událostmi minulého století přednesla před poslanci a studenty z několika evropských zemí německá herečka Angela Winklerová. Reinerová se v poselství vracela ke svým zkušenostem s lidskou netolerancí a holokaustem, jenž ji připravil o veškeré příbuzenstvo, a varovala před současnými hrozbami ohrožujícími lidstvo.

"Myslím si, že aby se něco podobného nemohlo nikdy opakovat, musíme sdílet a projevovat mnohem více porozumění pro jinakost obrovských mas obyvatelstva naší planety," naléhala spisovatelka. Podle Reinerové je pouze tímto porozuměním pro odlišnost možné potírat "takové neštěstí, jaké v poslední době představuje terorismus". "Věřím, že hrůzy fašismu i nepředstavitelné masové vraždění, jakým byl holokaust, jsme z větší části překonali. Teď jde o to, bojovat s novou zhoubou, s terorismem," uvádí se v poselství spisovatelky.

Spolkový sněm podobná zasedání pořádá od roku 1996. Reinerová je první Češkou, jejíž projev k památnému dni na půdě německého parlamentu zazněl. V minulých letech se stejné pocty dostalo například španělskému spisovateli Jorgemu Semprúnovi či maďarském laureátovi Nobelovy ceny za literaturu Imremu Kertészovi. Předseda Spolkového sněmu Norbert Lammert osobně Reinerovou do Berlína pozval za její přínos pro evropskou literaturu a budování česko-německých vztahů. Reinerová zhlédla přímý přenos z německého parlamentu na německém velvyslanectví v Praze.