Zprávy | Z archivu rubriky


Pochybnostem o své nadstranickosti nebo výtkám vůči jmenování nynější koaliční vlády musel čelit prezident Václav Klaus při středečním setkání s poslaneckým klubem ČSSD. Zástupci nejsilnější opoziční strany poukazovali na různé Klausovy výroky a postoje, argumentovali citacemi. Nejčastěji se ho ptali na to, proč jmenoval současnou vládu, kterou při hlasování o důvěře podpořili dva bývalí sociální demokraté. "Já jsem nejmenoval vládu založenou na přeběhlictví, ale vládu, o které jsem se domníval, že bude založena na širší dohodě," řekl Klaus ke jmenování koaličního kabinetu Mirka Topolánka (ODS). Zdůvodňoval tak, proč po Topolánkovi nechtěl 101 podpis poslanců podporujících jeho kabinet, které koalice v době jmenování neměla, jako to chtěl po koaličním kabinetu Stanislava Grosse (ČSSD). Měl podle svých slov pocit, že Topolánkovu vládu pouští do ostrého parlamentního hlasování o získání důvěry. Připomněl, že i ČSSD dal v předchozím volebním období šanci opakovaně sestavit vládu.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek se pozastavil nad Klausovými zásahy do volební kampaně, když kritizoval levicovou většinu ve sněmovně. Vyzval Klause k omluvě za toto počínání. Prezident opáčil, že Paroubek vstoupil do politiky mnohem razantněji, a proto se také musel více omlouvat. Ke svým výrokům uvedl, že v nich až takovou "hrůzostrašnost" chování prezidenta nevidí. "Byl to věrný popis situace, názor pozorovatele," dodal s tím, že vědomě do volebních klání nezasahuje.

Šance obou prezidentských kandidátů Václava Klause a Jana Švejnara na zvolení jsou podle astrologů velmi výrazné. Z horoskopu jsou ale schopni určit přesnější prognózy pouze u úřadujícího prezidenta Klause, u něhož znají přesný čas narození. U Švejnara mají k dispozici pouze datum. Numerologické odhady dávají v páteční volbě oběma kandidátům stejné šance. "Bez přesného času narození nelze pracovat se všemi astrologickými prognostickými metodami. I přesto si troufám tvrdit, že Jan Švejnar (narozen 2. října 1952) rozhodně není bez šance. Bohužel příznivý vliv levicové planety Neptun není zcela jednoznačný, a tak lze usuzovat, že mocenské zákulisní plány můžou ideály a naděje výrazně pokazit," míní astrolog Pavel Hanzal. Konstelace Václava Klause, který se narodil 19. června 1941, jsou podle něj problematičtější. "Planetární konfigurace napovídají, že různé tajné dohody o jeho podpoře se nakonec obrátí v jeho neprospěch. Václav Klaus se tak nejspíše stane znovu prezidentem, ale bude to stát nejen jeho, ale celou už tak pochroumanou českou politiku víc, než sám Klaus a možná i další vrcholní představitelé politických stran čekali," předpověděl Hanzal. Podle astrologa Jiřího Kubíka z Plzně konstelace u kandidáta ODS Klause naznačují osobní deziluzi, rozčarování a zklamání. "Týká se to jeho kariéry, profesního života i spolupráce s dalšími lidmi," zmínil se astrolog. "I kdyby Švejnar prohrál, neztratí tím, protože má příznivou konstelaci."