Zprávy | Z archivu rubriky


Prezident Václav Klaus poděkoval zákonodárcům ve Španělském sále Pražského hradu za zvolení před pěti lety, za dosavadní spolupráci a požádal je o podporu v právě zahájené volbě nové hlavy státu. Zdůraznil, že vždy postupoval v souladu ústavou, a to i v situacích, kdy si někteří politici přáli, "aby zatlačil v tom či onom směru". "Mé chování bylo nadstranické, a to je úkolem prezidenta," konstatoval. Pětileté období, po které vedl Českou republiku, bylo podle něj pro stát relativně úspěšné, nikoli však politicky stabilní. Připomněl, že za jeho funkčního období se vystřídali v čele vlády čtyři premiéři a podobná situace byla i ve vedení ministerstev. Podotkl, že ačkoli patří ke kritikům Evropské unie, jako prezident podepsal přístupovou smlouvu České republiky k EU. "Není ode mne možné očekávat žádná překvapení," zdůraznil ve zhruba dvacetiminutovém projevu. Konstatoval, že jeho názory jsou pevné, přičemž se však nebrání společenské diskusi a vstřebávání všeho nového.

Prezident nesmí podle Klause být korouhvičkou, musí mít svůj názor, nesmí být politickým aktivistou, ale politicky aktivním. Musí jednat s politiky otevřeně a musí být v kontaktu i s veřejností. Nepatří mu však zasahování do detailů reformních kroků vlád. Funkce, o kterou se uchází, spočívá podle něj v obhajobě základních pravidel politického a veřejného života, hájení politické soutěže a individuálních práv.

Způsob, kterým zelení prosazují svého prezidentského kandidáta Jana Švejnara, zvýšil napětí ve vládní koalici. Někteří občanští demokraté nesli nelibě silnou kritiku na adresu současného prezidenta a jejich kandidáta Václava Klause, která zazněla z úst předsedy zelených Martina Bursíka. Podle zelených je taková reakce ODS neopodstatněná. Občanští demokraté se prý nedokážou vyrovnat s tím, že zelení pomohli najít Klausovi relevantního soupeře. "Nemyslím, že ten údiv ze strany ODS je na místě, oni jenom nepředpokládali, že najdeme kandidáta skutečně silného a postavíme Václavu Klausovi relevantní konkurenci. To je zaskočilo, ale taková už je demokracie," řekla předsedkyně poslanců Strany zelených Kateřina Jacques. Reagovala tak mimo jiné na kritiku, která v kuloárech Pražského hradu zaznívala od politiků ODS. Protiklausovský projev šéfa zelených Martina Bursíka podle serveru Tyden.cz rozčilil i premiéra Mirka Topolánka (ODS). Místopředsedkyně sněmovny za ODS Miroslava Němcová řekla, že již Bursíkovi jeho projev vyčetla. "Pokud chce někdo odejít z koalice, tak to má říci jinými slovy," řekla. Bursík se podle ní svými slovy prezidenta dotkl. Předseda zelených měl podle ní spíše mluvit o svém kandidátovi Janu Švejnarovi. Jacques ale zdůraznila, že zelení byli ve věci prezidentské volby od začátku čitelní a koaliční smlouva o společném postupu v této věci nic neříká. "Emoce jsou zjitřené, ale my jsme do vlády přicházeli s jasnou informací, že Václav Klaus není a nemůže být pro nás vhodným prezidentským kandidátem," řekla. Souboj o prezidentský úřad by podle ní měl být "soutěží volných myšlenek" a ODS by neměla na Klausovy oponenty vytvářet tlak tím, že jeho nezvolení popisuje jako katastrofu a vytváří atmosféru strachu. "Lámat" kvůli prezidentskému střetu vládní koalici je podle ní malicherné. "To bychom měli řešit s chladnou hlavou," řekla. Bursík ve svém projevu připomněl, že ČR čeká v následujících pěti letech výjimečné a zásadní období, a to předsednictví EU a různá jednání o změnách klimatu. O Klausovi se v této souvislosti vyjádřil velmi ostře, prezident jeho slova zase doprovodil poklepáním na čelo.

Růst spotřebitelských cen v lednu meziročně zrychlil na 7,5 procenta z prosincových 5,4 procenta. Jde o nejvyšší hodnotu od listopadu 1998, informoval Český statistický úřad. Míra inflace předčila očekávání ekonomů, kteří odhadovali zrychlení kolem 6,5 procenta. Na nárůst inflace mělo vliv zvýšení nižší sazby daně z přidané hodnoty, které se projevilo například v cenách potravin a nealkoholických nápojů, či zavedení poplatků ve zdravotnictví a růst regulovaných nájmů. Meziměsíčně ceny vzrostly o tři procenta. Ve výši 2,9 procentního bodu na tom měla podíl právě administrativní opatření. "Zvýšení sazby DPH se projevilo zejména v oddílech potraviny a nealkoholické nápoje, doprava, veřejné stravování a ubytování, ostatní zboží a služby," poznamenal ČSÚ.

Lednová inflace 7,5 procenta, která svojí výší zaskočila celý trh, naznačuje podle oslovených analytiků na mnohem pomalejší pokles cen ve zbytku letošního roku, než se očekávalo. Někteří ekonomové dokonce očekávají ještě další růst cen. Z toho rovněž vyplývá, že případné snížení úrokových sazeb se odsouvá a do hry se dostává opět i možné další zvýšení, shodují se analytici. "Inflační vlna prudce zesílila, ale ještě nejsme na vrcholu. V dalších měsících nás čeká opět vzestup, a to je před námi ještě zdražování cigaret v důsledku vyšší spotřební daně," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Podle něj bude celé první pololetí plné nepříjemných inflačních čísel. Avšak ve druhém pololetí by se už situace mohla výrazně zklidnit a inflace začne rychle padat, aby na začátku příštího roku klesla k cíli ČNB, dodal.

"I když inflace bude ve druhé polovině roku zpomalovat, její sestup z výšin bude pozvolnější, než ČNB nově předpokládá. Snižování sazeb se tak může odložit," uvedla analytička Raiffeisenbank Helena Horská. Podle analytika Komerční banky Jiřího Škopa by se měla inflace držet nad sedmi procenty dokonce až do třetího čtvrtletí letošního roku a až poté začít klesat. "K tříprocentnímu inflačnímu cíli ČNB by se dle našeho pohledu měla dostat v polovině příštího roku," uvedl.

Na druhou stranu podle analytika UniCredit Bank Patrika Rožumberského aktuální vývoj na finančních trzích nahrává spíše možnosti výraznějšího zpomalení inflace. "Růst cen bude tlačit dolů jednak rekordně silná koruna, ale také slábnoucí zahraniční i domácí poptávka," uvedl. Proto podle něj čtvrteční rozhodnutí ČNB zvýšit úrokové sazby bylo prvním a zároveň posledním v letošním roce.