Zprávy | Z archivu rubriky


O jeden hlas uniklo prezidentovi Václavu Klausovi znovuzvolení na Pražský hrad. Zákonodárci se pokusí novou hlavu státu zvolit ve druhé volbě. Hlasování předcházely hodiny zákulisních jednání, nervozita a taktizování mezi zastánci Klause i jeho protikandidáta Jana Švejnara. Volba nakonec dopadla podle přání komunistů, kteří ve třetím kole nehlasovali. Tvrdí, že chtějí ve druhé volbě vybírat z nových kandidátů. Klaus i Švejnar nicméně potvrdili, že se chtějí o funkci ucházet i nadále. Klaus dostal ve třetím kole 139 hlasů, při neúčasti tří zákonodárců mu znovuzvolení uniklo o jediný hlas. Švejnar získal 113 hlasů, ve třetím kole mu chyběla podpora komunistů.

Volbu provázely spekulace o nátlaku, kterému údajně někteří poslanci a senátoři čelili. Zastánci Klause a Švejnara se přitom z těchto praktik navzájem obviňovali. Při hlasování pak kvůli zdravotním potížím chyběli tři volitelé. Po senátorovi KDU-ČSL Karlovi Bartákovi byl hospitalizován sociální demokrat Evžen Snítilý. Z Hradu odešel kvůli zdravotním potížím také lidovec Josef Kalbáč. Atmosféra v kuloárech u Španělského sálu byla velmi napjatá. Řešila se tam například vulgární textová zpráva, kterou na svůj telefon dostala senátorka Jana Juřenčáková, která v prezidentské volbě podporuje nynějšího prezidenta Klause. V kuloárech se mluvilo i o dalších zákonodárcích, kteří byli od pátečního večera pod silným tlakem. Kvůli pochybnostem o výsledku druhého kola zpřísnil parlament oproti pátečnímu hlasování dohled nad sčítáním hlasů.

Zákonodárci se k první volbě prezidenta sešli ve Španělském sále Hradu už v pátek v 10:00 hodin, celý den se přeli o formu hlasování. Občanští demokraté po pěti hodinách jednání a zhruba stejné době zákulisních debat neobhájili tajnou volbu. V prvních dvou kolech byl poměr hlasů pro oba kandidáty dost těsný, ve třetím kole pak komunisté dodrželi avizovaný postoj a nehlasovali. Tvrdí, že pro druhou volbu mají pět kandidátů.

Václav Klaus věří, že i když zatím nezískal dost hlasů ke znovuzvolení, může uspět v dalším klání o prezidentský úřad. Vychází i ze svých zkušeností z roku 2003, kdy se do čela státu dostal až v celkově devátém kole. O důvěru zákonodárců chce ve druhé volbě příští pátek usilovat i Klausův protikandidát Jan Švejnar, jehož opětovnou nominaci už potvrdili sociální demokraté a zelení. Švejnar v sobotním třetím kole přesvědčil o 26 volitelů méně než jeho rival. "Zúčastnil jsem se už celkem čtvrté volby, dvanácti kol, a ve všech jsem měl více hlasů než můj konkurent. Ukázalo, že teď to nestačilo... Jedeme dál," řekl prezident novinářům bezprostředně poté, co se dozvěděl výsledky třetího kola. V něm mu chyběl ke zvolení jediný hlas. Na dotaz, zda tedy bude kandidovat znovu, Klaus odpověděl s úsměvem: "Určitě - jestli mě tedy někdo navrhne". Vedle stojící premiér a předseda ODS Mirek Topolánek potvrdil, že jeho strana půjde i do další volby s kandidátem Klausem. "My se té další volby nebojíme, půjdeme do ní... s hlavou nahoru, s velkou důvěrou a sebedůvěrou," prohlásil šéf nejsilnější strany.

Švejnar řekl, že děkuje všem stranám a klubům, které ho podporovaly. "A jsem připraven jít do dalších voleb," prohlásil. Ještě před páteční volbou je ochoten znovu navštívit parlamentní frakce, které o to projeví zájem. Předseda zelených Martin Bursík potvrdil, že jeho strana bude Švejnara prosazovat i nadále. "My stojíme za Janem Švejnarem," uvedl. "Ukázalo se, že to, co zprvu vypadalo jako nemožné, aby tolik politických partnerů se shodlo nad jedním kandidátem, se stalo skutečností," prohlásil Bursík. Také předseda ČSSD Jiří Paroubek uvedl, že počítá znovu se Švejnarem.

Klaus i Topolánek se shodli v tom, že první volba důstojná nebyla. "Tento způsob volby veřejné je poněkud zvláštní," soudí prezident. Pro veřejnost podle něj hlasování formou zvedání rukou stejně nebylo transparentní. Taková forma slouží jen předsedům některých klubů, aby si mohli "spočítat své ovečky", tvrdí Klaus. "Chtěli jsme, aby byla důstojná, nepodařilo se nám to," konstatoval Topolánek. Za manipulaci označil postup ČSSD, která v pátek večer nepřipustila třetí kolo volby za situace, kdy Klaus získal ve druhém dohromady 142 hlasů - což by mu k vítězství v závěrečném kole stačilo.

Švejnar charakterizoval situaci kolem volby jako "velmi napjatou". Připomněl tři zákonodárce, kteří museli Hrad opustit ze zdravotních důvodů. Pro zelené je průběh parlamentní schůze dalším důvodem, proč by prezidenta měli vybírat přímo občané. "Tohle, co se tady odehrálo, to by mělo být zapsáno do stenografického záznamu jako důvodová zpráva při předkládání novely ústavy a prováděcího zákona k přímé volbě prezidenta," uvedl Bursík.

Komunisté chtějí jednat se stranami "švejnarovské" koalice o kandidátovi pro druhou prezidentskou volbu. Sociální demokraté jsou k rozhovorům připraveni. Po nezdaru první volby, ve které nezvítězil ani Václav Klaus, ani Jan Švejnar, to řekli lídři obou opozičních stran. "Očekáváme, že nejpozději v úterý se dohodneme s politickými stranami na tom, který kandidát by byl nejvhodnější pro politické strany, aby byla volba úspěšná," uvedl předseda KSČM Vojtěch Filip. Je přesvědčen, že první volba byla neúspěšná právě proto, že strany nebyly schopny se dohodnout. Komunisté nezvedli ruce pro Švejnara ve třetím kole především proto, že s nimi strany, které ho navrhovaly, jeho nominaci neprojednaly. "Jasné je, že se jednat bude, budou to jednání oficiální u jednoho stolu se všemi, kteří si přejí změnu," uvedl místopředseda KSČM Jiří Dolejš.

"Bez komunistů to nejde a myslím si, že to nejde ani formou dopisu, který byl posílaný mezi předsedy. Je potřeba jednat, aby konečný výsledek vedl ke zvolení prezidenta," uvedl místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach. Strategie ČSSD ale zůstává stejná. Švejnarova výhoda je podle Škromacha v tom, že "stahuje hlasy pravicových senátorů". Levicový kandidát by je zřejmě odradil a raději by volili Klause. Se Švejnarovou nominací do druhé prezidentské volby počítá i Paroubek. Připouští ale také diskusi o jiných kandidátech, jak požadují komunisté, pokud budou schopni oslovit všechny strany kromě ODS. "A musí to umět prokázat," zdůraznil.

Jednání o Švejnarovi jako o kandidátovi pro druhou volbu hlavy státu nevyloučili ani komunističtí lídři. Zdůrazňovali ale nutnost dohody všech stran. "Protiklausovská aliance má více členů než socialisté a zelení, musí to být ještě komunisté a část lidovců, ne-li všichni," uvedl Kováčik. Pokud se dohoda nepodaří, pak podle něj komunisté navrhnou vlastního nadstranického kandidáta. "Nebude to člen KSČM, ale osobnost většího dosahu, kandidáta spjatého jen s KSČM nabízet nebudeme," uvedl šéf poslaneckého klubu. "Uvidíme, co to udělá," dodal. Nikdo z komunistických představitelů ale jméno kandidáta neprozradil.

Prezidentská volba zvýšila napětí v koalici, o osudu vládního uskupení ODS, zelených a lidovců by mohla rozhodnout druhá volba, která se odehraje v pátek. "To se mě zeptejte možná v sobotu příští týden," řekl premiér a předseda ODS Mirek Topolánek na dotaz ČTK, jak nezvolení Václava Klause v první tříkolové volbě ovlivnilo vztahy v koalici. Někteří občanští demokraté se netají názorem, že volba hlavy státu už teď stačila nadělat hlavně ve vztahu mezi ODS a zelenými značné škody. Je otázka, zda a jaký to bude mít dopad na fungování vládní koalice, která má ve sněmovně už tak jen nejistou většinu. Nyní občanští demokraté čekají na druhou volbu a věří, že v ní už Klause prosadí. "Teprve po úspěšné, nebo neúspěšné volbě prezidenta se bude rozhodovat, co se asi bude dít na úrovni vládní koalice," řekl místopředseda ODS Pavel Bém. Nezvolení Klause v první volbě však podle něj nepochybně stabilitě koalice "nepřidá". "Uvnitř ODS narůstá nervozita. Ta atmosféra je hodně ovlivněna i tím, co bylo řečeno a jak to bylo řečeno," dodal Bém. Někteří poslanci ODS se na adresu zelených vyjadřují velmi kriticky. Lídr vnitrostranické platformy v ODS Vlastimil Tlustý míní, že zelení a část lidovců "jsou problémem této koalice". Míní, že prezidentská volba měla být součástí koaliční smlouvy.

Místopředseda zelených Ondřej Liška doufá, že až prezidentské klání skončí, emoce opadnou a situace se uklidní. "My nejdeme primárně proti ODS, ale jdeme se svým kandidátem profesorem Švejnarem proti kandidátovi panu prezidentovi Klausovi," řekl. Uvědomuje si prý, že "nějaké politické náklady v koalici" to mít bude, ale nepřeceňuje je. Předsedkyně poslanců Strany zelených Kateřina Jacques připomněla, že prezidentská volba není součástí koaliční smlouvy. Občanské demokraty rozladil například páteční projev předsedy zelených Martina Bursíka. Ten ve své řeči při schůzi na Pražském hradě označil některé pochybovačné Klausovy názory za extrémní a bizarní. Byli to navíc právě zelení, kteří před mnoha týdny při hledání Klausova protikandidáta přišli se jménem Jana Švejnara.

Politologové oslovení ČTK se shodují, že favoritem dalšího kola volby prezidenta republiky zůstává současná hlava státu Václav Klaus. Podle Zdeňka Zbořila se ale nakonec ČSSD vyplatila obstrukční taktika z pátku, protože díky dnešní absenci několika zákonodárců se situace přes noc změnila a Klaus těsně dostatek hlasů nezískal. Jan Outlý si myslí, že neúplný počet zákonodárců ve finále poškodil ODS. "Pokud by byli přítomni, Klaus by byl patrně zvolen," řekl ČTK. Nemyslí si ale, že chyběli záměrně. Svědčí o tom dlouhá jednání, žádná ze stran s tím nepočítala, uvedl politolog. Také podle Bořivoje Hnízda se zdá, že nepřítomnost třech zákonodárců spíš uškodila Klausovi. "Ale je těžké spekulovat," uvedl. Zbořil doplnil, že Klausovi nahrává vysoký počet obdržených hlasů v třetím kole první volby. I Hnízdo považuje nadále za hlavního kandidáta Klause. Ještě větší šanci mu dává v případě, že bude postaven třetí kandidát od KSČM. Outlý si nemyslí, že by měl šanci na úspěch, komunisté si však posílili postavení pro další vyjednávání. Všechny politické strany podle Zbořila podcenily to, že je výsledek volby může zostudit. Výjimkou je podle něj KSČM, která nakonec se svojí taktikou uspěla. "Je to naděje pro KSČM být nevěstou pro všechny," konstatoval.

Pád vlády podle Outlého nehrozí. "Rozjitřené výroky se daly očekávat. Za dva týdny to nebude hrát roli," řekl politolog. Postoje vládních stran ke kandidátům byly deklarovány předem, připomněl. Prezidentská volba ale může být jednou ze zkušeností, které se skládají dohromady, dodal Outlý. Podle Hnízda by se koalice dostala do problémů, pokud by Klaus nebyl zvolen ani příště. "To ODS už několikrát naznačila. Kdyby byl zvolen, tak se na tyto záležitosti trošičku pozampomnělo," uvedl s poukazem na postoj zelených ke Klausovi a nejednotnost lidovců. Podle Zbořila by vládní krize mohla vyústit v to, že bude ODS zvažovat, zda nadále pokračovat v podpoře Václava Klause.

Parlament podle Zbořila neprojevil dostatečnou úctu k instituci prezidenta, tím že oba kandidáti museli na hlasování dlouho čekat. "Tohle je hlavní nedůstojnost té volby," podotkl. Podle Outlého byla podceněna příprava volby. Pochybila podle něho ODS, která ví, jak urputný je šéf opoziční ČSSD Jiří Paroubek, a měla počítat s tím, že bude i využívat i procedurální záležitosti. Občanští demokraté na ně nebyli schopni reagovat, konstatoval Outlý.