Zprávy | Z archivu rubriky


Komunisté, na jejichž postoji do značné míry závisí výběr nového českého prezidenta, vystupňovali před blížícím se hlasováním své požadavky. Podle některých hodnocení tím zvyšují šance na znovuzvolení Václava Klause. Podporu Janu Švejnarovi podmínili komunisté odmítnutím výstavby amerického radaru na území Česka. Od zelených a sociálních demokratů chtějí za hlasy pro jejich kandidáta také "pakt o neútočení". Zatímco vládní zelení označili nároky komunistů za vydírání, ČSSD se dohodě přiblížila. Komunistům slíbila veřejnou politickou dohodu o kultivaci politické scény a slušnosti. Sociální demokraté a komunisté po jednáních potvrdili, že mají shodný názor na umístění amerického radaru v Česku. Podle sociálních demokratů ujednání s komunisty zvyšuje šance na to, že komunisté nakonec při páteční volbě dají hlasy Janu Švejnarovi, i když nominovali europoslankyni Janu Bobošíkovou.

Zelení se na společné podpoře Jana Švejnara zatím nedohodli, každá strana považuje požadavky té druhé za nepřijatelné. Komunisty vyzvali, aby stáhli nominaci europoslankyně Jany Bobošíkové, protože její kandidatura je podle nich jen cestou k nezvolení Švejnara a vítězství Václava Klause. Žádali od komunistů i garance, že ve všech třech kolech bude 29 komunistických zákonodárců volit Švejnara, ale ani s tímto požadavkem nepochodili. Zelení každopádně radar s prezidentskou volbou spojovat nehodlají, pakt o neútočení vnímají jako faktickou koaliční smlouvu a celou strategii komunistů jako politické vydírání.

Zatím stále není jasné, zda se bude hlasovat veřejně jako minulý pátek, či tajně, jak žádá ODS. Stále víc zákonodárců se nicméně kloní k tajné volbě, v úterý večer se pro ni vyslovilo širší vedení lidovců. Zastánci veřejné volby tvrdí, že transparentnost hlasování předejde kupčení s hlasy. Ti, kteří chtějí volit tajně, argumentují důstojností akce. O nabídce dvou milionů, kterou údajně dostal od kolegy z ODS za hlasy pro Václava Klause, promluvil předseda senátorů SNK Josef Novotný (SNK-ED). Šéf senátního klubu nejsilnější vládní strany Jiří Stříteský však jeho tvrzení odmítl jako naprostý nesmysl. Novotný s obviněním přišel až pět dní po prezidentské volbě, když odpovídal na otázky čtenářů serveru TÝDEN.CZ. Uvedl, že svědkem uplácení měl být i předseda senátorského klubu lidovců Adolf Jílek. Ten to však popírá.

Novotný není prvním zákonodárcem, který v souvislosti s volbou prezidenta poukázal na korupci či vydírání. Senátorkám Lianě Janáčkové a Janě Juřenčákové z klubu SNK kdosi poslal do Senátu kulky, obě jako jediné ze svého klubu volily prezidentem Klause. Kulku dostali v poště také další Klausovi volitelé - bývalí sociální demokraté Miloš Melčák a Michal Pohanka a poslanec ČSSD Evžen Snítilý. Senátor Josef Kalbáč (KDU-ČSL), který podporoval Klause, dostal poštou střelný prach. Případ zásilek šetří policie. Politologové se domnívají, že kvůli okolnostem provázejícím kampaň před druhým kolem volby prezidenta republiky se dál snížila politická kultura v zemi.

Za únikem videonahrávky zachycující setkání kancléře prezidenta Jiřího Weigla a lobbisty Miroslava Šloufa (ČSSD) v pražském hotelu Savoy stojí podle Mladé fronty Dnes pravděpodobně sociální demokraté. Část záznamu zveřejnil čtyři dny před volbou prezidenta server Aktuálně.cz. Podle podezření vyšetřovatelů je za tím ČSSD, píše MfD. Ta už v úterý jakoukoli souvislost s únikem záběrů z hotelu odmítla.

Podle vyšetřovatelů je nejpravděpodobnější, že aktéři schůzky nevěděli, že jejich setkání "sleduje" kamera. "Schůzku však viděl ještě člen speciálního týmu sociální demokracie, který má za úkol sledovat Šloufa," uvádí MfD. Šlouf prý udržuje "čilé kontakty" s některými ministry za ODS a je činný i ve vyjednávání ve prospěch Klausovy prezidentské kandidatury. ČSSD chtěla podle deníku získat záznamy z bezpečnostních kamer, protože jejich zveřejnění by se mohlo hodit při volbě prezidenta. S prosbou o pomoc se obrátili členové speciálního týmu na někdejšího šéfa civilní rozvědky Karla Randáka. Ten podle informací MfD kontaktoval svého bývalého podřízeného Petra Bakeše, jenž v rozvědce pracuje. Bakeš se podle MfD obrátil na detektiva Dvořáka z policejního Útvaru zvláštních činností, který hotel Savoy požádal o nahrávku. Dvořák pravděpodobně nevěděl, proč po něm důstojník rozvědky tuto službu chce. Randákovo jméno zmínil v úterý v souvislosti s únikem nahrávky i premiér Mirek Topolánek, bývalý šéf civilní rozvědky to odmítl.

Další verze - podle MfD méně pravděpodobná - vede rovněž k ČSSD. Ochranu hotelu Savoy částečně zajišťuje agentura Security Service International, kterou založil bývalý důstojník Státní bezpečnosti Václav Vodrážka. Podle informací deníku se zná s hoteliérem a s dobrým přítelem předsedy ČSSD Jiřího Paroubka Vlastimilem Dvořákem. Přes ně se záznamy mohly dostat k ČSSD. Vedení hotelu i bezpečnostní firma však vyloučily, že záznam unikl od některého z jejich zaměstnanců. Sociální demokraté v úterý odmítli, že by se na úniku záběrů schůzky jakkoliv podíleli. Třetí, nejméně pravděpodobná varianta, počítá s tím, že v hotelu aktéry poznal někdo, kdo má přístup ke kamerám. Přes něj se pak záznam dostal na veřejnost.