Zprávy | Z archivu rubriky


Český premiér Mirek Topolánek ve Washingtonu ocenil medailí bratry Josefa a Ctirada Mašínovy, kteří se komunistickému režimu v Československu postavili se zbraní v ruce. Po návratu do Prahy hodlá premiér medaili předat i Milanu Paumerovi, třetímu z trojice mužů, kteří se v 50. letech probili na Západ. Paumer to pokládá za průlom v postoji k činnosti jejich protikomunistické odbojové skupiny a ČTK řekl, že chce, aby se stejného ocenění dostalo také zbývajícím třem členům této skupiny, které komunisté chytili a popravili.

Medaile je nově vzniklým osobním oceněním předsedy vlády, nikoli státním vyznamenáním, a její udělení proto Topolánek s nikým nekonzultoval. Medaili si v rezidenci velvyslance ve Washingtonu osobně převzal pouze Josef Mašín, jeho bratr Ctirad byl zaneprázdněn a omluvil se. Josef Mašín, který žije ve Spojených státech, si udělení medaile velmi váží a považuje ho za odvážný krok. Ale ani toto ocenění ho zřejmě nepřiměje k návštěvě původní vlasti, kde ještě existuje komunistická strana. Topolánek při slavnostním aktu vyjádřil naději, že symbolické ocenění povede k celonárodní diskusi o třetím odboji a k usmíření. Členové skupiny bratří Mašínů byli už několikrát navrženi na různá státní ocenění, nikdy je ale nedostali. Při jejich útěku zemřelo šest lidí, včetně oloupeného pokladníka, což dodnes vyvolává v české společnosti nejednoznačné hodnocení. Členové odbojové skupiny bratří Mašínů, jimž se nepodařilo uprchnout, byli odsouzeni k hrdelním trestům nebo k mnohaletému vězení.

České politice scházejí dobří vůdci, domnívá se Mašín. Za takového považuje Mirka Topolánka, na rozdíl od prezidenta Václava Klause a jeho předchůdce Václava Havla. Premiér ale kvůli medaili již čelí trestnímu oznámení. Berounskému okresnímu státnímu zastupitelství ho podal Jaroslav Brehovský. Podle něj se Topolánek oceněním bratrů Mašínů dopouští trestného činu. "Myslím si, že schvalovat vraždu a loupežné přepadení není správné," řekl Brehovský ČTK.

Čestnou plaketu předsedy vlády udělil ve středu Topolánek rovněž vězněnému kubánskému disidentu Oscaru Bissetovi odsouzenému k 25 letům vězení. Označil ho za osobu, která dokáže sjednotit vnitřní kubánskou opozici se zahraničním odbojem, a vyslovil naději, že se po pádu komunistického režimu stane jedním z předních představitelů svobodné Kuby. Premiér udělil čestnou medaili in memoriam nedávno zesnulému předsedovi zahraničního výboru Sněmovny reprezentantů Tomu Lantosovi. Při zahájení činnosti českého klubu v Kongresu USA ji ve středu od Topolánka převzala vdova Annette Lantosová. Český klub (Czech Caucus) tvoří členové obou komor Kongresu z obou hlavních politických stran. Jeho posláním má být především podpora českých zájmů při parlamentním rozhodování.

Evropská komise formálně požádala osm členských zemí včetně České republiky, aby pozměnily své právní předpisy týkající se uplatňování zvláštního režimu daně z přidané hodnoty (DPH) na ziskovou přirážku cestovních kanceláří. Tato žádost má podobu odůvodněného stanoviska, které je druhou fází řízení pro nesplnění povinnosti podle Smlouvy o Evropském společenství (ES). Vedle České republiky komise vyzvala ke změněn i Polsko, Nizozemsko, Portugalsko, Francii, Itálii, Finsko a Řecko. Pokud tyto státy odůvodněnému stanovisku nevyhoví do dvou měsíců, může komise předložit věc Soudnímu dvoru Evropských společenství. "Nejednotné uplatňování právních předpisů EU v různých členských státech může vést ke konkurenční výhodě hospodářských subjektů, které mají sídlo v některých těchto státech. To si vnitřní trh nemůže dovolit," podotkl komisař EU pro daně a cla László Kovács.

Směrnice o DPH obsahuje zvláštní režim zdanění ziskové přirážky s cílem usnadnit cestovním kancelářím uplatňování DPH v případě, že cestujícím prodávají cestovní balíčky včetně služeb. Režim zdanění ziskové přirážky se však nevztahuje na cestovní kanceláře, které prodávají balíčky zájezdů jiným osobám povinným k dani, zejména cestovním kancelářím, které služby dále prodávají. Evropská komise v roce 2002 navrhla rozšířit nynější zvláštní režim zdanění ziskové přirážky i na prodej balíčků mezi cestovními kancelářemi. Chce tak odstranit konkurenční výhodu, z níž podle komise těží někteří provozovatelé cestovních služeb.

Důchody v Česku se letos v srpnu zřejmě mimořádně zvýší v průměru o 465 korun. Sdělil to řekl ministr práce Petr Nečas (ODS). Aby bylo ale možné penze zvednout, je nutné urychleně změnit legislativu, což také Nečas navrhl vládě, která by to měla navrhnout parlamentu. Avizované zvýšení penzí má nastat kvůli vyšší než očekávané inflaci. Starobní, pozůstalostní a invalidní důchody pobírá zhruba 2,7 milionu lidí. Zvýšení penzí bude podle Nečase znamenat výdaj 6,6 miliardy, důchodový účet to ale podle ministra do deficitu nedostane. Podle zákona se penze zvyšují vždy k 1. lednu. Mimořádně je možné valorizovat je tehdy, pokud inflace překročí 10 procent. Nečas vládě navrhl změnit zákon tak, aby bylo i do budoucna možné zvyšovat penze již při pětiprocentní inflaci. Nečas věří, že se mu podaří získat takovou politickou podporu, která umožní zrychlené projednání předlohy.

V lednu ceny meziročně vzrostly o 7,5 procenta, což je nejvíc za posledních deset let. Ministerstvo financí původně odhadovalo pro letošek inflaci ve výši 3,8 procenta. Podle lednových výsledků odhad upravilo na 5,5 procenta. Letos na začátku roku se důchody zvedly v průměru o necelá čtyři procenta, tedy asi o 346 korun. Průměrná penze tak činí 9111 korun. Důchod se skládá z pevné části, která je pro všechny stejná. Od ledna se zvýšila o 130 korun na 1700 korun. Druhý díl je procentní. Vypočítává se podle výdělků a odvodů.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek se v Sýrii setkal s představiteli vládní Socialistické strany arabské obrody (Baas). Tvrdí ale, že jednání neměla "žádný konkrétní politický obsah". Premiér Mirek Topolánek označil Paroubkovu cestu za trestuhodnou. "Takzvaná zahraniční politika opoziční strany jde proti zájmům České republiky," řekl Topolánek ve Washingtonu. "My jsme v opozici nikdy nedělali jinou zahraniční politiku, než dělala vláda," prohlásil premiér.

Server iDnes s odvoláním na syrská média uvádí, že na semináři o evropské politice ve vztahu k arabským záležitostem Paroubek zdůraznil, že Sýrie musí být součástí jakéhokoliv mírového procesu, a vyjádřil svoji podporu syrskému právu na navrácení Golanských výšin, které okupuje Izrael. Paroubek uvedl, že ČSSD návštěvu Sýrie předem konzultovala s ministerstvem zahraničí a že její delegaci doprovází český velvyslanec v Sýrii. Mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová ČTK potvrdila, že ministerstvo o návštěvě socialistů v Sýrii ví. "Veškerá jednání delegace ČSSD proto probíhají v intencích oficiální české zahraniční politiky vůči Sýrii," dodal šéf sociální demokracie. Za cíl cesty označil zlepšení ekonomické spolupráce mezi Českou republikou a arabskými zeměmi. Syrská strana delegaci ČSSD pozvala a uhradila náklady spojené s ubytováním.

Europoslankyně Jana Hybášková se domnívá, že návštěva předsedy ČSSD Jiřího Paroubka v Sýrii je v rozporu s evropskou zahraniční politikou. Podle ní je setkání s představiteli vládní Socialistické strany arabské obrody (Baas) velmi "naivní" a může také poškodit českou politiku vůči Kubě, kde Praha dlouhodobě upozorňuje na porušování lidských práv. Podle Hybáškové cesta sociálních demokratů legitimizuje činy syrského režimu, se kterými evropská zahraniční politika nesouhlasí. Doplnila, že je třeba rozlišovat mezi oficiální návštěvou státu a setkáním s představiteli vládní strany. Pochybuje, že cesta může přinést prospěch například ekonomické spolupráci.