Zprávy | Z archivu rubriky


Praha ve středu hostila první velkou akci během českého předsednictví Evropské unie. Do metropole zamířila na jednání Evropská komise. Vláda chtěla eurokomisařům původně představit své priority během nadcházejících šesti měsíců, nakonec se ale jednání stočilo k aktuálním problémům. Především pak ke krizi s dodávkami plynu do Evropy. Český premiér Mirek Topolánek a předseda Evropské komise José Barroso na tiskové konferenci po vzájemném jednání odsoudili postoj Ruska a Ukrajiny při řešení sporu o dodávky plynu. Ruský Gazprom a ukrajinský Naftogaz se již několik dnů dohadují o cenách dodávek, Rusové ale úplně přerušili dodávky plynu přes Ukrajinu. Původně obchodní spor mezi dvěma společnostmi se tak stal celoevropskou krizí, přičemž dopady již začínají pociťovat i spotřebitelé v některých evropských zemích. České předsednictví prostřednictvím Topolánka oznámilo, že na čtvrtek do Bruselu svolalo mimořádnou schůzku šéfů Gazpromu, Naftogazu, českého ministra průmyslu a obchodu Martina Římana a eurokomisaře Andrise Piebalgse. Barroso i český premiér věří, že z jednání vzejdou detaily monitorovací mise, která by měla zamířit na hranice Ukrajiny a Ruska. Experti EU a zástupci plynárenského odvětví tam mají dohlížet, zda plyn skutečně proudí z Ruska a skrz Ukrajinu. Obě strany sporu se v současnosti navzájem dohadují, kdo způsobil problémy s dodávkami. Evropská unie se k Rusku i Ukrajině začíná vyjadřovat ostřeji, podle Topolánka ovšem může přijít ještě daleko tvrdší postup, když jednání o dodávkách zkrachují. Blíže to ale specifikovat nechtěl. O pozastavení dodávek ruského plynu přes Ukrajinu budou ve čtvrtek v Bratislavě jednat také premiéři zemí visegrádské čtyřky.

V Praze se nicméně nejednalo jen o plynu, ale i o situaci v pásmu Gazy. Topolánek uvítal aktivity francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho na Blízkém východě. Podle něj navazují na misi, kterou v oblasti podnikla EU v čele se šéfem české diplomacie Karlem Schwarzenbergem, a potvrzují její kroky. Sarkozy oznámil, že Izrael i palestinská samospráva souhlasí s návrhem příměří. Izrael ale následně prohlásil, že jednání mezi Tel Avivem a Káhirou ohledně egyptského návrhu příměří mezi Izraelem a palestinským militantním hnutím Hamas dále pokračují. Izrael v sobotu po několikadenním bombardování podnikl pozemní útok na Gazu právě kvůli aktivitám Hamasu.

Členové Evropské komise se v Praze setkali také s prezidentem Václavem Klausem. Prezident po setkání řekl, že nynější rusko-ukrajinská plynová krize není evropskou záležitostí, ale hospodářskou záležitostí mezi Ruskem a Ukrajinou. Klaus také řekl, že Evropskou komisi snad návštěva Prahy přesvědčila, že Česko je dobře připraveno na nynější předsednictví Evropské unii. Dodal, že také doufá, že Česko se pokusí přispět k rozhýbání politické diskuse v Evropě.

Výprava Evropské komise do Česka se obešla bez incidentů. Jediným "vzrušením" zatím byla demonstrace zhruba desítky odpůrců radarové základny USA v Česku před Sovovými mlýny, kam se eurokomisaři a čeští ministři sjeli. Pražané konání předsednické akce vůbec nemuseli zaznamenat, nápadný jim mohl být jen vyšší počet policistů v ulicích. Návštěva Evropské komise zdaleka není poslední akcí související s předsednictvím, která se v Praze či Česku bude konat. Už ve čtvrtek Česko bude hostit neformální jednání ministrů zahraničních věcí EU.

České předsednictví Evropské unie je znepokojeno rostoucím počtem obětí v pásmu Gazy na straně civilistů a zhoršující se humanitární situací. Předsednictví o tom informovalo v tiskovém prohlášení. Izrael od soboty vede v pásmu Gazy pozemní ofenzivu s cílem zastavit raketové útoky na své území ze strany militantního hnutí Hamas, které Gazu ovládá. Předsednictví EU rovněž znepokojila ztráta lidských životů ve škole v Džábaliji. Po úterním izraelském útoku na tuto školu spravovanou OSN zahynulo nejméně 30 lidí. Česko vyzývá obě strany konfliktu, aby okamžitě uzavřely příměří s cílem zmírnit utrpení civilistů v Izraeli i v Gaze. Zároveň vyzývá Izrael k tomu, aby otevřel humanitární koridor v Gaze, který by umožnil zásobování této oblasti. Gaza nutně potřebuje základní dodávky včetně potravin, léků, vody a elektřiny, uvádí české předsednictví. Současně připomíná odpovědnost těch, kteří ostřelováním Izraele raketami, a to i z hustě osídlených oblastí Gazy, rozpoutali nynější vývoj.

S představiteli několika blízkovýchodních států v uplynulých dnech jednala mise Evropské unie vedená českým ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem. Premiér Mirek Topolánek podle agentury DPA řekl, že mise byla velmi úspěšná. "Byl obnoven humanitární koridor, stanovili jsme podmínky pro uzavření příměří," prohlásil Topolánek ve středu.

Podle bývalého německého ministra zahraničí Joschky Fischera byla poslední mise takzvané trojky EU na Blízký východ, kterou vedl ministr zahraničí předsedajícího Česka Karel Schwarzenberg, chaotická a ostudná. Bývalý vrcholný politik německých Zelených to řekl v rozhovoru pro čtvrteční vydání týdeníku Die Zeit.

Evropská unie by v boji s ekonomickou krizí měla uvolnit či zrušit své pracovní, ekologické a zdravotní regulace. V článku, který ve středu otiskl britský list Financial Times, to napsal český prezident Václav Klaus. Podle Klause by při řešení krize nejvíce pomohlo "velké omezení všemožných restrikcí soukromých iniciativ zavedených za poslední půlstoletí během éry krásného nového světa 'sociální a ekologické tržní ekonomiky'". "Nejlepší by bylo přechodně zmírnit, ne-li zrušit, nejrůznější pracovní, ekologické, sociální, zdravotní a další 'standardy', protože blokují racionální lidskou aktivitu víc než cokoli jiného," napsal Klaus. "Pokud jde o 'ústavní' pat EU, doufejme, že česká vláda nepovede Evropu ke stále těsnější unii, k Evropě regionů (místo států), k centralizované, nadnárodní Evropě nebo ke stále více řízené a regulované Evropě řízené shora," napsal český prezident. Vláda bude zdůrazňovat heslo předsednictví Evropa bez bariér, což podle Klause znamená "obhajování další liberalizace, odstraňování obchodních bariér a odstraňování protekcionismu".

"Světové klima se v zásadě nemění, ale alarmistům globálního oteplování se podařilo přesvědčit politiky (a také některé obyčejné lidi), že přichází soudný den a na základě tohoto falešného předpokladu se snaží omezit naši svobodu a prosperitu," napsal český prezident, který vyjádřil naději, že "lze počítat s tím, že česká vláda nebude zastáncem" takového "alarmismu".

Senátor ČSSD Vladimír Dryml se dnes nečekaně omluvil za své "nešťastné" výroky, které pronesl v souvislosti s případem údajného shánění informací o své stranické kolegyni Haně Orgoníkové. Dosud se omluvit odmítal. Nadále trvá na tom, že celý případ byl provokací. Řekl to novinářům po jednání senátorského klubu ČSSD. "Chtěl by se omluvit předsedovi strany (Jiřímu Paroubkovi), celé ČSSD i všem na veřejnosti, kterých se dotkly některé mé nešťastné výroky. Je to způsobeno do určité míry tím, že všichni jsme pod určitým mediálním tlakem," prohlásil Dryml. Omluva je podle něj určena všem členům ČSSD, tedy i Orgoníkové. K omluvě se náměstek královéhradeckého hejtmana rozhodl kvůli tomu, že "poprvé" nebyla podmíněna jeho rezignací na krajské funkce. "Ten, kdo mě zná, tak ví, že se moc neomlouvám," podotkl. Klub podle svého předsedy Petra Víchy omluvu přijal, případ ale neuzavřel. Chce vyčkat na výsledek čtvrtečního jednání Drymla s Paroubkem, pátečního jednání politického grémia strany "a především řešení celé té situace v Královéhradeckém kraji", uvedl Vícha. Klub se má znovu sejít 27. ledna.

Dryml trvá na tom, že se ničeho nezákonného nedopustil. Senátor trvá také na tom, že si žádnou detektivní kancelář kvůli získávání informací neobjednával, pouze vyhověl pozvání na jedinou schůzku. "V podstatě šlo o provokaci, kde z jednoho rozhovoru se udělala podle mého názoru zpackaná reportáž Mladé fronty Dnes," uvedl Dryml. Jediným cílem zveřejnění rozhovoru bylo podle něj poškodit ČSSD. "Není možné, aby provokace tohoto typu byly proti jakémukoliv ústavnímu činiteli v této zemi tímto způsobem prováděny," uvedl Dryml s připomenutím, že na autora reportáže podal trestní oznámení. Dryml v uplynulých dnech čelil výzvám k odstoupení minimálně z krajských funkcí, odmítl je vyslyšet. Radní Královéhradeckého kraje proto doporučili zastupitelům, aby 22. ledna na svém zasedání Drymla z krajských funkcí odvolali.