Zprávy | Z archivu rubriky


Evropská komise se zatím nedohodla s Ruskem na obnovení dodávek ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy. Po jednání v Bruselu to novinářům řekl ministr průmyslu a obchodu Martin Říman. Nad výsledkem schůzek, které měly přispět k řešení rusko-ukrajinského sporu ohledně dodávek plynu, vyjádřil zklamání. Podle něj ruská strana nemá žádné důvody pro to, aby dodávky neobnovila. Dodal, že unie je připravena kdykoliv a kdekoliv znovu jednat. Český ministr, který zastupoval české předsednictví EU, současnou krizi označil za velmi hlubokou. Bude mít podle něj značné dopady na debaty o energetické bezpečnosti. Jednou cestou k řešení bude podle něj i větší tlak na renesanci jaderné energetiky.

Podle komisaře Andrise Piebalgse se zdá, že Rusové chtějí, aby měli na Ukrajině vlastní pozorovatele. Říman poznamenal, že ruská strana během vyjednávání v Bruselu odmítla to, aby ke stolu zasedly všechny tři strany - Ukrajina, Rusko a EU - najednou. Ministr také řekl, že bere tento problém jako politický, nikoli už jen jako technický. Ukrajina přitom předtím podepsala s Evropskou komisí dohodu, která zve do země evropské pozorovatele. Ti by měli dohlížet na to, jak přes Ukrajinu proudí plyn z Ruska do Evropy. Dohoda měla otevřít cestu k obnovení pozastavených dodávek ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy.

Řada zemí EU, včetně Česka a Slovenska, byla kvůli sporu i dnes bez ruského plynu. Situace v Česku zatím není kritická. Firmy totiž dohodly mimořádné dodávky plynu z Norska a Německa. Česká republika je dobře připravena na výkyvy dodávek plynu díky uloženému množství plynu v zásobnících. Aktuální množství plynu v zásobnících je kolem dvou miliard metrů krychlových, což stačí zhruba na 40 dní. ČR začala čerpat ze zásobníků po úplném středečním zastavení dodávek ruského plynu. "ČR má druhou největší kapacitu zásobníků v EU. Celková disponibilní kapacita zásobníků je 3,1 miliardy metrů krychlových a do roku 2013 bude navýšena na 4,3 miliardy metrů krychlových," dodal Odlřich Petržilka z České plynárenské unie.

V dalších zemích je však situace vážná. Slovensko uvedlo, že jeho velké firmy neomezily odběr zemního plynu tak, jak jim to úřady ve nařídily, a po desti dnech by tak mohl hrozit kolaps celého systému. Slovensko také znovu nevyloučilo, že kvůli nedostatku plynu opět spustí odstavenou jadernou elektrárnu v Jaslovských Bohunicích. Vláda o tom má rozhodnout, pokud se do dvou dnů neobnoví dodávky ruského plynu na Slovensko. Evropská komise stupňuje tlak na to, aby byly dodávky obnoveny. "Pro Evropskou unii je nepřijatelné vidět vlastní občany a společnosti trpět nedostatkem plynu kvůli nerespektování povinností oběma partnerskými zeměmi," uvedla unie. Ukrajina a Rusko prý ukázaly nedostatečné odhodlání vyřešit současný spor a poškodily vlastní důvěryhodnost.