Zprávy | Z archivu rubriky


Lisabonská smlouva o budoucím fungování EU přinese více moci evropským úředníkům, kteří nejsou pod demokratickou kontrolou, míní kritici tohoto dokumentu. Shodovali se na tom při semináři, který se v úterý konal v sídle Senátu. Řešení vidí v odmítnutí současné smlouvy a vypracování jiné. "Tratíme demokracii, když přesouváme pravomoci do Bruselu," řekl například bývalý europoslanec Jens-Peter Bonde z Dánska, který bývá řazen mezi přední euroskeptiky. Podle něj hrozí, že národní parlamenty se stanou pouze doporučujícími orgány. Za úředníky považuje také evropské komisaře, kteří by měli být do budoucna spíše voleni, nikoli jen jmenováni.

Lisabonská smlouva by podle bývalé irské europoslankyně Patricie McKennaové ze Strany zelených neměla být přijata také kvůli tomu, že poškozuje menší členské státy EU ve prospěch větších, neboť umožňuje rozhodování i na základě počtu obyvatel. Členské státy přijdou o právo nominovat evropské komisaře, budou moci jen doporučovat kandidáty, kteří budou moci být "evropskou elitou" odmítnuti. McKennaová věří, že Irové navzdory tlaku a ústupkům, které podle ní nejsou právně závazné, odmítnou smlouvu i v opakovaném referendu. Britský konzervativní poslanec a bývalý ministr David Heathcoat-Amory řekl, že smlouva podobně jako euroústava centralizuje pravomoci na evropskou úroveň, skutečně potřebné reformy neprovádí. Smlouva umožňuje získat orgánům EU i kompetence, o kterých se nezmiňuje, upozornil poslanec. Podle něj stále více v EU rozhodují lidé, kteří nebyli zvoleni a nemohou být odvoláni.

Seminář spolupořádal senátní evropský výbor nedlouho předtím, než se český parlament znovu sejde k rozhodování o lisabonské smlouvě. Zastánci smlouvy argumentují tím, že nová pravidla zvýší akceschopnost EU a umožní jí lépe podporovat hospodářský růst a konkurenceschopnost, zlepšovat sociální podmínky nebo zvyšovat bezpečnost.