Zprávy | Z archivu rubriky


Snazší komunikaci mezi Evropskou unií a Spojenými státy, ale i schopnost řešit problémy stejně razantně jako jeho předchůdce popřál novému americkému prezidentovi Baracku Obamovi český premiér Mirek Topolánek. V prohlášení pro ČTK také Topolánek uvedl, že nástupci George Bushe v Bílém domě přeje, aby se mu podařilo splnit alespoň část toho, s čím přišel. "Aby to znamenalo samozřejmě i jakousi vlídnější tvář Ameriky, kterou všichni očekávají, například Evropané, Evropská unie, aby komunikace byla snazší," uvedl Topolánek. Barack Obama složil prezidentskou přísahu a stává se 44. prezidentem Spojených států.

Očekávání změny americké politiky spojená s nástupem Baracka Obamy do Bílého domu jsou pochopitelná, nový prezident ale bude v řadě oblastí pokračovat v politice svého předchůdce George Bushe. Týká se to i plánů na výstavbu amerického radaru protiraketové obrany v Česku. Tvrdí to politologové, které oslovila ČTK. To, zda se Obamovi podaří alespoň část jeho plánů realizovat, se podle odborníků ukáže až za rok nebo dva.

Potlesk, objímání, smích i slzy. Anglicky mluvící dav v restauraci Jáma v centru Prahy slavil inauguraci 44. prezidenta Spojených států Baracka Obamy s radostí a s pivem. Emoce neskrýval snad ani jeden z několika desítek návštěvníků restaurace, kde inauguraci v přímém přenosu zprostředkovávalo několik obrazovek. V celé restauraci nepotkal zpravodaj ČTK ani jednoho voliče republikánů. Šéf operací americké geologické společnosti Jay Jones, původem z Virginie, bydlí v Praze dva roky a mezi veselými hosty zaujal už svým oblečením - Obamu propagoval na kšiltovce i mikině. Christine z Connecticutu, která na pražské univerzitě učí angličtinu, zdůraznila, že Amerika má poprvé po osmi letech naději. "Možná od něj očekáváme příliš mnoho, nebude snadné spravit všechny průšvihy z posledních osmi let," řekla ČTK. Spolu s občany Spojených států slavili Obamovu inauguraci anglicky mluvící lidé z dalších zemí.