Zprávy | Z archivu rubriky


Sociální demokracie chce kvůli krizi zavést třicetiprocentní daň ze superhrubé mzdy pro lidi, kteří vydělávají více než 1,2 milionu korun ročně. Novinářům to řekl její stínový ministr financí Bohuslav Sobotka. Podle ředitelky společnosti Next Finance Markéty Šichtařové je zdanění lidí s vysokými příjmy čirý populismus, ale nikoli lék na krizi. "Je to jako léčit bolavý zub vitamínem C," řekla ČTK. ČSSD zároveň kvůli krizi chce mimo jiné zvýšit základní slevu na dani o 3600 korun ročně nebo letos jednorázově vyplatit 13. důchod starobním i invalidním důchodcům. Na důchody chce ČSSD vzít část peněz státu z loňské dividendy ČEZ. Strana také například chce zvýšit podporu v nezaměstnanosti.

Ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) v diskusním pořadu České televize prohlásil, že opatření sociálních demokratů jsou mimořádně nákladná. Stát by měl podle něj podporovat hlavně zaměstnanost. Brát peníze na důchody z dividendy ČEZ Kalousek odmítá s tím, že jde o peníze určené na podporu dopravní infrastruktury. U opatření, která by platila trvale, se podle něj dopady pohybují do 20 miliard korun ročně. Za dobrý označil Kalousek například návrh Mezinárodní obchodní komory na mimořádné ale dočasné zrychlení odpisů u vybraného majetku. Sobotka řekl, že pokud vláda přijde s návrhem na dočasné zrychlení odpisů u investic, pak ho sociální demokracie podpoří.

Předseda opoziční ČSSD Jiří Paroubek se postavil za poslance a Středočeského hejtmana Davida Ratha. Jeho věty v sobotních Lidových novinách (LN) o způsobu, jakým ekonomickou krizi své země vyřešil ve 30. letech minulého století německý kancléř Adolf Hitler, podle Paroubka média vytrhla z kontextu a ze souvislostí. Proti interpretaci, že vychvaluje nacistický režim, se v prohlášení opět ohradil i Rath osobně. Podle Paroubka je podobná interpretace naprosto absurdní, neboť část Rathovy rodiny byla za nacistické okupace tehdejšího Československa kvůli nacistické ideologii vyvražděna. Paroubek míní, že případ je součástí kampaně, kterou připravují lidé v médiích a "za nimi" stojící ministr vnitra Ivan Langer (ODS) a přítel premiéra Mirka Topolánka Marek Dalík.

V rozhovoru pro sobotní Lidové noviny Rath uvedl: "Hitler vyřešil krizi tak, že začal zbrojit, čímž dal lidem práci a nastartoval ekonomiku! On s tím vyhrál volby! Pak to tedy vyústilo ve válku... Liberální ekonomové na tohle zapomněli". Sociálnědemokratický program opatření proti hospodářské a finanční krizi Rath v rozhovoru obhajoval slovy: "Protože to má logiku - zvýšit lidem příjmy, dotlačit je, aby začali utrácet. Jak řešil krizi Adolf Hitler?" V prohlášení, které má ČTK k dispozici hejtman Středočeského kraje zopakoval, že média tato jeho slova dezinterpretují. "Nikdy jsem netrpěl, na rozdíl od vládních politiků v čele s Mirkem Topolánkem a jeho pravou rukou Markem 'Bormanem' Dalíkem, obdivem k režimu Adolfa Hitlera. Rath narážel mimo jiné na Topolánkův výrok: "Neočekávejte ode mě nic jiného než noc dlouhých nožů. Ta prostě přijde." Na setkání s podnikateli tak v červnu 2005 avizoval personální změny po případném volebním vítězství ODS. Topolánkovi blízký Dalík zase v novinovém rozhovoru použil přirovnání k Hitlerovu spolupracovníkovi Martinu Bormannovi. Rath zdůraznil, že nacistický režim jako nelidský a zločinecký zásadně odsuzuje.