Zprávy | Z archivu rubriky


Neplánovaným pochodem sídlištěm Janov skončila v sobotu demonstrace v litvínovském Zámeckém parku. Asi stovka nespokojených obyvatel Janova a pravicových radikálů odešla po ukončení demonstrace po skupinkách ke kruhovému objezdu u janovského sídliště, kde zapálili svíčky. Tím měla akce skončit. Po výzvě jednoho z radikálů, aby prošli sídlištěm, jej však následovali i další. Extremisty doprovázeli policisté na koních a těžkooděnci, kteří nezasáhli.

Účastníci demonstrace se kolem 16:00 zastavili v Hamerské ulici janovského sídliště. Policisté je poté dvakrát vyzvali megafonem, aby se vrátili do Litvínova pěšky, nebo aby nastoupili do připraveného autobusu, který by je měl do města odvézt. Asi 50 radikálů výzvy uposlechlo a autobusem odjelo. Policejní výzvy vzbudily mezi demonstranty vlnu emocí, policistům vulgárně nadávali. Radikálové podle mluvčí severočeské policejní správy Jarmily Hrubešové vystoupili z autobusu na litvínovském nádraží, odkud odjeli tramvají či vlakem. "Pochod do sídliště nebyl ohlášenou akcí, nešlo ji tedy zakázat. V momentě, kdy se účastníci demonstrace chtěli rozprchnout do sídliště, jsme pochod ukončili a vyzvali je, aby se rozešli. Oni uposlechli, takže nebyl důvod k zásahu. Nikdo nebyl předveden ani obviněn z přestupku či trestného činu," uvedla Hrubešová.

Demonstraci "proti rasismu a za řešení situace na sídlišti Janov" ohlásila příznivkyně DS z Mostu. Následný pochod ke kruhovému objezdu už ohlášen nebyl, účastníci ho proto označovali za procházku. "Skutečně šli do Janova po skupinkách a po chodníku, takže nebyl důvod k zásahu," doplnila Hrubešová. Počínání radikálů v janovském sídlišti zdokumentovalo Sdružení janovských Romů. "Divím se, že město dovolilo extremistům projít Janovem. Pokud vím, má všechny místní ulice pro své akce zabrána až do května příštího roku Židovská liberální unie. Romům je vyčítáno, že v sídlišti porušují zákony. Nyní majorita dokázala, že dělá totéž. Panuje zde vzájemná rasová nevraživost, už je to neúnosné. Z akce radikálů určitě vyvodíme nějaké důsledky," řekla ČTK Jitka Kokyová ze sdružení.