Zprávy | Z archivu rubriky


Ministr průmyslu a obchodu Martin Říman (ODS) i jeho stínový opoziční protějšek Milan Urban (ČSSD) se shodují, že francouzská automobilka PSA Peugeot Citroen neposlechne výzvu prezidenta Nicolase Sarkozyho a nepřestěhuje svůj závod z Česka do Francie. "Jsou to naštěstí soukromé firmy a budou se rozhodovat samy, ne podle názoru politiků," řekl Říman novinářům. Premiér Mirek Topolánek jako nynější šéf Evropské rady podotkl, že podobné protekcionářské snahy mohou zpomalit obnovu evropské ekonomiky. Politici se shodují, že odstěhování společného závodu TPCA z Kolína by znamenalo vracení miliard korun na investičních pobídkách.

Šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg si myslí, že žádný rozumný šéf automobilky by jen tak neodepsal investici v Česku. Schwarzenberg s nadsázkou uvedl, že se francouzský prezident projevil "vysloveně evropsky" a z jeho slov je zřejmé, co pro něj znamená evropská solidarita. "Přejeme panu prezidentovi, aby s tím bodoval u svého obecenstva. A tím tento problém končí," prohlásil šéf české diplomacie.

Francouzská automobilka PSA Peugeot Citroen mezitím sdělila, že nemá v plánu stěhovat svůj závod z České republiky do Francie, kde sídlí centrála firmy. Na dotaz ČTK to potvrdil zdroj z tiskového oddělení koncernu, který si nepřál být jmenován. Zároveň odmítl jakkoli komentovat čtvrteční výroky francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho, který považuje za nepřípustné, aby se auta francouzské značky vyráběla v Česku a pak prodávala ve Francii. Podle tohoto zdroje firma neustoupí od expanze ve střední Evropě, tedy od výroby jak v České republice, tak na Slovensku.