Zprávy | Z archivu rubriky


Sociální demokraté v sobtu v pražském Veletržním paláci při zahájení 35. sjezdu odstartovali kampaň před červnovými volbami do Evropského parlamentu. Vsadí v ní stejně jako loni na vnitropolitické téma - po zdravotnických poplatcích si vybrali řešení hospodářské krize. Delegáti sjezdu, který byl rozdělen na sobotu a 20. až 22. březen, také změnili stanovy tak, aby za pět týdnů stranického lídra volili delegáti. Zrušili tak rozhodnutí minulého sjezdu, podle kterého měl vzejít nový předseda z vnitrostranického referenda. Očekává se to, že předseda ČSSD Jiří Paroubek nebude mít v březnu na volební části sjezdu soupeře a mandát s přehledem obhájí. Schválené změny stanov také rozšiřují užší stranické vedení o zástupce hejtmanů o dva nejvýše postavené hejtmany. Nyní to jsou jihomoravský hejtman Michal Hašek a pardubický hejtman Radko Martínek. Spolu s nimi na podzim do hejtmanských křesel usedlo dalších 11 sociálních demokratů, což strana v sobotu oslavila. Hašek delegáty vyzval, aby sjezd považovali za festival radosti, současně předal vítěznou štafetu lídrovi evropských voleb Jiřímu Havlovi. Sociální demokraté tvrdí, že vláda dosud nepředložila sněmovně opatření proti krizi. Podle Havla je ke stabilizaci ekonomiky potřeba především zastavit vládní reformy. O nápravě chyb vlády hovořil ve svém projevu i předseda Paroubek. První místopředseda Bohuslav Sobotka vládu obvinil z toho, že reformou veřejných financí dopustila propad hospodářství ještě před tím, než se v Česku projevila světová hospodářská krize. Ministr financí Miroslav Kalousek to považuje za nesmysl, naopak reforma podle něj připravila polštář proti ještě silnějšímu nárazu hospodářských těžkostí, vláda v pondělí představí balíček opatření, zdůraznil.

Novou pravicovou Stranu svobodných občanů (SSO) povede její zakladatel Petr Mach. Rozhodla tak drtivá většina účastníků sobotního ustavujícího sněmu v Praze. Mach je spolupracovník prezidenta Václava Klause, výkonný ředitel Centra pro ekonomiku a politiku a bývalý člen ODS. Mach kandidoval na předsedu strany jako jediný. ČTK řekl, že nyní před ním stojí zejména potřeba vytvořit základy strany a připravit ji na volby do Evropského parlamentu. V něm by považoval za úspěch zisk pěti procent hlasů, které by straně zajistily jeden europoslanecký mandát. Prý bude prosazovat to, aby SSO kandidovala bez spojení s jiným politickým subjektem. SSO chce být zejména alternativou pro nespokojené voliče ODS. "Budeme hájit zásadní snížení daní a podstatné snížení vládních regulací," řekl na sněmu Mach. Pravicové voliče chce získat především odmítáním lisabonské smlouvy.

Účastníkům sněmu zaslal zdravici prezident Klaus. Prezident v ní vznik nové strany přivítal a naznačil, že s SSO sdílí některá politická stanoviska, například obhajobu státní suverenity. "Přeji vám úspěch," napsal Klaus.

Ačkoli SSO oficiálně funguje necelý týden, už má své zastoupení v nejvyšších patrech české politiky. Do nové strany vstoupila senátorka Liana Janáčková, která do Senátu kandidovala za hnutí Nezávislí a která je v Senátu členkou klubu ODS. "Já jsem to na klubu oznámila, žádný problém s tím nemají. Já se nechci vyhraňovat vysloveně proti politice ODS, vyhraňovala jsem se proti některým členům ODS," řekla Janáčková. Do SSO vstoupil i mladší prezidentův syn Jan Klaus. "Já jsem se od začátku účastnil ustanovování strany," řekl ČTK Jan Klaus. Na ustavující sněm se přijela podívat poslankyně za ODS Alena Páralová. ČTK potvrdila, že zůstává platné její stanovisko, že pokud ODS umožní schválení lisabonské smlouvy, ze strany vystoupí. Nevyloučila možnost, že by poté mohla vstoupit do SSO. "Čekám také, jak se strana postaví k sociální politice, která je mojí doménou," dodala Páralová.

Do pražské zoo v sobotu přicestoval z Brna roční lední medvěd Tom. V Brně se s prvním z dvojice populárních medvědích sourozenců loučilo kolem dvou stovek lidí. Dorazil v pořádku, jen prý byl lehce nervózní. Mluvčí pražské zoo Vít Kahle ČTK řekl, že transport proběhl podle plánu. "Vše bylo v pořádku, vykládka proběhla bez jediné komplikace na to, že přesun je v životě medvíděte určitým náporem na jeho nervovou soustavu," uvedl Kahle. Z přepravní bedny prý však macek o váze 110 kilo vyběhl hladce do prostoru karantény v zázemí expozice ledních medvědů. Tom měl v zoo přichystány ryby i vodu, aby se uklidnil. V dalších dnech ho začnou chovatelé přivykat na venkovní expozici. Tu bude obývat spolu s medvědicí Bertou. Do Prahy jela roční šelma z bezpečnostních důvodů bez uspání, stejně jako v neděli druhý z dvojice Bill. Toho z Brna posílají do německého Gelsenkirchenu. Medvíďata, která se narodila předloni na podzim, výrazně zvedla návštěvnost brněnské zoo. Pro tamní chovatele byl jejich odchov velkým úspěchem. Několik předchozích pokusů se nezdařilo, protože samice Cora se o mláďata nedokázala postarat. Podobné problémy znají i v jiných zahradách, včetně té pražské. Ředitel brněnské zoo Martin Hovorka se už nechal opakovaně slyšet, že by se už na podzim mohly v zoo objevit další medvědí přírůstky. Za pár dní se totiž z německého Gelsenkirchenu vrátí otec Billa a Toma Umca. "Ten je na rozdíl od Billa a Toma cestovatel, několikrát byl v Praze a v Kazachstánu," popsal Hovorka. V přírodě se podle něj šelmy oddělují asi ve dvou letech, v zoo už by ale spolu déle v jednom výběhu nevydržely. "Ten výběh není uzpůsoben na víc zvířat, už teď byla mezi bratry několikrát pozorována jistá nevraživost například při krmení," vysvětlil. Ujistil, že v nových zahradách budou mít stopadesátikiloví brněnští odchovanci výborné podmínky.

Česká rychlobruslařka Martina Sáblíková potřetí za sebou ovládla Světový pohár na dlouhých tratích. Celkové prvenství v seriálu si mistryně světa ve víceboji zajistila v sobotu v nizozemském Heerenveenu, kde vyhrála závod na 5000 metrů. "Nejelo se mi nic moc, už po pěti kolech jsem byla unavená. Ale jsem ráda, že se to podařilo dotáhnout do konce i přesto, že jsem se necítila dobře," řekla ČTK Sáblíková, kterou v Heerenveenu podporoval i početný český fanklub. "Bylo to příjemné. Škoda jen, že jsem před nimi nezajela lepší čas, ale snad je potěšily alespoň ty stupně vítězů," uvedla. Jednadvacetiletá Sáblíková jako jediná pokořila sedmiminutovou hranici. Její největší soupeřkou byla tentokrát Němka Stephanie Beckertová, která zaostala o 2,25 sekundy a vylepšila si osobní rekord. Další dvě německé favoritky Claudia Pechsteinová a Daniela Anschützová-Thomsová kvůli viróze v Nizozemsku nebyly. Před posledním závodem v Salt Lake City má Sáblíková v čele pořadí dlouhých tratí nedostižný náskok 190 bodů před dnes třetí Kanaďankou Kristinou Grovesovou. "O to šlo hlavně. Jak ale říkám, byla jsem unavená, ještě možná z mistrovství světa. Teď je to docela náročné," uvedla. Příští týden odletí do zámoří, kde ji čeká závěr SP a poté světový šampionát na jednotlivých tratích ve Vancouveru. Také podle trenéra Petra Nováka nešlo tentokrát o výkon. "Martina toho má už plné brejle a honit se za nějakým časem už nemá cenu. Důležité bylo porazit Groenewoldovou a pak se pokusit vyhrát, což splnila," řekl Novák, kterému udělala radost i Andrea Jirků. V B-skupině obsadila 11. místo a získala sedm bodů do SP..