Zprávy | Z archivu rubriky


Poslanci v úterý večer odmítli přerušit projednávání lisabonské smlouvy do té doby, než prodiskutují komunistický návrh na uspořádání referenda o tomto dokumentu reformujícím Evropskou unii. Pro jeho přijetí se v projevech vyslovili premiér Mirek Topolánek (ODS) i lídr nejsilnější opoziční strany, předseda ČSSD Jiří Paroubek.

Topolánek, který v Lisabonu dokument za ČR podepsal, zdůraznil, že pro smlouvu bude hlasovat, ačkoliv k ní má řadu výhrad. Hlavní věcí však podle něj je být přítomen "u stolu", kde se rozhoduje o zásadních věcech Evropské unie. Skutečné problémy unie - například rozpočtovou politiku, posilování konkurenceschopnosti či nutné reformy - podle premiéra lisabonská smlouva neřeší, bez její ratifikace však nebude ke změnám vůle. Topolánek jako předseda vládní ODS také připomněl, že právě voliči jeho strany jsou proevropští.

Paroubek poslance za ODS právě s ohledem na proevropskou orientaci jejich voličů vyzval, aby pro smlouvu hlasovali spolu s jeho stranou. Podporu lisabonské smlouvě vyjádřil také předseda Strany zelených Martin Bursík. Ústavní soud dal podle něj loni jasně najevo, že smlouva není v rozporu s českou ústavou. "Další pokusy o zpochybnění nejsou ničím jiným než cynickou zdržovací taktikou," podotkl.

Česko je poslední zemí sedmadvacítky, kde se parlament k dokumentu ještě nevyjádřil. Pokud smlouvu schválí poslanci, nebude ale ještě o jejím osudu v České republice rozhodnuto. Čeká ji hlasování v horní komoře.