Zprávy | Z archivu rubriky


Česká národní banka se ohradila proti několika článkům v zahraničním tisku, které podle ČNB uvádějí zavádějící a nepřesné údaje o tuzemské ekonomice. Důvodem reakce je podle ČNB citlivost trhů na nepřesná data v době finanční krize. Navíc zavádějící interpretace údajů může mást investory, upozornila ČNB. ČNB se mimo jiné ohradila proti úvodníku v týdeníku The Economist z 21. února, kde je uvedeno, že ČR je jednou ze zemí, jejíž padající měna způsobuje agónii domácností, které mají úvěry ve švýcarských francích či eurech. "Rádi bychom zdůraznili, že v ČR tento problém neexistuje a že výpůjčky českých domácností v zahraničních měnách tvoří naprosto marginální 0,1 procenta z celkových výpůjček domácností," upozornila ČNB. Tento vývoj je podle ČNB způsoben nízkými úrokovými sazbami v Česku, které byly několik posledních let většinou pod úrovní sazeb eurozóny. Úvěry v korunách tak byly levnější. Financial Times rovněž uveřejnily 23. února komentář, kde autor jmenuje dvě politické chyby, kterých se dopustily vlády zemí střední a východní Evropy. Jednou z nich bylo pobízení domácností k čerpání úvěrů v zahraničních měnách. ČNB ovšem upozornila, že ani čeští politici, ani centrální bankéři k ničemu podobnému české občany nikdy nevybízeli. Investoři v současnosti nahlíží negativně na celý region střední a východní Evropy jako celek, což je příčinou hromadného výprodeje akcií, regionálních měn a dluhopisů. Kvůli oslabujícím měnám dokonce v pondělí vystoupili koordinovaně centrální bankéři ČR, Polska, Maďarska a Rumunska.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) chce, aby se Adam Bašný vrátil do funkce šéfa liberecké pobočky Krajského státního zastupitelství v Ústí nad Labem. Ministr to řekl novinářům s tím, že zároveň odvolal z pozice ústeckého krajského státního zástupce Jiřího Křivance, který Bašného minulý týden sesadil z vedoucí funkce. Křivanec odvolání Bašného odůvodnil údajným opakovaným manažerským selháním a komentováním kauz, které nebyly jeho. Podle Pospíšila ale Bašný manažersky nepochybil. Bašný již dříve řekl, že za jeho odvoláním z vedoucí funkce stojí pouze jeho kritické vyjádření ke způsobu vyšetřování údajné korupční kauzy bývalého vicepremiéra Jiřího Čunka (KDU-ČSL), které pronesl loni v prosinci na semináři české pobočky nevládní organizace Transparency International (TIC). "Došli jsme k závěru, že důvody, které byly uvedeny, nejsou adekvátní. Podle našeho názoru jediným nebo klíčovým důvodem bylo to, že dotyčný kritizoval poměry ve státním zastupitelství na příslušné konferenci. To je samozřejmě z pohledu ministerstva problém," řekl Pospíšil. Ministr dnes podle svých slov jednal s Křivancem o možném řešení situace. Ústecký krajský státní zástupce mohl podle ministra povolat Bašného zpět do funkce, nebo sám odejít. První možnost prý ale Křivanec odmítl, a tak jej Pospíšil odvolal.

Za Bašného se minulý týden postavili soudci, žalobci i TIC. Například prezident Soudcovské unie Tomáš Lichovník v prohlášení uvedl, že pokud byl Bašný odvolán na základě svého kritického vystoupení, považuje to unie za "výrazný zásah do ústavního práva na svobodu projevu". Podle TIC zase případ ukazuje na to, že státní zástupci likvidují opozici ve svých řadách. Výkonný výbor Unie státních zástupců ČR uvedl, že pokud bylo jediným důvodem odvolání Bašného jeho kritické vystoupení na konferenci TIC, považuje to unie státních zástupců za nepřijatelný postup, který "vyvolává obavu o budoucí směřování státního zastupitelství jako orgánu veřejné moci".

Situaci v problémovém litvínovském sídlišti Janov je podle ministra pro lidská práva a menšiny Michaela Kocába dramatická, příjemně jej však překvapila diskuse představitelů města, neziskových organizací a romských sdružení. Komunikace je důležitým nástrojem, jak překlenout rozpory a sbližovat a respektovat stanoviska oponentů, řekl ministr novinářům po návštěvě Litvínova. Starosta Milan Šťovíček (ODS) mu poté předal dekret s klíči od jednoho bytu v sídlišti. "Byt je určen vládě, mohla by v Janově zřídit svou kancelář. Její pracovníci by pak pravidelně mohli informovat členy kabinetu o situaci a problémech v sídlišti. Už na podzim jsme totiž vládě poslali s dalšími 20 starosty výzvu, aby přijala systémové řešení v lokalitách obývaných nepřizpůsobivými lidmi," uvedl Šťovíček. Starostové podle něj nabízeli i svou účast na zasedání vlády, aby při svém vytížení ministři stále nemuseli jezdit do regionu. "Odpovědi jsme se však zatím nedočkali," řekl. Kocáb dekret i klíče přijal s úsměvem. "Jsem překvapen, na byt se chci určitě podívat. Vládě dekret předám a na výzvu znovu upozorním," řekl.

Michael Kocáb v úterý také odmítl pozvání primátorky Chomutova Ivany Řápkové (ODS), která mu chtěla uhradit týdenní pobyt v panelovém domě s nepřizpůsobivými lidmi. Vzhledem k našemu předsednictví v EU jsem, bohužel, zcela vytížen. Nevím, jak by premiér pohlížel na to, že budu týden mimo," řekl. Do Chomutova se ale chce vypravit, termín neupřesnil.